Pro Carton wyróżnia młodych projektantów jutraPoprzedni artykuł 

Zwycięzcy dorocznej nagrody Pro Carton Young Designers Award 2020 zostali ogłoszeni podczas pierwszego Carton E-vent z ceremonią wręczenia nagród 7 października. Wirtualne wydarzenie zostało zorganizowane przez Pro Carton, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Kartonów i Opakowań Składanych oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów (ECMA).

Pomimo globalnej pandemii koronawirusa rok 2020 jest kolejnym rekordowym rokiem, z ponad 550 projektami opakowań kartonowych z 25 krajów w Europie. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: „Uratuj planetę”, „Kreatywne opakowania kartonowe na żywność i napoje”, „Kreatywne opakowania kartonowe na wszystkie inne produkty” oraz „Kreatywne pomysły na kartoniki”. Była też nagroda dla nowicjusza dla uniwersytetu, który jeszcze nie wygrał.

Zwycięzcami nagrody są ...

Nagroda „Uratuj planetę” powędrowała do Maxa Gugenhana z Austrii. Jego tekturowa wyściółka ma na celu zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, które powstają podczas transportu małych produktów i wrażliwych przedmiotów, takich jak urządzenia elektroniczne. Jurorzy byli pod wrażeniem nowatorskiego projektu, ponieważ obrócona o 90° tapicerka tworzy przeplatanie się materiałów, które zapewnia doskonały efekt sprężystości i doskonałe trzymanie, chroniąc w ten sposób zawartość opakowania.

Inny student z Austrii, Lorenz Keiblinger, zdobył nagrodę w kategorii „Kreatywne opakowania kartonowe na wszystkie inne produkty” dzięki wkładowi ZIG ZAG ZIG. To nietypowe opakowanie na noże jest łatwe do otwarcia, zapewnia doskonały widok produktu oraz w przeciwieństwie do większości opakowań na narzędzia tnące nie wymaga plastiku. Opakowanie zapewnia stabilność przez sam nóż, owijając nóż paskiem tektury, a cała obudowa chroni również ostrą krawędź tnącą.

Nagrodę „Kreatywne pomysły na kartoniki” zdobyły Nora Karl, Mirjam Bauer i Maureen Seel z Niemiec za Fulfill - opakowanie tamponów, które ma pomóc chronić oceany na całym świecie. Nie należy spuszczać tamponów do toalety, ponieważ mogą zatykać rury i zanieczyszczać oceany. Dzięki tej kreatywnej konstrukcji do każdego tamponu dołączono starannie złożone pudełko na śmieci - higieniczną i przyjazną dla środowiska opcję utylizacji produktu.

Nagroda „Kreatywne opakowania kartonowe na żywność i napoje” została przyznana pracy Gabrieli Buțincu z Rumunii, a mianowicie jej przyjaznemu dla użytkownika opakowaniu na mąkę. Jurorzy stwierdzili, że „jest to doskonały przykład tego, jak pudełko może pełnić różne funkcje bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy czy dodatkowych narzędzi.. Jurorzy byli pod szczególnym wrażeniem praktyczności opakowania, ponieważ innowacyjne sito do mąki jest bezpośrednio zintegrowane.

Zwycięzcy młodzi projektanci mogą się spodziewać podróży do Włoch - to część ich nagrody - z wizytą w fabryce tektury Reno de Medici (RdM) i Artigrafiche Reggiane & Lai, wiodącym włoskim przetwórcy tektury. I wreszcie tegoroczną nagrodę dla nowicjusza, przyznawana uczelni, która jeszcze nie wyłoniła zwycięzcy, otrzymała Yana Malakhovskaya z Samara State Technical University w Rosji. Jej wkład „Avis” przedstawia ekologiczne opakowania na orzechy i przekąski dla dzieci i dorosłych. Jurorzy byli pod szczególnym wrażeniem kreatywnego projektu, zainspirowanego otwieraniem i zamykaniem ptasiego dzioba. Opakowanie kartonowe posiada innowacyjny mechanizm otwierania - poprzez naciśnięcie krawędzi wyższego boku „dziób” otwiera się tak, że można wysypać żądaną ilość orzechów, a następnie ponownie zamknąć opakowanie.

Tony Hitchin, dyrektor generalny Pro Carton: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby zgłoszeń do tegorocznej nagrody Young Designers Award; wspaniale jest zobaczyć, jak proaktywni byli studenci podczas blokady pandemii koronawirusa. Liczba wysokiej jakości zgłoszeń, które otrzymaliśmy, była naprawdę niesamowita i demonstruje kreatywność młodego pokolenia oraz zaangażowanie wielu uczniów w lepszą przyszłość dzięki ekologicznemu opakowaniu ”.

„Ciągły wzrost liczby nagród jest oczywiście zawsze mile widzianym faktem, ale wzrost zgłoszeń o 20% w porównaniu z poprzednim rokiem w świetle tych nieprzewidywalnych czasów jest naprawdę niezwykły."

Na podstawe informacji Pro Carton

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności