Wzrost cen alkoholu wywiera wpływ finansowy na firmy branży opakowańPoprzedni artykuł 

W przypadku firm fleksograficznych stosujących płyty rozpuszczalnikowe gwałtowny wzrost cen alkoholu, który obserwujemy w kilku krajach UE, podnosi koszt płyt nawet o 3 EUR za metr kwadratowy.

Aby uzyskać tę wartość, wykonaliśmy następujące obliczenia:

  • Na kilku rynkach europejskich koszt alkoholu podwoił się z 1 do 2 EUR za litr.
  • Zwykle wymaga 15 litrów rozpuszczalnika do wymywania na metr kwadratowy płyty.
  • 20% z tych 15 litrów to zwykle alkohol używany do usunięcia czarnej warstwy maski, co oznacza średnie zużycie 3 litrów alkoholu na metr kwadratowy materiału płyty.
  • Rezultatem jest wzrost kosztów o 3 EUR za metr kwadratowy materiału płyty w procesie przemywania rozpuszczalnikiem.

Jednocześnie prawdą jest, że można odzyskać do 85% rozpuszczalników mając jednostkę recyklingu. Oznaczałoby to wciąż dodatkowy koszt 45 centów za metr kwadratowy.

Chociaż wpływ ten może być nadal umiarkowany przy wykonywaniu płyt, znacznie bardziej obciążone będą drukarnie opakowań, które korzystają z systemów farb drukarskich na bazie rozpuszczalników. Większość dużych dostawców farb przemysłowych na całym świecie stosuje obecnie dopłatę cenową do farb opakowaniowych na bazie rozpuszczalników. Ponadto należy wspomnieć, że nie mogą zagwarantować dostaw, jeśli rządy zdecydują się przekierować produkty alkoholowe do celów medycznych. Podczas gdy druk fleksograficzny może działać z kilkoma różnymi systemami atramentowymi, takimi jak UV, EB, woda i rozpuszczalnik, dostawcy opakowań, tacy jak drukarnie wklęsłodrukowe, mają ograniczone możliwości wyboru.

Przemysł opakowaniowy jest rynkiem konkurencyjnym, jednak w świetle globalnych zakłóceń pandemicznych obserwujemy, jak toczą się dyskusje i zaczynają kształtować „nową normę” w nadchodzących czasach.

W Asahi Photoproducts wprowadziliśmy na rynek naszą technologię zmywalnych płyt AWP™. Dzięki 10-letniemu doświadczeniu wiemy, że AWP™ zapewnia jeszcze lepszą jakość, niż typowe płyty zmywalne rozpuszczalnikiem, a jednocześnie tworzy operację bardziej harmonijną z otoczeniem.

Nasi eksperci są dostępni, aby omówić te tematy lub wszelkie inne problemy związane z tworzeniem kart fleksograficznych. Wystarczy wysłać wiadomość e-mail na adres info@asahi-photoproducts.com lub skontaktować się z lokalnym przedstawicielem Asahi Photoproducts.

Na podstawie informacji firmy Asahi Photoproducts

 Produkcja: WebFabrika 1999-2020 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności