Międzynarodowy Dzień Druku: 4 ciekawostki o drukuPoprzedni artykuł 

Z okazji międzynarodowego dnia druku firma Brother przedstawia 4 ciekawe informacje, z branży druku, o których rzadko słyszymy.

Gutenberg i jego „fortuna”

Jako oficjalną datę narodzin druku przyjmuje się 1439 r. Właśnie w tym roku niemiecki rzemieślnik Johannes Gutenberg stworzył mechaniczną prasę drukarską z ruchomymi czcionkami, dzięki czemu zyskał przydomek „ojca druku”. Jednak warto zauważyć, że ten wynalazek nie przyniósł mu fortuny – wręcz przeciwnie. Stałe udoskonalenie prasy drukarskiej i plan wydania 2-tomowej Biblii kosztowały Gutenberga blisko 20 tys. guldenów. Chcąc nadal rozwijać swój wynalazek, rzemieślnik zaciągnął znaczny kredyt, co w konsekwencji doprowadziło do jego bankructwa oraz utraty majątku – w tym warsztatu.

Światowy bestseller

Ten tytuł był jako pierwszy wydrukowany przez Gutenberga oraz jako pierwszy został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną – mowa o Biblii, która uznawana jest za światowy bestseller. Szacuje się, że liczba sprzedanych i rozdystrybuowanych egzemplarzy tego tytułu – wynosi 5 miliardów. Dodatkowo warto odnotować, że jest to również najczęściej drukowana książka świata, która została przetłumaczona na 349 języków, a w 2123 językach jest co najmniej jedna z jej ksiąg.

Najstarsza zachowana drukowana książka na świecie

Diamentowa Sutra – to chiński przekład sanskryckiego dzieła Vajracchedika- prajnaparamitasutra. Data wydruku to 11 maja 868 r. Zwój tworzy 7 sklejonych kart, które wydrukowano osobno, a następnie złączono. Długość tego zwoju wynosi aż 5 metrów. Co ciekawe Diamentowa sutra to jeden z najważniejszych buddyjskich tekstów, ponieważ zaopatrzona jest w pierwsze drukowane oblicze Buddy, który siedzi na tronie w otoczeniu świętych mężów. Ta nietypowa książka przez wieki leżała w jednej z jaskiń prowincji Danhuang.

Antydrukarki

5-7 – tyle razy można poddać procesowi recyklingu papier wykorzystywany do druku biurowego. Niestety podczas obróbki tego tworzywa włókna celulozy stają się krótsze i niemożliwe staje się wykorzystanie ich do ponownego stworzenia jednolitego arkusza. Jednak inżynierzy z Uniwersytetu w Cambridge pracują nad antydrukarką, która umożliwi usuwanie toneru z zadrukowanego papieru. Działanie tego urządzenia ma być oparte na laserze, który przy kontakcie z zadrukowaną stroną będzie podgrzewał toner zawarty w wydruku aż do jego odparowania. Ten wynalazek pozwoli nie tylko na ponowne wykorzystanie milionów zadrukowanych stron, ale również zaoszczędzenie niezliczonej liczby drzew.

Na podstawie informacji firmy Brother

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności