Drukowanie 3D to potencjalna zmiana gry dla globalnego rynku energii, według GlobalDataPoprzedni artykuł 

Jednym z najbardziej innowacyjnych i przełomowych postępów technologicznych, które zmienią światową energetykę, jest druk 3D (Additive Manufacturing), mówi GlobalData, wiodąca firma zajmująca się danymi i analizą.

Ostatnio, produkcja addytywna (AM) znalazła zastosowanie w różnych sektorach energetyki, zarówno w budowie prototypów, jak iw produkcji strumienia głównego, co prowadzi do uproszczenia procesów i wydajności operacyjnej. W przeciwieństwie do powszechnych procesów produkcyjnych, produkcja przyrostowa może wytwarzać komponenty o złożonej geometrii, zużywać mniej surowców, produkować mniej odpadów, zmniejszać zużycie energii i skracać czas wprowadzania na rynek.

Najnowszy raport GlobalData, „Drukowanie 3D - potencjalna zmieniarka gier dla globalnego rynku energii”, podkreśla kluczowe osiągnięcia i trendy, aby zrozumieć wpływ druku 3D na transformację sektora energetycznego.

Ankit Mathur, szef praktyki ds. Zasilania w GlobalData, komentuje: „W sytuacji, gdy przemysł energetyczny znajduje się pod presją, producenci zwracają się ku AM w zakresie rozwiązań o obniżonych kosztach i krótszych ramach czasowych. W początkowej fazie rozwoju branży energetycznej druk 3D osiągnął znaczny sukces dzięki branży energetycznej i firmom technologicznym tworzącym sojusznika na rzecz siebie nawzajem ”.

Druk 3D - najnowocześniejsza technologia - stopniowo znajduje zastosowanie w różnych aspektach energetyki, w tym w sektorach energii odnawialnej i konwencjonalnej oraz w akumulatorach. Druk 3D paneli słonecznych, części turbin wiatrowych i konwencjonalnych urządzeń do wytwarzania energii, takich jak ciężkie części pomocnicze turbin gazowych i parowych, odzwierciedla jego niezawodność i wszechstronność. Technologia ta znajduje również zastosowanie w energetyce jądrowej, w tym w nowych budowach na paliwo i w elementach reaktora. Jednak zakwalifikowanie materiału i wykazanie, że komponenty spełniają kodeksy i normy jądrowe, pozostanie kluczowym wyzwaniem dla zastosowań w tej konkretnej branży.

Mathur dodaje: „Produkcja addytywna doprowadziła już do skrócenia czasu realizacji zamówienia, zmniejszenia kosztów i zwiększenia wydajności, a oczekuje się, że poprawi się wraz z wynalezieniem większych drukarek. Jednakże, ponieważ technologia jest nadal w fazie eksperymentalnej, a mimo to, aby osiągnąć pełną komercjalizację, kwestią czasu będzie pełne zrozumienie, jak głęboko ta nowa technologia może przeniknąć do przemysłu energetycznego, biorąc pod uwagę wysokie standardy wyposażenia wymagane do wydajnej pracy instalacji i niebezpieczne środowisko, w którym się znajdują ”.

Na podstawie informacji firmy GlobalData

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności