Stora Enso wprowadza na rynek biokompozyty DuraSense – odnawialną alternatywę dla tworzyw sztucznychPoprzedni artykuł 

Stora Enso poinformowała o wprowadzeniu na rynek bazujących na drewnie biokompozytów pod nazwą DuraSense. Zdaniem firmy są one kolejnym znaczącym krokiem urzeczywistniającym filozofię zastępowania materiałów opartych na surowcach kopalnych rozwiązaniami odnawialnymi. DuraSense to propozycja dla przedsiębiorstw poszukujących zaawansowanych, proekologicznych biokompozytów, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych.

DuraSense pozwala na zastosowanie włókien odnawialnych, np. pochodzących z drzewa, w miejsce dużych ilości tworzyw sztucznych wykonanych z surowców kopalnych. Stora Enso rozpoczęła w tym roku wytwarzanie biokompozytów w swoich zakładach produkcyjnych Hylte w Szwecji, dzięki inwestycjom rzędu 12 mln euro zrealizowanym w ostatnich kilkunastu miesiącach. Roczny potencjał fabryki wynosi obecnie 15 tys. ton. Jak zapewnia Stora Enso, jest to największa w Europie jednostka produkcyjna, dedykowana kompozytom bazującym na włóknach drzewnych.
„Zredukowanie ilości plastiku i zastąpienie go odnawialnymi i identyfikowalnymi materiałami to proces stopniowy. Za sprawą DuraSense możemy zaoferować naszym klientom oparte na włóknach drzewnych rozwiązanie, które nie tylko zwiększa proekologiczność finalnego wyrobu, ale też – w zależności od jego rodzaju – znacząco redukuje tzw. ślad węglowy, nawet o 80%” – mówi Jari Suominen, kierujący działem Wood Products w Stora Enso.

Produkty z rodziny DuraSense mogą być wykorzystywane w szerokim spektrum aplikacji: od produkcji dóbr konsumpcyjnych aż po zastosowania przemysłowe. Typowe ich zastosowanie obejmuje m.in: meble, palety, narzędzia ręczne, części samochodowe, produkty kosmetyczne i typu lifestyle, zabawki oraz różnego rodzaju przedmioty, takie jak naczynia kuchenne czy nakrętki do butelek.
Granulat, stanowiący podstawę DuraSense, to mieszanka naturalnych włókien drzewnych, polimerów i dodatków, zapewniających formowalność charakterystyczną dla plastiku, przy jednoczesnej przyjazności środowisku i praktyczności, jakie cechują materiały drzewne. Możliwe jest także włączenie do składu DuraSense włókien pochodzących z biopolimerów bądź polimerów poddanych recyklingowi, co jeszcze bardziej zwiększa proekologiczność całego rozwiązania. Np. DuraSense Eco100 – jeden z gatunków biokompozytu, bazujący na włóknach drzewnych i biopolimerach, to zdaniem producenta materiał, który – także dzięki odpowiednio atrakcyjnej cenie – ma szansę w pełni zastąpić tworzywa sztuczne oparte na surowcach kopalnych.
„Rozwiązania idące w parze z polityką zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w przystępnej cenie, oraz troska o środowisko naturalne to coraz ważniejsze kryteria decydujące o wyborach dokonywanych przez konsumentów – dodaje Patricia Oddshammar, kierująca działem Biocomposites w firmie Stora Enso. – DuraSense może zredukować zużycie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych nawet o 60%, znacząco zmniejszając ilości mikroplastiku, które trafiają do środowiska naturalnego. Biokompozyty naszej produkcji mogą być ponownie używane jako surowiec nawet siedem razy lub mogą zostać poddane recyklingowi wraz z pozostałymi materiałami plastikowymi. Ewentualnie, w końcowej fazie cyklu ich życia, mogą stanowić źródło pozyskania energii”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności