Farby offsetowe SunPak FSP firmy Sun Chemical z certyfikatem potwierdzającym proekologicznośćPoprzedni artykuł 

Firma Sun Chemical poinformowała, że jej flagowy produkt do drukowania opakowań w technice offsetowej – farba SunPak FSP (bazująca na odnawialnych biosurowcach), uzyskała certyfikat Beta Analytic. Potwierdza on jej proekologiczność, zarówno w kontekście zgodności z obowiązującymi przepisami, jak też ze standardami polityki zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla producent, seria ta cieszy się niezwykłą popularnością na całym świecie – tylko na rynku europejskim jej sprzedaż z roku na rok osiąga dwucyfrowy wskaźnik wzrostu.

Analizę farb SunPak FSP, pod względem ich zgodności z normami i ekostandardami, przeprowadziła firma Beta Analytic – od 1979 będąca jednym ze światowych liderów w dziedzinie technik mierzenia tzw. śladu węglowego (w systemie Carbon-14). Testy zostały przeprowadzone w jej laboratorium, zlokalizowanym na Florydzie (USA). Specjaliści Beta Analytic poddali pomiarom stosunek węgla pierwiastkowego, znajdującego się w farbach, w odniesieniu do standardów SRM 4990C, przyjętych przez amerykański Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST). Wyniki zostały potwierdzone akredytacją ISO/IEC 17025:2005.

Stosunek węgla pierwiastkowego został obliczony w ujęciu procentowym i przedstawiony jako udział „węgla biologicznego”. Wskaźnik ten mówi o zawartości procentowej węgla w badanych farbach w odniesieniu do jego pochodzenia: ze źródeł „naturalnych” (plantacje roślinne) i „syntetycznych” (petrochemie). Testy pokazały, że np. 77% całkowitej zawartości węgla organicznego w farbach SunPak FSP stanowi tzw. „biowęgiel”, przy zaledwie 23% udziale węgla kopalnego, z czego większość przypada na obecne w farbach pigmenty.

Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu i członek zarządu Sun Chemical, mówi: „Od wielu lat Sun Chemical aktywnie promuje i wprowadza na rynek rozwiązania proekologiczne, takie jak SunPak FSP. Stale też pracujemy nad wytycznymi realizowanej przez firmę polityki zrównoważonego rozwoju, w oparciu o które tworzymy, produkujemy i dystrybuujemy nasze produkty. Te same zasady staramy się stosować przy współpracy z naszymi klientami i dostawcami. Tym większą dumą napawa nas fakt, że proekologiczność farb SunPak FSP – jednej z najpopularniejszych serii z naszego portfolio, została potwierdzona przez niezależną instytucję. Przyjazność dla środowiska i zrównoważony rozwój będą w dalszym ciągu fundamentami naszej działalności, zarówno w kontekście innowacji jak też udoskonalania już istniejących rozwiązań. Jak pokazuje rosnący w skali globalnej popyt na farby SunPak FSP, działania te są dostrzegane i doceniane przez naszych klientów”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności