recepcja
Zaloguj się
e-mail  
hasło  
  (przypomnij hasło)
Zarejestruj się za darmo

Dla profesjonalisty

Grupa Bobst zastanawia się nad rokiem 2019 i ujawnia swoje cele w nadchodzącym rokuPoprzedni artykuł 

Gdy zbliżamy się do końca 2019 r., poświęcamy trochę czasu, aby spojrzeć wstecz na ostatnie 12 miesięcy i określić nasze oczekiwania i prognozy na nadchodzący rok.

Pomimo łagodnego spowolnienia gospodarczego i ogólnych pesymistycznych prognoz, rok 2019 był dobrym rokiem obrotowym dla BOBST. Przez cały 2019 r. spójnym tematem w rozmowach z naszymi klientami - zarówno właścicielami marek, jak i konwerterami - była potrzeba większej automatyzacji, aby umożliwić szybsze wprowadzanie produktów na rynek i lepszą personalizację. Słowo „przepływ pracy” zyskuje na znaczeniu, ponieważ wszyscy interesariusze zaangażowani w produkcję opakowań uznają potrzebę poprawy produkcji opakowań. Dzisiaj jest to proces liniowy z odłączonymi punktami kontrolnymi. W przyszłości stanie się zwinny i elastyczny, w pełni kontrolowany, połączony, zabezpieczony i zaprojektowany dla zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zrównoważony rozwój stale zyskuje na znaczeniu i jest teraz w pełni zintegrowany z zasadami projektowania opakowań: kształt, podłoże, kolor, zrównoważony rozwój i koszty. Ponadto pojawiły się niezaspokojone potrzeby dotyczące przepływu pracy i łączności, a rozwiązania - w dużej mierze związane z cyfryzacją procesu - będą stanowić główny element dyskusji na targach drupa 2020.

Składane kartony i tektury faliste - jednostka biznesowa z podajnikiem arkuszy

W 2019 r. jednostka biznesowa z podajnikiem arkuszy wykorzystała zapotrzebowanie na większą automatyzację i większą łączność z infrastrukturami IT. Trend automatyzacji rośnie zarówno na dojrzałych, jak i rozwijających się rynkach, gdzie potrzeba efektywnego działania jest coraz ważniejsza.
W 2019 roku świętowaliśmy 300. instalację MASTERCUT w Avance Cartón z siedzibą w Madrycie. Kultowy wykrojnik oferuje niezrównaną jakość, wysoką prędkość pracy, mniej przystanków i krótszy czas przygotowania, i jest doskonale zaprojektowany, aby poradzić sobie z przyszłością produkcji opakowań.

Niemcy były głównym rynkiem dla najnowszych MASTERCUT i EXPERTCUT 145 PER 2.0, wyposażonych w najnowsze technologie dla przetwórców, którzy chcą dalej uprzemysławiać produkcję. Industrie Grapfiche Bressan, jeden z najbardziej renomowanych producentów farmaceutycznego kartonu składanego we Włoszech, wybrał najbardziej zaawansowaną dostępną sklejarkę do segregatorów - EXPERTFOLD 110 z GYROBOX, ACCUCKECK i ACCUBRAILLE - pomagając im sprostać najbardziej wymagającym przepisom.

Na rozwijających się rynkach Indie wprowadzają większą automatyzację, instalując sklejarkę do folderów AMBITION 106 A2 w firmie Printer Printer BP Lipeds w Baddi oraz sklejarkę do folderów VISIONFOLD 110 A2 w Kalapi Printing z siedzibą w Vasai. Mahonar Packaging zawarł bardzo dużą umowę w PrintPack India na operację typu greenfield, która ma być wyposażona w trzy wykrojniki NOVACUT E i trzy sklejarki składane EXPERTFOLD, określone przez Aditya Patwardhan, dyrektora Mahonar Packaging Group jako „solidne, solidne i niezawodne”.

W połączeniu z wykrawarkami rozwiązania narzędziowe szybko się rozwijają, poprawiając jakość i wydajność konwerterów. W Europie i USA uruchomiono certyfikowany program do produkcji matryc, a do końca 2019 r. 15 producentów matryc będzie już certyfikowanych. Peryferyjny stół do kontroli cyfrowej BOBST, do drukowania arkuszy i wykrojników, otrzymał pierwszą nagrodę od Europejskiego Stowarzyszenia Druku Cyfrowego (EDP), a instalacje w Europie i Ameryce przyspieszają.

W przypadku tektury falistej rok był sukcesem dzięki instalacjom laminatora liniowego MASTERFLUTE TOUCH w USA, Hiszpanii, Portugalii oraz w Chinach kolejnej linii NOVAFLUTE, charakteryzującej się najbardziej ekonomicznym zużyciem kleju, czego rezultatem są suche i płaskie płyty. Na rynku, który wciąż napędzany jest wzrostem handlu elektronicznego, FFG 8.20 EXPERTLINE nadal był bestsellerem. W produkcji opakowań High-Graphics w 2019 r. niedawno uruchomiona technologia THQ FlexoCloud zyskała na popularności wśród kluczowych klientów. Rozwiązanie Extended Color Gamut (EKG) - które jest w stanie osiągnąć 95% gamy - pomaga konwerterom rozwinąć technologię fleksograficzną na nowe rynki, wykorzystując istniejące urządzenia i zachowując inwestycje.

Ogólnie rzecz biorąc w produkcji kartonów składanych i tektury falistej niedobór siły roboczej w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej w połączeniu z właścicielami marek wymagającymi bardziej skomplikowanych opakowań prawie na żądanie, wymagają optymalizacji procesów, dla których BOBST rozwija szeroki zakres usług na platformie internetowej . W 2019 r. wdrożenie takich usług było wyjątkowe, z wieloma wymiernymi korzyściami z nowo zdigitalizowanych i połączonych rozwiązań - więcej informacji zostanie udostępnionych na drupa. Regularnie konserwowany sprzęt, certyfikowane oprzyrządowanie i dobrze wyszkoleni operatorzy mogą osiągnąć rekordowy poziom produkcji przy wysokiej ogólnej efektywności sprzętu (OEE). Chiny, pomimo wpływu relacji handlowych z USA, wykazały rosnące zainteresowanie maszynami o wyższej jakości, zdolnymi do zmniejszenia wpływu na środowisko, a jednocześnie do podniesienia jakości i wydajności. Plany China 4.0 wprowadzone w 2018 r., które mają zapewnić bliskość i wydajność, są na dobrej drodze.

W perspektywie 2020 roku spodziewamy się, że rynki składanego kartonu i tektury falistej skoncentrują się na ulepszeniach przed drukiem, ulepszeniach zarządzania kolorami, digitalizacji całego przepływu pracy oraz większej robotyzacji i automatyzacji, dzięki czemu produkcja opakowań będzie bardziej zwinna. Przewidujemy, że technologia fleksograficzna rozszerzy się na nowe terytoria (np. grafika wysokiej jakości, kontrola jakości i zarządzanie krótszymi seriami) napędzana większą digitalizacją i większą automatyzacją. Firma BOBST dokonała znacznych inwestycji w branży tektury falistej dzięki nowemu Centrum Kompetencji, które umocniło pozycję lidera w produkcji tektury falistej. Wszystkie z nich zaczną funkcjonować w 2020 r. Wreszcie oczekujemy, że optymalizacja procesów zapewniana przez organizację BOBST Service będzie odgrywać główną rolę wśród klientów, na których wpływ mają niższe inwestycje, ale tam, gdzie standardy jakości i produktywności wymagają dalszego wzmocnienia.

Z geograficznego punktu widzenia oczekujemy, że kraje rozwijające się będą nadal inwestować w produkty o wyższej technologii, likwidując luki w jakości i produktywności z krajami dojrzałymi. Afryka, Brazylia, kraje SEA i Rosja wykazały wyraźny postęp, który naszym zdaniem będzie trwał.

Etykiety i opakowania elastyczne - jednostka biznesowa zasilana z sieci

W 2019 roku rok można zdefiniować za pomocą trzech kluczowych zwrotów: digitalizacji, kontroli kolorów i zrównoważonego rozwoju. Najważniejsze ogłoszenia produktów BOBST pokazały, jak cała branża staje się bardziej elastyczna, skutecznie wspierając potrzeby właścicieli marek.
BOBST wprowadził rewolucyjne innowacje. Rozwiązania technologiczne Ink-On-Demand TM (IoD) i DigiColor TM wbudowane w MASTER M5 zmieniają dynamikę branży etykiet pod względem spójności kolorów, powtarzalności i zrównoważonego działania. Drukarka hybrydowa BOBST MASTER DM5, zaprezentowana na Labelexpo 2019 z technologią Mouvent TM Inkjet, ustanawia nowy punkt odniesienia. Jest to najbardziej zdigitalizowana do tej pory drukarka etykietowa, która jest w stanie poradzić sobie z niemal każdym zadaniem. Ta drukarka zapewnia najwyższą jakość druku, wraz z pełnym zakresem wartości dodanej, w tym powlekaniem, lakierami, efektami dotykowymi, zimną folią, tłoczeniem, wykrawaniem, fleksografią i cyfrowym drukowaniem zmiennych danych (VDP) w jednym przejściu zatrzymać produktywność. Była to gwiazda Labelexpo i reprezentuje odrodzenie druku fleksograficznego.

Podczas K 2019 zapowiedź rozwiązań barierowych zaprojektowanych z myślą o recyklingu bardzo wyraźnie pokazała zobowiązania BOBST dotyczące zrównoważonego rozwoju. Drukarka EXPERT CI Flexo została zaprezentowana na K 2019, oferując elastyczną produkcję opakowań, odpowiednią dla wszystkich długości serii od ultrakrótkiej do długiej, z atramentami rozpuszczalnikowymi lub wodnymi. Kompaktowy, ergonomiczny, łatwy w obsłudze, zawiera ekskluzywne inteligentne technologie w celu zwiększenia wydajności maszyny i korzyści dla środowiska.

Po wypróbowaniu i przetestowaniu rozwiązań druku cyfrowego Mouvent dla pierwszych dwóch klientów, wyrazili pełną satysfakcję z nowej prasy LB702-UV 6 i 7 kolorów z wbudowanym wykończeniem. Efektywnie drukuje z prędkością do 100 m na minutę, pomagając im wchodzić w nowe aplikacje, których nie mogliby rozwiązać za pomocą istniejącego sprzętu.

Wodna drukarka do etykiet LB702-WB została zainstalowana w renomowanej belgijskiej firmie zaraz po pokazie w Brukseli i będzie dalej ulepszana, aby stać się najbardziej wydajną maszyną do drukowania wodnego na rynku. Zostanie on zaprezentowany na targach drupa 2020 w odpowiedzi na obietnice zrównoważonego rozwoju właścicieli marek.

Bezpośrednia współpraca z klientami była podstawą 2019 r., zaś maksymalne wykorzystanie obiektów BOBST miało zasadnicze znaczenie. Cztery centra kompetencji ewoluowały, aby pomóc w realizacji nowej wizji branży. W nowym centrum kompetencyjnym w Bobst Italia znajduje się Coating Excellence Line, jedyna w branży, która może odtworzyć rzeczywiste warunki produkcji za pomocą 30 różnych metod powlekania, czterech różnych technologii suszenia oraz w pełni wyposażonego laboratorium. Nowe rozszerzone Centrum Kompetencyjne i Akademia REVO w Bobst Firenze stanowią własne zaplecze przed drukowaniem pokazujące kompleksowe rozwiązania „pod klucz” i testy klientów.

Przeprojektowane Centrum Kompetencji Bobsta Bielefelda to kompleksowe centrum, w którym można opracować i zademonstrować druk fleksograficzny CI, w tym produkcję klisz do drukowania na bazie rozpuszczalników, na wodzie i drukowania za pomocą wiązki E. Wreszcie zmodernizowane centrum kompetencyjne Bobst Manchester oferuje najbardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie powlekania, w których próby metalizacji, badania bariery i przyczepności można przeprowadzić w laboratorium na miejscu.

Zaangażowanie z klientami zostało wzmocnione w 2019 r. Wdrożyliśmy pierwsze opakowanie MASTERCLASS skierowane do właścicieli marek, w którym wzięło udział 100 uczestników w naszej siedzibie w Szwajcarii. Sukces ten potwierdza zainteresowanie właściciela marką znalezieniem nowych rozwiązań wspierających nowe role opakowań, w szczególności zrównoważony rozwój i większe zaangażowanie klientów. Nowa edycja planowana jest na październik 2020 r.

W perspektywie roku 2020 przewidujemy rosnące zapotrzebowanie na zrównoważoną produkcję elastycznych opakowań. Oczekujemy, że niektóre opakowania z tworzywa sztucznego zostaną przeniesione do składanego kartonu, a inne wykorzystają cieńszy i bardziej zaawansowany elastyczny materiał. Znacząco wzrośnie ruch polegający na zastąpieniu niezdatnych do recyklingu wieloskładnikowych struktur opakowań alternatywnymi materiałami jednomaterialowymi nadającymi się do recyklingu. Będziemy nadal inwestować z partnerami w celu opracowania nowych innowacyjnych rozwiązań, aby pomóc właścicielom marek w wypełnianiu zobowiązań dotyczących większej zdolności do recyklingu. Wzrośnie popyt na aplikacje i procesy drukowania z wykorzystaniem tuszu na bazie wody i tuszu EB. Rynek etykiet będzie dążył do pełnej cyfryzacji i popytu na dodatkowe upiększenia. Zastosowanie rozszerzonej gamy kolorów przyspieszy, co może sprawić, że kolory dodatkowe będą mniej istotnym elementem w przyszłości.

Wreszcie, oczywiste dla wielu czytelników, rok 2020 będzie punktem zwrotnym dla drupa - największych na świecie targów technologii drukowania i pakowania - gdzie przedstawimy naszą wizję branży opakowaniowej. Uważamy, że należy na nowo zdefiniować cały łańcuch produkcji, wykorzystując zasady Przemysłu 4.0. Fabryki opakowań będą ewoluować wraz z większą łącznością, większą digitalizacją i większą automatyzacją - wpływając na maszyny, procesy i ludzi. Nazywamy to BOBST Packaging 4.0 i wprowadzimy rozwiązania, które pomogą przetwórcom opakowań skutecznie odpowiedzieć na nowe wymagania właścicieli marek.

Na podstawie informacji firmy Bobst

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności