recepcja
Zaloguj się
e-mail  
hasło  
  (przypomnij hasło)
Zarejestruj się za darmo

Dla profesjonalisty

"Zachować - udostepniać i promować polskie dziedzictwo narodowe" - projekt PBKGPoprzedni artykuł 

Dorobek i dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji ulega rozproszeniu i rzadko przenika do świadomości rodaków. Projekt PBKG oraz WDIB UW, miał na celu działania na rzecz ochrony zapomnianego dorobku polskiej emigracji.

Postępowanie obejmowało rozpoznanie i opracowanie naukowe zbiorów istniejących poloników, które również obejmowały dokumenty po działalności polskich/polonijnych organizacji i instytucji kultury, opracowanie inwentarzy istniejących źródeł oraz publikacji świadczących o indywidualnej, a także zbiorowej działalności Polaków. Wśród zdigitalziaowanych archiwaliów znalazły się unikalne czasopisma i publikacje.

Działania miały na celu zabezpieczenie i ochronę poloników. Zdigitalizowane artefakty zasiliły zasoby Polonijnej Biblioteki Cyfrowej, która stała się już uznana i przewodnią płaszczyzną wymiany informacji i właściwą platformą do dalszych badań, promowania i popularyzowania działalności Polonii w różnych zakątkach świata. Polonijna Biblioteka Cyfrowa udostępnia swoje zasoby online bezpłatnie.
W ramach działań, kerendy zrealizowano w Australii, Brazylii, Meksyku oraz Izraelu.

Projekt otrzymał w 2017 dotację z Senatu RP w ramach konkursu "Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.", w wysokości 240 988 zł.

Na podstawie informacji PBKG

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności