Odszedł Andrzej J. GoskPoprzedni artykuł 

Z głębokim żalem informujemy, iż 22 listopada 2018 r. w wieku 74 lat odszedł Andrzej J. Gosk, pomysłodawca i założyciel firmy SCORPIO Sp. z o.o. Wyjątkowy człowiek z niesamowitą energią, kreatywnością i pionierskim duchem.

Andrzej J. Gosk związany był z drukarstwem od 1962 roku. Źródłem przygody z poligrafią stał się łódzki „Poligrafik”, gdzie był słuchaczem a następnie wykładowcą. Dalsze doświadczenie w zawodzie nabywał nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Zachodniej i USA. Umiejętności doskonalił podczas pracy na stanowiskach kierowniczych w drukarniach, pracował też w niemieckiej firmie produkującej wąsko wstęgowe maszyny fleksograficzne.

Istotny impuls do uruchomienia dzieła swojego życia - SCORPIO Sp. z o.o. - dały wcześniejsze poligraficzne inicjatywy biznesowe takie, jak polonijno-zagraniczna Drukarnia ETIPOL w Białymstoku i niemiecka firma handlowa SCANEX.

Pomysłodawca powstania w 1993 r. wydawnictwa Polski Drukarz i jego sztandarowego tytułu Świat Druku, które w tym roku obchodziły jubileusz 25-lecia.

W 1999 r. wspólnie z firmą BASF Drucksysteme GmbH założył spółkę BASF Poligrafia Polska - po raz pierwszy w swojej historii niemiecki koncern zdecydował się wówczas na utworzenie spółki z osobą fizyczną. Efektem tej wieloletniej partnerskiej współpracy było także powstanie w 2006 r. na Słowacji firmy SCORPIO Slovensko.

Oprócz inicjatyw biznesowych, Andrzej J. Gosk włączał się w organizowanie reprezentacji interesów przemysłu poligraficznego – w 1992 r. był aktywnym uczestnikiem grupy inicjującej powstanie Polskiej Izby Druku. W 1995 roku brał udział w zebraniu założycielskim Zrzeszenia Polskich Fleksografów, a także Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych powołanej do życia w 1999 roku.

Od 1994 roku członek Klubu Rotary - stowarzyszenia przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, przez wiele lat przewodniczył Komisji Polsko-Niemieckiej. Jako wieloletni członek Rady Naukowo-Przemysłowej, działającej przy Instytucie Papiernictwa i Poligrafii i osoba aktywnie wspierająca wyższe szkolnictwo poligraficzne, w maju 2007 roku został odznaczony tytułem ,,Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej”. W 2010 r. za wkład w rozwój rodzimej branży poligraficznej otrzymał z rąk kanclerza Jacka Kuśmierczyka tytuł kawalera Bractwa Gutenberga.

W ramach działalności charytatywnej wspierał finansowo lokalne stowarzyszenia działające na rzecz dzieci, Łódzkie Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, wspomagał także własnych pracowników w potrzebie.

Pogrzeb Andrzeja J. Gosk odbędzie się 7 grudnia o godz. 12.30 w Łodzi, Cmentarz Komunalny DOŁY, ul. Palki 9, kaplica od ul. Smutnej.

Na podstawie informacji firmy SCORPIO Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2019 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności