Etykiety specjalistyczne – zabezpieczone przed podrabianiemPoprzedni artykuł 

Są trzy podstawowe powody, dla których część producentów zajmuje się drukowaniem etykiet we własnym zakresie. Pierwszy – można ją mieć w 15 minut od ręki, a to czasami gra istotna rolę; drugi – przy małych nakładach może być ta niej niż w drukarni; trzeci – etykiety takie mogą mieć doskonałe zabezpieczenia, nie do podrobienia, o ile ktoś nie udostępni matryc do ich wykonania.

Zacznijmy od trzeciego punktu – zabezpieczenia etykiety przed podrabianiem, gdyż jest to naj częstszy powód produkowania etykiety we własnym zakresie, jednak szybkość i możliwość wykonania etykiety w wielu wariantach jednocześnie, również jest bardzo ważne.

Głównym problemem rynkowym np. dla producentów środków chemicznych jest nie konkurencja, lecz piraci, tj. firmy, które z premedytacją kopiują wyroby bez ponoszenia kosztów rozwoju i certyfikacji produktu. Firmy-piraci są tak bezczelni i bezkarni, że kopiują produkt bardzo dokładnie, z etykietą i nawet wytłoczeniami na butelce i opakowaniu.

Są jednak triki, aby nikt niepożądany nie mógł skopiować naszej etykiety. Trzeba zastosować taką technologię druku i zabezpieczenia, aby nie dało się jej pod ro bić bez użycia konkretnej maszyny. Takie działania efektywnie blokują małych piratów, a bardzo utrudnia życie dużym.

Nasza radą jest przeniesienie newralgicznej części oznakowania produktu własnej firmy do siebie. W chwili obecnej nie jest to skomplikowany proces i nie wymaga zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów.

Minęły już te czasy, kiedy druk kojarzył się z drukarzem umorusanym farbami. W czasach, kiedy maszyny były zazwyczaj mechaniczne, operator posiadał tak specjalistyczną wiedzę, niezbędna do ich uruchomienia, że tylko on był w stanie wyprodukować porządna etykietę. Obecnie większość maszyn może być cyfrowych i każdy, kto w miarę dobrze posługuje się komputerem będzie w stanie wydrukować, nawet bardzo skomplikowana etykietę. Obecnie maszyny są bezobsługowe, a człowiek jest potrzebny zazwyczaj do założenia lub zdjęcia roli materiału do zadruku. Cała obsługa urządzenia jest zdalna, a pomoc techniczna to całkowicie pomoc internetowa, co nie zmienia jej szybkości i skuteczności.

Mając cyfrową maszynę do druku możemy codziennie zmieniać wzór etykiety lub jego część. Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania etykiet przed podrabianiem jest etykieta peel-off. Drukarnia jest obowiązkowym elementem, podczas drukowania sposobem mechanicznym milionów etykiet, gdyż w tym przypadku liczy się cena jednostkowej etykiety.

Jednak, jeżeli drukujemy nieduże nakłady, np. do 100 tys. etykiet, wtedy druk cyfrowy jest niezastąpiony. Im mniejszy nakład tym druk cyfrowy jest bardziej ekonomicznie opłacany.

Istotne znaczenie ma również szybkość operacji. Dosłownie w kilka minut możemy mieć każdą etykietę wydrukowaną, a jeśli posiadamy laser wykrawający, to również i wyciętą.

Niekiedy dana kwestia jest przeważająca w decyzji zakupu. Niedowiarków zapraszamy do nas do naszej siedziby z własnym PDF-em. Prędkość druku cyfrowego to 9-18 m/min, czy li 400-700 szt./min zwykłej etykiety (70x70 mm). W ciągu godziny wyprodukujemy sporą ilość. Często zależy nam, żeby etykiety były gotowe tego samego dnia.

W razie zapotrzebowania klienta na etykiety z jego logo albo w jego języku, wystarczy tylko przygotować PDF-a i możemy od razu drukować. Partie gotowych etykiet możemy tego samego dnia wysłać do klienta. Często słyszymy pytanie: a ile dana maszyna kosztuje?

Cena zależy od poziomu zabezpieczenia na etykiecie jaki mamy zamiar osiągnąć. Ceny na dobre cyfrowe maszyny drukujące zaczynają się już od 50 tys. euro. Niezbędne są również maszyna do wykrawania i wzbogacenia etykiety, każda z których kosztuje tyle samo co maszyna do druku. Zazwyczaj cena kompletu nie powinna przewyższać rocznej wartości zamawianych etykiet. Tylko w takim przypadku jego koszt zwróci się z oszczędności na drukarni. W przypadku, kiedy głównym naszym celem jest zabezpieczanie etykiety przed podrabianiem, sytuacja wygląda następująco: maszyna musi być o wiele droższa, gdyż tym sposobem odgradzamy się od firm kopiujących. Etykiety peel-off, jedne z najbardziej popularnych etykiet wielowarstwowych, stosujemy kiedy mamy dużo tekstu, a opakowanie jest malutkie. Jest to doskonałym rozwiązaniem dla tego typu etykiet. Oferujemy maszyny do druku takiej konfiguracji, na których wyprodukowane etykiety nie da się w żaden sposób podrobić. Mogą one się składać nawet z 3-5 warstw. Naturalnie cena takiej etykiety jest wyższa, ale możemy zamieścić na niej wszystkie niezbędne opisy, np. środkach chemicznych.

Innym, ciekawym i dość innowacyjnym rozwiązaniem jest lakierowanie etykiety taka metodą, że tylko właściciel matrycy jest w stanie odtworzyć konkretny wzór. Nie mówimy tu o lakierze wybiórczym, tylko o odbitce pozostawianej na lakierze (np. skomplikowanego wzoru płatków śniegu), która wygląda jak hologram. Jest to lakier z odpowiednio ukształtowaną powierzchnią, a nie folia naklejona na etykietę. Metoda jest efektowna i trudna do podrobienia, ale tania w produkcji. Posiadając cyfrową maszynę do druku, możemy codziennie zmieniać wzory etykiet lub ich części. Datę produkcji, serie i inne nie kodujemy tylko w pasku kodu, ale także w takich elementach, które konkretnie dla nas coś znaczą. Kopiujący nie będzie o tym wiedział, myśląc, że kodowanie jest tylko w pasku z kodem.

Posiadanie własnej cyfrowej maszyny drukującej wkrótce będzie ogólnie dostępne i akceptowalne. Należy gruntowanie przemyśleć taki zakup i do maszyny drukującej dokupić odpowiedni finishing, który nas całkowicie uniezależni od drukarni i zabezpieczy nas przed szybkim i łatwym kopiowaniem etykiet. Pewność, że nie jesteśmy kopiowani prze innych może być więcej warta niż oszczędzanie na korzystaniu z usług drukarni bądź firmy zewnętrznej. Możesz łatwo się zabezpieczyć, mieć etykietę od ręki i dodatkowo zaoszczędzić.

Zwróć się do specjalistów HKM.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności