Forum Przedsiębiorców Branży Opakowań: przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwańPoprzedni artykuł 

Branża opakowań, a w szczególności segment przemysłu opakowań z tworzyw sztucznych musi zmierzyć się z wyzwaniami jakie wynikają z regulacji, zmian w strukturach gospodarek i stylu życia, czy rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. Szczególną uwagę na te aspekty zwracają dziś producenci opakowań z tworzyw sztucznych, których produkty skierowane są do takich branż jak produkcja żywności, kosmetyków i leków.

Autorzy raportu „Rewolucja opakowań” przewidują, iż wdrożenie podjętych już decyzji wymagać będzie dodatkowych nakładów inwestycyjnych w granicach 20-25 mld zł w najbliższych 4-5 latach. ​Wg dyr. Generalnej Tetra Pak Kingi Sieradzon, tylko z tytułu realizacji dyrektywy SUP (Single Use Plastics), która dotyczy zakazu produkcji plastikowych wyrobów jednorazowego użytku, nakłady związane z wprowadzaniem papierowych słomek, zastępujących słomki z tworzyw sztucznych oraz nakrętek mocowanych do opakowań wyniosą w latach 2019-2021, 80 mln euro.

Producenci i dystrybutorzy opakowań z tworzyw sztucznych, w atmosferze „klimatu” wywołanego hasłem „śmierć plastikom” sygnalizują znaczące spadki zamówień (w granicach 30-45%). Co to oznacza dla firmy, nie trzeba wyjaśniać. Nie negując potrzeby pewnej rewolucji w ograniczaniu obecności na rynku opakowań z tworzyw sztucznych z surowców kopalnych (ropa, gaz), należy uwzględnić realne możliwości wprowadzenia tych zmian. Chodzi o przysłowiowe „aby nie wylać dziecka z kąpielą”.

Omówieniu tych problemów i określeniu warunków zapewniających w miarę racjonalne metody czekającej przemysł opakowań transformacji, poświęcone będzie w trakcie targów opakowań Warsaw Pack FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ – Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań. Termin: 4 marca 2020 (drugi dzień targów Warsaw Pack).

​W pierwszej części Forum, autorzy raportu „Rewolucja opakowań” zaprezentują główne wyzwania stojące przed branżą opakowań. Tym wyzwaniom poświęcone będzie wystąpienie Kamila Mikołajczyka, dyr. ds. sektora produkcji przemysłowej Departamentu Sektorów Strategicznych Santander Bank Polska na temat: „Polscy producenci opakowań wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów”. Z kolei Maciej Skarul, dyrektor Sektora Transakcji Kapitałowych z Dep. Bankowości Inwestycyjnej omówi procesy konsolidacyjne w branży opakowań w następstwie wdrażanych zmian. Zaś Piotr Bielski, dyr. Departamentu Analiz Ekonomicznych omówi perspektywy wzrostu gospodarczego, inflacji i rynku pracy. Trzeba bowiem pamiętać, iż podejmowane przez przemysł (przedsiębiorców) działania będą realizowane w szczególnie trudnych warunkach, spowodowanych znaczącym wzrostem kosztów pracy, energii, surowców i innych wynikających z faktu spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego oraz opłat środowiskowych.

Druga część Forum będzie poświęcona wymianie doświadczeń o sposobach dostosowywania się przemysłu (producentów) opakowań do wymagań legislacyjnych i preferencji konsumentów.
Ważnymi będą wnioski i propozycje na temat zapewnienia warunków do optymalnego z punktu widzenia kosztów – wdrażania procesów transformacyjnych.

Uczestnictwo w Forum jest nieodpłatne. Zainteresowanych udziałem, prosimy o zgłaszanie uczestnictwa na adres: Polska Izba Opakowań, e-mail: biuro@pio.org.pl; info@pio.org.pl do 15 lutego br. w tytule maila wpisując "Forum Przedsiębiorców - zgłoszenie". Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia Biuro Izby poinformuje o sposobie i formie rejestracji, upoważniającej do wejścia na teren targów Warsaw Pack.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy biura Polskiej Izby Opakowań: Wacław Wasiak – tel. 22 651 83 94, 603 648 492; Beata Pyś-Skrońska – biuro@pio.org.pl; Marzenna Kobylarz – info@pio.org.pl
Biuro PIO

Na podstawie informacji Polskiej Izby Opakowań

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności