BOBST: Czy jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia prawdziwie ekologicznego opakowania?Poprzedni artykuł 

Podczas, gdy zrównoważony rozwój opakowań był ważnym tematem dla właścicieli marek od kilku lat, potrzeba wdrożenia znaczących rozwiązań znacznie przyspieszyła w ciągu ostatniego roku lub dwóch. Konsumenci szybko stają się bardziej świadomi środowiska, a recykling opakowań jest obecnie głównym czynnikiem decydującym o ich zakupie. Rzeczywiście 48% konsumentów w USA stwierdziło, że zdecydowanie lub prawdopodobnie zmieni swoje nawyki konsumpcyjne, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko, podczas gdy wśród konsumentów-milenialsów liczba ta osiąga 75%(1).

W rezultacie wiele firm publicznie ogłosiło bardzo ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, obiecując materiały w całości nadające się do recyklingu i będące alternatywą dla tworzyw sztucznych.

„To, co widzieliśmy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, bardzo różni się od tego, co działo się wcześniej”, mówi Eric Pavone, dyrektor ds. rozwoju biznesu, BU Web Fed w BOBST. „Wcześniej zrównoważony rozwój był wykorzystywany prawie jak podejście marketingowe, ale w rzeczywistości nie poczyniono znacznych postępów. W ciągu ostatnich około 18 miesięcy presja wzrosła do tego stopnia, że ​​przemysł naprawdę zmienił biegi, a teraz firmy przeznaczają ogromne budżety na badania i rozwój na zrównoważony rozwój, biodegradowalność i recykling opakowań. Wiele nałożonych przez siebie terminów jest trudnych, ale obecnie koncentruje się na tym obszarze, co sprawia, że ​​są one łatwiej osiągalne ”

W rezultacie zrównoważony rozwój napędza teraz wielkie innowacje, a potencjalne korzyści są znaczące. Szacuje się, że innowacyjne modele dostaw i zmieniające się wzorce użytkowania są warte około 9 miliardów dolarów dla przemysłu tworzyw sztucznych(2).

„Musimy odzyskać 20 lat inżynierii”

Kluczowym wyzwaniem dla właścicieli marek - szczególnie w branży spożywczej - jest wytwarzanie nowych materiałów opakowaniowych bez poświęcania bezpieczeństwa, świeżości, atrakcyjności i widoczności produktu wewnątrz.

Najbardziej elastyczne opakowanie to połączenie kilku materiałów lub polimerów (np. Poliestru, polipropylenu, polietylenu). Materiały wielopolimerowe stosowane w elastycznych opakowaniach to wyrafinowane formuły, które doskonale radzą sobie z ochroną żywności (na przykład) przed tlenem, wodą i tak dalej. Ale mieszanie polimerów znacznie utrudnia recykling, a ponieważ nie ma standardowego składu opakowań wielopolimerowych, nie ma standardowej metody rozpakowywania i odzyskiwania tych materiałów.

„Recykling naprawdę oznacza monopolimer”, mówi Eric Pavone, „Gdy tylko miksujesz, masz problemy. Ale monopolimery tradycyjnie nie działają na poziomie materiałów wielopolimerowych. Wielkim wyzwaniem, przed którym stoimy, jest to, że dzisiejsze elastyczne opakowanie jest wysoce wyrafinowanym produktem inżynieryjnym, który jest wynikiem dwóch dekad innowacji i rozwoju. Musimy jak najszybciej odzyskać 20 lat inżynierii, aby znaleźć materiały monopolimerowe, które sprawdzą się równie dobrze jak dzisiejsze opakowania, zapewniając jednocześnie taką samą wydajność maszyny w całym łańcuchu wartości opakowań. To wyzwanie, ale robimy duże postępy ”.

Partnerstwa przynoszą postęp

BOBST połączył siły z kilkoma partnerami w celu opracowania nowych elastycznych opakowań o wysokim stopniu barierowości dla materiałów mono zaprojektowanych z myślą o recyklingu. W projekcie wykorzystano różne wysokomarierowe struktury monomateriałowe, z których każda została dokładnie przetestowana, aby zagwarantować spełnienie wszystkich wymagań branżowych pod względem przetwarzalności, bariery, bezpieczeństwa i jakości optycznej. Różne rodzaje woreczków z jednego materiału (MDO PE, BOPE, BOPP i CPP) zostały po raz pierwszy zaprezentowane na targach K 2019 w Düsseldorfie i są wynikiem znacznych inwestycji i intensywnych badań przeprowadzonych przez partnerów.

Partnerami są Dow, dostawca żywicy dla pierwszego etapu łańcucha produkcyjnego, Brückner Maschinenbau do produkcji dwuosiowo rozciągniętych folii polipropylenowych i na bazie poliolefin, Hosokawa Alpine do produkcji MDO LDPE, Elba do konwersji gotowych rolek na woreczki, i Constantia Flexibles do produkcji metalizowanych woreczków LDPE o wysokich barierach.

Zespół wspólnego projektu pracuje nad tymi innowacjami, wykorzystując centra kompetencyjne BOBST w zakresie wysokich barier, drukowania i laminowania w celu przetestowania żywotności nowych materiałów. Zespół był w stanie wykorzystać unikalne technologie BOBST, aby przejrzeć proces produkcji i przeprowadzić testy barierowe i przyczepności na podłożach w laboratoriach BOBST wyposażonych w światowej klasy sprzęt pomiarowy.

„To pierwsza z nowej generacji laminatów jednomateriałowych” - mówi Eric Pavone. „Utworzyliśmy grupę partnerów, ponieważ jest to pilne wyzwanie i musimy współpracować i gromadzić naszą wiedzę inżynierską - osobno nigdzie nie dojdziemy. Na świecie istnieją rozwiązania o wysokich barierach przemysłowych, ale teraz potrzebujemy coraz więcej ofert rozwiązań i użytkowników, a wtedy zaczniemy widzieć więcej ofert na skalę przemysłową. ”

Równoważenie wysokiej trwałości wysoką jakością

Głównym celem firmy BOBST i jej partnerów - teraz, gdy wyprodukowali oni szereg materiałów monopolimerowych - jest optymalizacja ich żywotności w procesie produkcji opakowań i zagwarantowanie, że osiągnięta dzisiaj jakość uzyskana na wielu polimerach zostanie osiągnięta.

„Te podłoża reagują inaczej, parametry są różne, dlatego musimy iść naprzód, aby zapewnić, że materiały te będą działały równie dobrze we wszystkich aspektach, jak te, których obecnie używamy” - mówi Eric Pavone. „Tak, zrównoważony rozwój jest obecnie priorytetem numer jeden dla właścicieli marek, ale nie chcą oni ustępować w kwestii atrakcyjności wizualnej opakowań swoich produktów. Dlatego wyzwaniem jest dla nas zapewnienie 100% możliwości recyklingu bez żadnych kompromisów w zakresie odwołania. Potrzebujemy na przykład materiału odpornego na zarysowania, co stanowi wyzwanie w przypadku materiałów mono. ”

Innowacje w overdrive

Więc, co dalej?

„Głównym celem wszystkich w branży jest opracowywanie biodegradowalnych tworzyw sztucznych, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju i mogą być szeroko stosowane w procesach pakowania”, mówi Eric Pavone. „Ponieważ w BOBST dysponujemy całą odpowiednią technologią, aby móc przetestować opłacalność uprzemysłowienia nowych materiałów, od surowców po drukowane i przetworzone opakowania i etykiety, możemy wnieść duży wkład w tę dziedzinę”.
Eric podkreśla także potencjał papieru, który, jak mówi, ma duże zainteresowanie branżą. Konsumenci już lubią papier, a ponieważ jest to włókno naturalne, jest podatny na rozkład i recykling. Ale papier nie ma wysokich właściwości barierowych wymaganych od tworzyw sztucznych i podobnych materiałów, dlatego obecnie wiele prac badawczo-rozwojowych koncentruje się na znalezieniu sposobów na przeniesienie wysokich właściwości barierowych na papier.

Ostatecznie opakowanie musi spełniać swój główny cel: chronić produkt w środku. Jednak wraz ze wzrostem presji na środowisko potrzeba, aby opakowania były całkowicie zrównoważone i nadające się do recyklingu, zyskuje ten sam priorytet. Przy obecnym tempie innowacji może nie upłynąć wiele czasu, zanim ją osiągniemy.

Bibliografia
1) Nielsen 2018. https://www.nielsen.com/us/en/insights/article/2018/was-2018-the-year-of-the-influential-sustainable-consumer/
2) PACE http://www3.weforum.org/docs/WEF_PACE_Platform_for_Accelerating_the_Circular_Economy.pdf

Na podstawie informacji firmy BOBST

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności