recepcja
Zaloguj się
e-mail  
hasło  
  (przypomnij hasło)
Zarejestruj się za darmo

Dla profesjonalisty

Ekologia i innowacja w konkursie Model Young PackagePoprzedni artykuł 

Do udziału w głównej kategorii dopuszczono projektantów powyżej 30. roku życia. Konkurs otrzymał nową nazwę „Model Young Package“, a jego organizatorami było Centrum Innowacji z czeskiego zakładu Modela oraz instytut Czech Design.

Nagroda główna Save the ocean!

Za najbardziej wyraziste osiągnięcie projektowe konkursu uznany został zestaw biodegradowalnych kapsułek na kawę autorstwa Veroniki Janečkovej z Republiki Czeskiej. Jednorazowe kapsułki do ekspresów stanowią olbrzymie obciążenie dla środowiska, ponieważ ich recykling z uwagi na zawartość tworzyw sztucznych i aluminium jest ograniczony. Autorka podsuwa rozwiązanie, którym są w 100% recyklowalne i kompostowalne kapsułki produkowane z odpadów kuchennych przetworzonych w nowy materiał podobny do bioplastików. Jego podstawowym surowcem jest masa papierowa z odzysku z dodatkiem różnych spoiw, jak np. fusy kawy. Zużyte kapsułki można bezpiecznie wyrzucić do kompostownika.

II. miejsce i Nagroda Centrum Innowacyjności

Innowacyjny charakter ma także pomysł Chia Chun Chuang z Tajwanu, który zaprojektował kubki na kawę wykonane w całości z papieru. Projekt ten jest swoistą odpowiedzią na fakt, że „papierowe” kubki często pokryte są nieprzepuszczalną warstwą wykonaną z tworzyw sztucznych. Dodatkowo wyposażone są w plastikową pokrywkę i stanowią dla środowiska naturalnego podobne obciążenie jak kubki plastikowe. Chia Chun Chuang znalazł rozwiązanie, jak wyprodukować papierowe kubki nadające się w 100% do recyklingu nie wyłączając z tego nieprzemakalnego wieczka. Zwycięzca jednocześnie otrzymał możliwość odbycia odpłatnego stażu w Centrum Innowacji firmy Model Obaly a.s., która jest organizatorem konkursu.

III. miejsce w kategorii studentów szkół wyższych

Karol Krčmár ze Słowacji zaprojektował inny produkt, który powszechnie produkowany jest z tworzyw sztucznych - tackę na kubki na kawę. Zgłoszony przez niego produkt, który wykonany jest z tektury KRAFT, ujął jury przede wszystkim „prostotą, wdziękiem i łatwością obsługi”. Tackę można bowiem łatwo i szybko złożyć z płaskiej rolki, otrzymując w ten sposób tackę z czterema otworami przeznaczonymi na kubki na kawę, po czym ponownie ją zwinąć.

II. miejsce w kategorii średnich i wyższych szkół branżowych

W tym roku nie przyznano pierwszego miejsca (z uzasadnieniem, że jakość zgłoszonych prac nie osiągnęła wymaganego poziomu). Nie oznacza to jednak, że wśród tych prac zabrakło ciekawych pomysłów. Lucia Šuliková z Republiki Czeskiej uzyskała II. miejsce za projekt zestawu podarunkowego na kawę pochodzącą z różnych zakątków świata. Sześć pudełek w jednym opakowaniu, z których każde zawiera 250 g wyselekcjonowanych ziaren kawy.

III. miejsce w kategorii średnich i wyższych szkół branżowych

Trzecie miejsce uzyskała Alžbeta Putnokyová ze Słowacji za dowcipne rozwiązanie graficzne torebek papierowych na kawę. Za pomocą papieru o delikatnej strukturze i papieru światłoczułego stworzyła serię opakowań, których motywem centralnym są owieczki i dowcipny napis typu „Zobaczymy się wieczorem” lub „Twoje owieczki piją razem z Tobą”. Przekaz jest jasny: jeśli przesadzisz z kawą, owieczki ci to wieczorem wypomną!

Nagroda CZECHDESIGN

Nagrodę specjalną organizacji CZECHDESIGN, która jest współorganizatorem konkursu, otrzymał Marcin M. Kumorek z Polski za ekskluzywną serię zestawów z kawą. Różne kolory i kształt okienek oddzielają dwa typy kawy - Robusta i Arabica. Ergonomiczny kształt pakietu umożliwia trzymanie go w jednej ręce. Dzięki dopracowanemu kształtowi i otworowi w górnej części produktu opakowanie można wystawić na ladzie, na przygotowanym stojaku oraz na ścianie. Za wyróżnieniem tego produktu przemawia przede wszystkim jego intrygująca konstrukcja, która wprawdzie nie jest jakoś szczególnie innowacyjna, ale wyróżnia się czystością obróbki. Projekt ten mógłby stanowić przykład, jak należy podchodzić do każdego zamówienia - tzn. bez zbędnych obciążeń na nowo formować i pracować z materiałem, cieszyć się tym, że zagięcie papieru pozwala uzyskać przestrzenny kształt. Połączenie ostrej linii z miękką pozwala w efekcie końcowym uzyskać wręcz krystalicznie eleganckie opakowanie.

Specjalna nagroda przewodniczącego jury Jana Činčery

Nagrodę specjalną otrzymał Petr Matoušů z Republiki Czeskiej, którego praca stanowi rozwiązanie problemu składowania filtrów do kawy. Proste opakowanie papierowe, które w zasadzie odwzorowuje kształt filtra, jest tak pomyślane, aby górną część opakowania można było wykorzystać jako stojak. Do konkursu Model Young Package zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba 948 uczestników pochodzących z 61 krajów.

Ogłoszenie zwycięzców odbyło się 24. Września 2018 w Centrum Architektury i Planowania Miejskiego CAMP. Uroczystemu ogłoszeniu towarzyszyła także prezentacja tematu i grafiki kolejnej edycji konkursu.

Na podstawie informacji firmy Grupa Model

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności