Kompleksowe wdrożenie bezalkoholowej chemii ABC/Allied Pressroom Products Europe w Zakładach Poligraficznych AJG w KraśnikuPoprzedni artykuł 

Bezalkoholowa chemia ABC/Allied Pressroom Products Europe znajduje zastosowanie we wszystkich maszynach offsetowych użytkowanych przez Zakłady Poligraficzne AJG.
Bezalkoholowa chemia ABC/Allied Pressroom Products Europe znajduje zastosowanie we wszystkich maszynach offsetowych użytkowanych przez Zakłady Poligraficzne AJG.

W ostatnim czasie do grona polskich klientów ABC/Allied Pressroom Products Europe, stosujących bezalkoholową chemię tego producenta we wszystkich użytkowanych maszynach offsetowych, dołączyły Zakłady Poligraficzne AJG w Kraśniku. Po kilku miesiącach od wdrożenia, drukarnia odnotowała ok. 30% redukcję zużycia buforów niezbędnych do realizowanej tu produkcji, która stała się jednocześnie bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego.

Zakłady Poligraficzne AJG to działająca od 1986 roku rodzinna firma, należąca do małżeństwa – Anny i Janusza Geneja. W jej skład wchodzą dwa zakłady produkcyjne (oba posiadają status zakładów pracy chronionej), zatrudniające niemal 200 pracowników. Asortyment realizowany przez AJG to przede wszystkim opakowania kartonowe z nadrukiem i licznymi uszlachetnieniami (m.in. hot stampingiem, lakierem UV, tłoczeniami w języku Braille’a), wykonywane dla przedsiębiorstw z branż farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej. Poza tym drukarnia przyjmuje zamówienia na różnorodne materiały promocyjne i reklamowe. Ich realizacja odbywa się tu w sposób kompleksowy – od przygotowania projektu aż po dostawę do klienta.

Park sprzętowy drukarni AJG stanowią 22 zespoły drukujące oraz liczne urządzenia introligatorskie i uszlachetniające.

All Star Fount: Ekonomia i ekologia w jednym
„Do rozpoczęcia współpracy z firmą ABC/Allied Pressroom Products Europe skłoniły nas przesłanki ekologiczne oraz ekonomiczne, a także oferowana przez nią sprawna obsługa techniczno-serwisowa, gwarantująca bezproblemowe przejście na drukowanie bez alkoholu izopropylowego – mówi Andrzej Staniec, kierownik Zakładu Produkcji Opakowań Nr 1, wchodzącego w skład firmy AJG. – Mając wdrożony system zarządzania środowiskowego ISO 14001:2004 i traktując ochronę środowiska jako priorytet, od dawna poszukiwaliśmy technologii z jednej strony – minimalizującej negatywny wpływ na środowisko i zwiększającej bezpieczeństwo oraz zdrowie pracowników, z drugiej zaś – gwarantującej wysoką jakość produkcji. Oczekiwaniom tym sprostał bufor All Star Fount, który pozwala na całkowite wyeliminowanie IPA z roztworu nawilżającego, a jednocześnie zapewnia wymierne oszczędności finansowe”.

Kompleksowe przejście na chemię ABC/Allied – po tygodniu użytkowania
We wrześniu ub.r. bufor All Star Fount, produkowany w warszawskim zakładzie ABC/Allied Pressroom Products Europe został wdrożony w pierwszej z pracujących w drukarni maszyn – 5-kolorowej. Mówi Andrzej Staniec: „Pan Konrad Lewandowski i technicy ABC/Allied Pressroom Products Europe zagwarantowali nam profesjonalną obsługę podczas wdrożenia tego nowego z naszego punktu widzenia środka chemicznego. Dokonali w związku z tym niezbędnych regulacji wałków wodnych i farbowych, sprawdzili fabryczne ustawienia maszyny, twardość i przewodność wody, a następnie dostosowali odpowiednią ilość bufora, zapewniając właściwą równowagę wodno-farbową podczas drukowania. W rezultacie uzyskaliśmy lepsze prowadzenie wody na formach drukowych, a co za tym idzie – ostrzejsze punkty rastrowe na finalnych odbitkach”.
Uzyskany po wdrożeniu bufora All Star Fount efekt końcowy, także pod względem jakościowym, był na tyle zadowalający, że zaledwie po tygodniu zarząd drukarni podjął decyzję o rozpoczęciu jego stosowania także w pozostałych użytkowanych tu maszynach. „Poza bezpieczniejszą dla środowiska naturalnego i najbliższego otoczenia produkcją, wpływa on pozytywnie na roztwór zwilżający formy drukowej, stabilizując jej wartości pH, przewodność i utrzymując jej optymalny zakres kwasowości – kontynuuje Andrzej Staniec. – Środek ten również działa antybakteryjnie, zapobiegając rozmnażaniu się drobnoustrojów, drożdży, grzybów i alg w całym układzie wodnym maszyny. Co więcej, docelowa regulacja napięcia powierzchniowego przez ten bufor zapewnia dostateczne zwilżenie formy drukowej jak najmniejszą ilością wody. All Star Fount dobrze powleka obszary hydrofilowe i zapewnia szybkie osiągnięcie właściwej równowagi wodno-farbowej, także po przestoju maszyny. Po czterech miesiącach od jego wdrożenia, spadek zużycia buforów używanych do drukowania oceniamy na około 30%”.

Kompleksowe wdrożenie – kompleksowa obsługa dostawcy
Poza wdrożeniem produkowanych przez siebie wyrobów, firma ABC/Allied Pressroom Products Europe oferuje swoim klientom kompleksową opiekę posprzedażową, na którą składają się m.in. szkolenia dla załogi, regularne wizyty serwisowe techników, bieżące przekazywanie informacji o nowościach w ofercie itd. Podobnie jest w przypadku drukarni AJG. „Nasza współpraca z ABC/Allied Pressroom Products Europe przebiega bez zarzutu – podkreśla Andrzej Staniec. – Pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami firmy, co jakiś czas mają miejsce odwiedziny jej technika, który dokonuje odpowiednich pomiarów i ewentualnych regulacji maszyn. Poza bezalkoholowym buforem All Star Fount, korzystamy także z innych środków chemicznych produkowanych przez tę firmę, które stosujemy do mycia, konserwacji i zabezpieczenia obu kluczowych elementów maszyn drukujących: układu farbowego oraz układu wodnego”.
W ramach kompleksowej współpracy firma ABC/Allied Pressroom Products Europe zorganizowała szkolenia dla maszynistów AJG obsługujących maszyny offsetowe. „Spotkały się one z bardzo pozytywnym przyjęciem naszych pracowników, poszerzając ich wiedzę – mówi Andrzej Staniec. – Wskazywano podczas nich na wiele przyzwyczajeń drukarzy związanych z zagadnieniami takimi jak standaryzacja i kalibracja oraz omówiono różnice w ich podejściu do parametrów drukowania, m.in. pH i przewodności. Przedstawiono przy tym kwestie wpływające na stabilność drukowania: kontrolę twardości wody i konieczność jej oczyszczania, zachowanie właściwej równowagi wodno-farbowej, odpowiednie dozowanie bufora oraz niezbędne regulacje maszyny”.
Prowadzący szkolenia Konrad Lewandowski, współwłaściciel ABC/Allied Pressroom Products Europe, dodaje: „Kompleksowe wdrożenie bezalkoholowej chemii ABC/Allied w drukarni AJG to jeden z naszych największych ubiegłorocznych sukcesów. Zwłaszcza, że mówimy tu o bardzo wymagającym asortymencie, jakim są opakowania. Cieszymy się, że cały proces implementacji przebiegł bardzo sprawnie i w żaden sposób nie naruszył harmonogramu realizowanej na bieżąco produkcji. Zaledwie po kilku miesiącach kierownictwo drukarni odnotowuje 30% redukcję zużycia bufora, co przekłada się na wymierne oszczędności finansowe. Nie bez znaczenia są też korzyści proekologiczne tego wdrożenia oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracowników drukarni. Mamy nadzieję, że nasze produkty będą dalej sprawdzać się w jej codziennej pracy, przyczyniając się do wysokiej jakości realizowanych przez AJG zleceń z Polski i z zagranicy”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności