„Zaprojektuj swoje auto” – Heidelberg na salonie samochodowym IAA 2017 we Frakfurcie: partner technologiczny dla przemysłu motoryzacyjnegoPoprzedni artykuł 

„Samochód przyszłości będzie połączony z siecią internet i coraz lepiej dopasowany do klienta pod każdym względem. Dlatego szukamy partnerów, których technologia może być zintegrowana z naszymi cyfrowymi procesami produkcyjnymi, umożliwiając tym samym spełnienie indywidualnych wymagań klientów” - mówi Günter Ritzi, Dyrektor Zarządzający, Ritzi Lackiertechnik GmbH (www.ritzi-lackiertechnik.de).

Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) jest obecny jako partner technologiczny dla przemysłu motoryzacyjnego podczas tegorocznego międzynarodowego salonu samochodowego IAA 2017 we Frankfurcie. Cyfrowe rozwiązania firmy wykorzystywane są przy produkcji przemysłowej takich elementów wyposażenia jak ramki prędkościomierza, dysze wentylacyjne, obręcze aluminiowe itp., które mogą być dekorowane zgodnie z życzeniem dostawców branży motoryzacyjnej.

Na żywo na stoisku Mercedes-Benz: „uwolnij kolor”– personalizowane wykończenia elementów samochodu Smart produkowane przy użyciu systemu drukującego Omnifire 4D

Już dziś praktycznie nie ma dwóch takich samych samochodów Smart. Pod hasłem „uwolnij kolor” na przykładzie samochodu Smart można zobaczyć możliwości innych form personalizacji. Goście odwiedzający salon samochodowy IAA mają okazję zobaczyć jak cyfryzacja i nowe technologie drukowania zapewniają szybki i łatwy sposób realizacji indywidualnych projektów w produkcji na małą skalę lub dekorowania poszczególnych elementów na przykładzie wnętrza auta.

Proces jest w pełni cyfrowy - od pierwszego indywidualnego projektu w formie cyfrowej do gotowego spersonalizowanego wykończenia. Po pierwsze, klienci mogą zaprojektować wybrane elementy wykończenia do wnętrza (dysze wentylacyjne, oprawki elementów kokpitu i ekranu multimedialnego) z wykorzystaniem własnych motywów w aplikacji konfiguratora. Całość projektu można natychmiast obejrzeć na tablecie w wirtualnej rzeczywistości (VR). Następnie projekt jest optymalizowany pod kątem drukowania i nadrukowywany w kolorze, także z efektami haptycznymi na powierzchniach rzeczywistych elementów. Jest to możliwe dzięki nowym cyfrowym rozwiązaniom firmy Heidelberg, które są zintegrowane z cyfrowym procesem produkcyjnym.

Do tego wykorzystywany jest system drukowania Heidelberg Omnifire 250 4D, który znajduje się tuż obok stoiska Smarta na terenie Mercedes FabLab. Tutaj goście mogą zobaczyć zadrukowywane elementy wykończeniowe podczas pokazów na żywo, a także zapoznać się z technologią druku 4D firmy Heidelberg.

Personalizowane obręcze aluminiowe

Podczas targów IAA, Borbet (www.borbet.de) producent obręczy aluminiowych, pokazuje jak wyglądać może przyszłość kół o lekkiej konstrukcji i wykończeniu powierzchni przy użyciu technik zadrukowywania, farb i lakierów. Firma prezentuje obręcze aluminiowe wykończone przy użyciu technologii Omnifire, która w przeciwieństwie do innych metod, umożliwia również uzyskanie płynnych przejść i odcieni kolorystycznych. Dzięki tej technologii Borbet odpowiada na zapotrzebowanie rynku na krótsze serie i większą personalizację obręczy.

Ritzi Lackiertechnik – produkcja indywidualnie dekorowanych części samochodowych

Pilotażowym użytkownikiem systemu Omnifire 1000 jest dla Heidelberga dostawca części motoryzacyjnych Ritzi Lackiertechnik GmbH. Ritzi specjalizuje się w innowacyjnych wykończeniach powierzchniowych elementów wysokiej jakości, takich jak oprawki prędkościomierza, elementy wykończeniowe, przełączniki, deski rozdzielcze i inne gotowe elementy dla różnych producentów samochodów. W tym celu firma stosuje różne metody i technologie. Omnifire 1000 będzie zintegrowany z procesem produkcji przemysłowej firmy Ritzi przy personalizacji części seryjnych („uwolnij kolor”) oraz części oferowanych na zamówienie pokrytych różnymi kolorowymi wzorami.

„Długo szukaliśmy rozwiązania, które umożliwi nam spełnienie wymagań naszych klientów w zakresie indywidualnych dekoracji akcesoriów wnętrza pojazdu i efektywnej ich produkcji pod względem jakości, elastyczności i kosztów. Heidelberg jest partnerem, który dzięki Omnifire 1000 może dostarczyć nam atrakcyjny pakiet innowacyjnych technologii i serwisu”, mówi Günter Ritzi.

„Podczas salonu samochodowego IAA 2017 prezentujemy się jako dostawca technologii dla branży motoryzacyjnej i pokazujemy jak wygląda zindywidualizowana przyszłość. Rozszerzenie zastosowania druku cyfrowego w celu integracji z procesami przemysłowymi otwiera nam nowe rynki wzrostu. Posiadamy wiedzę i technologie, aby zaprojektować zindywidualizowany świat i wspierać klientów z różnych gałęzi przemysłu w tworzeniu ich cyfrowych modeli biznesowych”- mówi dr Ulrich Hermann, członek zarządu firmy Heidelberg odpowiedzialny za dział cyfrowy.

Heidelberg Omnifire 1000 i 250 zadrukowywują obiekty o niemal dowolnym kształcie i wykonane z różnych materiałów

Możliwość indywidualizowania produktów wysokiej jakości w masowej produkcji, a w rezultacie podchodzenia do konsumentów i klientów w bardzo osobisty sposób, otwiera atrakcyjne i nowe cyfrowe modele biznesowe w przemyśle motoryzacyjnym i wielu innych branżach. Jest to możliwe dzięki technologii druku 4D firmy Heidelberg: systemy Omnifire 1000 i 250 mogą być wykorzystane do zindywidualizowanego i spersonalizowanego zadrukowywania oraz dekorowania trójwymiarowych obiektów prawie każdego kształtu i wykonanych z wielu różnych materiałów, takich jak na przykład piłki, butelki, kije hokejowe, części samochodowe i samolotowe, a nawet całe samoloty. System można zintegrować z praktycznie dowolnym, ucyfrowionym procesem produkcyjnym. Heidelberg zaprezentował tę technologię po raz pierwszy podczas targów InPrint 2015 w Monachium i od tego czasu ten system atramentowego druku cyfrowego do zastosowań przemysłowych jest udoskonalany.

Heidelberg - dalszy rozwój portfolio druku cyfrowego

Prezentując technologię drukowania 4D podczas targów IAA we Frankfurcie firma Heidelberg podkreśla swoją realizowaną z powodzeniem cyfrową transformację zgodnie ze strategią „Heidelberg staje się cyfrowy” („Heidelberg goes Digital”). Heidelberg stopniowo rozwija swoje portfolio. Podczas targów drupa 2016 prezentując ideę nowoczesnej inteligentnej ucyfrowionej drukarni (Smart Print Shop), Heidelberg skoncentrował się na drukowaniu cyfrowym i digitalizacji branży. Pokazując wtedy maszynę Primefire 106 we współpracy ze swoim technologicznym partnerem firmą Fujifilm, Heidelberg przedstawił pierwszy cyfrowy system drukowania do zastosowania w zindywidualizowanej produkcji w formacie 70x100.

Na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności