100 lat z ekslibrisem w Muzeum DrukarstwaPoprzedni artykuł 

Galeria »Przystanek Grafika« przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie zaporasza na drugą wystawę dla uczczenia odzyskania niepodległości. Przedstawiamy skromny wybór grafik sąsiadów – Czechów, Słowaków i Polaków. Odnajdziecie państwo na planszach piękne przykłady prac Kazimierza Wiszniewskiego czy Edwardy Przeorskiej, którzy współpracowali z Czechami już od 1917 roku.

Największy rozwój współpracy obserwujemy od lat sześciedziątych ub. wieku, kontynuowany w następnym dziesięcioleciu. Lata 80. i 90. przyniosły nowe impulsy i nowe znaczące nazwiska, które zdobyły uznanie i rozgłos nie tylko w Europie. Józef Ondrusz z czeskiej strony Śląska Cieszyńskiego również kolekcjoner, wniósł znaczący wkład w ową współpracę. Tworzył zbiór oraz inicjował wystawy ekslibrisów w Polsce i ówczesnej Czechosłowacji. Nazwał je pięknie – ekslibrisami wzajemnościowymi. Przykłady skupione na ekspozycji, pozwolą poznać nie tylko osiągnięcia znanych artystów, ale też techniki graficzne, które w pracy twórczej odgrywają istotną rolę.

Prezentacją ekslibrisów uwidoczniono jak zmieniała się „twarz” czechosłowackiej, obecnie czeskiej, słowackiej oraz polskiej grafiki. Przedstawieni są twórcy, którzy zwłaszcza w ostatnich latach, zdobywali nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach graficznych i ekslibrisowych. Artyści związani ze Śląskiem Cieszyńskim, m. in.: Zaolziacy Pavel Hlavaty czy Zbigniew Kubeczka, również mieszkający po prawej stronie Olzy – Krzysztof Marek Bąk, Aleksandra Hachuła, współpracujących z Galerią „Przystanek Grafika”.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy od 11 października do 13 listopada 2018 r. Galeria dostępna w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności