recepcja
Zaloguj się
e-mail  
hasło  
  (przypomnij hasło)
Zarejestruj się za darmo

Dla profesjonalisty

Podróbki zdominowały współczesny rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarekPoprzedni artykuł 

Firma HP przedstawiła wnioski z sondażu przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiego producenta przez agencję badawczą Harris Interactive. Zgodnie z wynikami analizy, ryzyko zakupu podrobionych materiałów eksploatacyjnych do drukarek jest dziś wyższe, niż kiedykolwiek przedtem.

Jak informuje organizacja Imaging Supplies Coalition, wskutek obrotu podróbkami, każdego roku światowa gospodarka traci blisko 3 mld dolarów. Wśród przyczyn wskazywane są: coraz więcej dostawców, brak pewności nabywców co do oryginalności i pochodzenia produktów oraz niska świadomość zagrożeń związanych z kupowaniem i użytkowaniem nielegalnych zamienników.

- Każdy z monitorowanych przez naskluczowych wskaźników rynkowych potwierdza znaczący wzrost ryzyka zakupu podróbek – podkreśla Glenn Jones, Dyrektor Globalnego Programu Zwalczania Podróbek w HP. – Z perspektywy firm takichjak HP,materiały te niweczą dekady badań oraz testów, których celem jest tworzenie najlepszych atramentów i tonerów oraz niezawodnych wkładów wysokiej jakości. Dla użytkowników podrabiane materiały oznaczają niższą wydajność oraz jakość druku, większą liczbę nieudanych kopii, problem z wyciekaniem tuszu oraz zatykaniem się dysz, aż wreszcie w przypadku awarii, ryzyko unieważnienia gwarancji na urządzenie drukujące.

Jak wskazują wyniki sondażu Harris Interactive, w ciągu czterech ostatnich lato 30 proc. spadła liczba przedsiębiorstw, które współpracują na co dzień z zaufanym, sprawdzonym dostawcą. Jednocześnie o 27 proc. wzrosła grupa kupujących dokonujących wyboru materiałów eksploatacyjnych wyłączniena podstawie dostępności produktu.

Szeroka sieć dostawców sprawia, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą mieć trudność ze zweryfikowaniem autentyczności oferowanych im wkładów. Problem ten dotyka dziś wielu regionów świata. W szczególności dotyczy on jednak firm zlokalizowanych na Bliskim Wschodem, w Afryce czy Europie Wschodniej – niemal trzy czwarte respondentów z tych regionów ma wątpliwości co do oryginalności kupowanych materiałów.

Mimo niepokojących trendów rynkowych producenci urządzeń oraz rozwiązań dla drukunadal wkładają ogromny wysiłek w walkę z nielegalnymi zamiennikami, m.in. poprzez aktywną współpracę z władzami. W ciągu ostatnich 5 lat, w regionie EMEA, lokane służby wspierane przez firmę HP skonfiskowały około 12 milionów podróbek i komponentów. Amerykański producent przeprowadził ponad 4,5 tys. kontroli asortymentu dostępnego u dystrybutorów oraz podejrzanych zamówień wysyłanych do klientów. Lokalne inspekcje dostaw prowadzone są także w sytuacjach, w których Partner firmy przegrywa z nieautoryzowanym Partnerem spoza kanału sprzedaży.

W ramach Programu Zwalczania Podróbek i Oszustw (AntiCounterfeiting and Fraud, ACF) firma HP aktywnie edukuje klientów i Partnerów, aby ułatwić im identyfikowanie podrobionych materiałów eksploatacyjnych. Rezultatem tych inicjatyw są sukcesy, które producent odniósł w kilku regionach EMEA. Jednym z nich jest ujawnienie działalności rosyjskiego konsorcjum zajmującego się sprzedażą podrabianych wkładów pod marką HP. W wyniku interwencji skonfiskowano 215 tys. nielegalnych zamienników.

Na podstawie informacji firmy HP Inc.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności