Graficolor ponownie inwestuje w zaawansowaną technologię firmy Agfa: jedna z pierwszych w Polsce instalacji plotera Anapurna FB2540i LEDPoprzedni artykuł 

Od lewej: Paweł Trawiński, Bartosz Stawicki (obaj Graficolor), Przemysław Arabski (Agfa), Roman Stawicki, Robert Chłopaś oraz Marcin Nowak (wszyscy Graficolor).
Od lewej: Paweł Trawiński, Bartosz Stawicki (obaj Graficolor), Przemysław Arabski (Agfa), Roman Stawicki, Robert Chłopaś oraz Marcin Nowak (wszyscy Graficolor).

W czerwcu br. firma Graficolor z Ostrowa Wielkopolskiego stała się jednym z pierwszych w Polsce użytkowników płaskiego plotera Anapurna FB2540i LED. To kolejne – po instalacji plotera Jeti Mira – rozwiązanie marki Agfa wdrożone w tej dynamicznie rozwijającej się drukarni wielkoformatowej. M.in. za sprawą tych inwestycji większość zleceń otrzymywanych przez Graficolor jest obecnie realizowanych w technologii cyfrowej.

„Zakup kolejnego plotera bazującego na technice inkjet UV stał się konieczny z uwagi na rosnące zapotrzebowanie ze strony naszych klientów, ich oczekiwań względem szybszej realizacji prac, a także wyższej elastyczności produkcji – choćby z uwagi na różnorodne nakłady, jakie są przez nich zamawiane – mówi Roman Stawicki, prezes zarządu firmy Graficolor. – Zdarzało się, że jedyny do niedawna ploter płaski, jakim dysponowaliśmy – Jeti Mira – było obłożony non stop przez 2-3 tygodnie, co skutkowało koniecznością odmowy części zleceń. Aby uniknąć tej sytuacji, a zarazem zwiększyć nasze moce produkcyjne, zdecydowaliśmy się na zakup drugiego rozwiązania z oferty firmy Agfa”.

Współpraca obu przedsiębiorstw rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy w drukarni Graficolor rozpoczął pracę pierwszy wówczas w Polsce ploter Jeti Mira. Mówi Roman Stawicki: „Stosujemy go przede wszystkim do realizacji prac z udziałem podłoży sztywnych, także nietypowych. Na tworzywach sztucznych wykonujemy w nim stojaki, stendy i inne materiały POS. Często wykorzystywanym materiałem jest sklejka, z której nasi klienci produkują np. opakowania na alkohole czy cygara. Systematycznie otrzymujemy zamówienia nadruku na szkle, ale mamy też za sobą realizacje na innych materiałach: glazurze, ceramice, skórze czy płytach meblowych. Ciekawą realizacją są też maty magnetyczne; jeszcze do niedawna były one drukowane w urządzeniach zwojowych, ale z uwagi na wyższą jakość przenieśliśmy ich produkcję do plotera inkjetowego UV”.

Graficolor działa na rynku druku wielkoformatowego od wielu lat. Współpracuje z licznymi zleceniodawcami z Polski i z zagranicy. Systematyczne inwestycje w park sprzętowy w naturalny sposób wpłynęły na wzrost liczby nowych klientów oraz składanych przez nich zamówień. „W efekcie kilka miesięcy temu zaczęliśmy intensywnie rozglądać się za kolejnym urządzeniem ze stołem płaskim, które usprawniłoby naszą produkcję w zakresie materiałów sztywnych – mówi Bartosz Stawicki, jeden z wiceprezesów firmy Graficolor. – Po analizie dostępnych ofert rynkowych uznaliśmy, że najbardziej optymalne będzie dla nas rozwiązanie marki Agfa, także w kontekście dotychczasowej współpracy z tą firmą”.

Dostarczony w czerwcu br. ploter Anapurna FB2540i LED to urządzenie bazujące na energooszczędnej technologii UV LED. Drukuje w trybie jednoprzebiegowym w sześciu kolorach z dodatkową bielą (także w tzw. wariancie „kanapkowym”) z prędkością maksymalną 96 m2/h. Obsługuje zarówno media sztywne jak i giętkie (w arkuszach bądź brytach) o grubości do 4,5 cm i formacie do 2,5 x 1,6 m. Są one zadrukowywane na płaskim stole próżniowym wyposażonym w dwie osobno kontrolowane strefy, z których każda składa się z czterech przełączanych komór. „Dzięki temu ploter jest optymalnym rozwiązaniem przy realizacji kilku prac na mediach o różnych formatach – mówi Przemysław Arabski, kierujący polskim działem druku cyfrowego w firmie Agfa. – Na uwagę zasługuje jego elastyczność względem obsługiwanych podłoży. Spektrum zastosowań jest tu bardzo szerokie, co doceniła m.in. firma Graficolor”.
Ploter Anapurna FB2540i LED jest wyposażony w energooszczędne promienniki UV LED. Poza aspektami ekologicznymi (niższe zużycie energii) i ekonomicznymi (brak konieczności rozgrzewania i schładzania), mają one ważny aspekt technologiczny: umożliwiają zadrukowywanie podłoży wrażliwych na wysokie temperatury. Maszyna jest sterowana najnowszą wersją systemu workflow Asanti Production 3.0.

„Stanowi ona uzupełnienie naszego parku sprzętowego – przyznaje Robert Chłopaś, drugi z wiceprezesów firmy Graficolor – wspierając ploter Jeti Mira w obsłudze prac wykonywanych na podłożach sztywnych. Jakość wydruków z obu urządzeń Agfa jest niemal identyczna, więc zakładamy produkowanie w nich tych samych zleceń, zwłaszcza w przypadku zamówień wysokonakładowych, bądź koniecznych do zrealizowania w jak najkrótszym czasie. Ploter ten wykorzystujemy też do wykonywania prac testowych – próbek zatwierdzanych przez klienta przed realizacją finalnego nakładu”.
„Co więcej, w naszej firmie, wywodzącej się z sitodruku i wciąż użytkującej trzy maszyny pracujące w tej technice, dość często zdarza się łączenie technologii konwencjonalnej i cyfrowej przy realizacji tego samego zlecenia – dodaje Roman Stawicki. – Np. w ploterze inkjetowym ma miejsce zadruk w sześciu kolorach z bielą podkładową, zaś w maszynie sitodrukowej – uszlachetnianie lakierem. Znamiennym jest fakt, że gros prac jeszcze kilka lat temu wykonywanych w całości w technice sitodrukowej obecnie jest realizowanych w inkjecie. To pokazuje jak zmienił się rynek, ale też jak bardzo dojrzała technologia cyfrowa”.

Chociaż maszyna Anapurna FB2540i LED pracuje w firmie Graficolor od niedawna, jej kierownictwo już docenia zalety zrealizowanej inwestycji: „Po pierwsze – zniknęły ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość przyjmowania dodatkowych prac. Nasz potencjał produkcyjny w zakresie druku płaskiego wzrósł bowiem w sposób znaczący. Po drugie – czujemy się bezpieczniej mając pod jednym dachem dwie zbliżone do siebie technologicznie maszyny. Doceniamy też opiekę posprzedażowo-serwisową firmy Agfa, zwłaszcza w kontekście zdalnego wsparcia w przypadku zapytań czy problemów. To wszystko sprawia, że z optymizmem patrzymy w przyszłość” – podsumowuje Roman Stawicki.
Przemysław Arabski dodaje: „Cieszymy się, że Agfa po raz kolejny zdobyła zaufanie firmy Graficolor, a jej kierownictwo doceniło pracę działu serwisu, który pozostaje w bieżącym kontakcie z drukarnią. Warto w tym miejscu podkreślić wysokie kompetencje osób z firmy Graficolor, odpowiedzialnych za obsługę ploterów Agfa. Dzięki temu czynności takie jak wymiana podzespołów czy drobne naprawy i korekty w ustawieniach maszyn mogą być realizowane zdalnie. To znacząco poprawia efektywny czas wykorzystania urządzeń. Mamy nadzieję, że nowy zakup będzie w przypadku firmy Graficolor równie udany, jak pierwsza inwestycja w rozwiązanie Agfa i że w takim samym stopniu przyczyni się on do dalszego jej rozwoju”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności