Xeikon Digital Technology napędza rozwój biznesu w firmie FlexolabelsPoprzedni artykuł 

Od lewej: Michał Kuczkowski (Sales Manager Xeikon), Izabela Harczuk (prezes Flexolabels), Sławomir Perwejnis (przedstawiciel Flexolabels)
Od lewej: Michał Kuczkowski (Sales Manager Xeikon), Izabela Harczuk (prezes Flexolabels), Sławomir Perwejnis (przedstawiciel Flexolabels)

Flexolabels sp. z.o.o, wiodąca drukarnia etykiet z siedzibą we Wrocławiu, odebrała cyfrową drukarkę etykiet Xeikon 3300 w celu dalszego napędzania działalności i zaspokajania potrzeb klientów. Obecnie firma specjalizuje się w cyfrowym druku etykiet dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i kosmetycznego. Założona w 2013 r. firma Flexolabels przeszła do produkcji cyfrowej pięć lat temu wraz z instalacją cyfrowej drukarki etykiet Xeikon 3030 w celu rozszerzenia jej możliwości i zwiększenia potencjału portfolio firmy o nowe rozwiązania i nowe produkty.

Prezes Izabela Harczuk opowiada o rozwoju firmy: „Dziś maszyny Xeikon napędzają naszą działalność. Najważniejszą korzyścią jest możliwość poszerzenia naszego asortymentu. Przyjęcie technologii cyfrowej Xeikon umożliwiło nam zaangażowanie się w kilka nowych branż i zaproponowanie nowych rozwiązań, które wcześniej nie były możliwe. Kiedy powstawała firma Flexolabels, byliśmy zwykłą fleksograficzną drukarnią etykiet, wykorzystującą tradycyjne procesy (fleksografia, typografia), ale od samego początku szukaliśmy nowych rozwiązań, które pozwoliłyby nam poszerzyć nasz potencjał produkcyjny i zaoferować szereg nowych i oryginalne produkty. Przejrzenie dostępnej technologii cyfrowej zajęło nam ponad rok. Wiedzieliśmy, że musimy znaleźć najlepszego partnera w zakresie technologii cyfrowej dla naszej firmy i dla naszych klientów. W 2015 roku zainwestowaliśmy w pełnokolorową drukarkę cyfrową Xeikon 3030 i od tego czasu nasza działalność rośnie w siłę. Teraz uaktualniliśmy do Xeikon 3300 z jeszcze większymi zaletami zapewnianymi przez niesamowity cyfrowy interfejs Xeikon X-800 - zwiększone prędkości dla krótszych czasów dostawy, krótszych serii i możliwość tworzenia jeszcze bardziej złożonych i kreatywnych etykiet. Nasza decyzja o współpracy z firmą Xeikon była zdecydowanie trafnym wyborem ”.

Elastyczność cyfrowej drukarki Xeikon

Decyzja firmy Flexolabels o zainwestowaniu w Xeikon 3030 wynikała częściowo ze świadomości, że drukarkę można w przyszłości zaktualizować do innych modeli, takich jak 3300 lub bardziej rozbudowana wersja 3500. Harczuk kontynuuje „Na początku nie mieliśmy takiego doświadczenia, jakie mamy teraz. Wybraliśmy model odpowiedni dla wąskiej wstęgi (330 mm), ale druku z mniejszą prędkością. W tamtym czasie uważaliśmy, że prędkość drukarki odpowiada prędkościom naszych tradycyjnych drukarek po uwzględnieniu przestojów, wymiany matryc drukarskich lub wymiany farb. Jednak drukarka cyfrowa Xeikon została przystosowana do pracy ciągłej i mogła realistycznie drukować do 20 godzin w systemie 3-zmianowym, bez żadnych przestojów ”.

Po 3 latach ich klienci zaczęli składać coraz większe zamówienia, licząc na coraz krótsze terminy dostaw. Jak mówi Harczuk: „Brak wymogu inwestowania w poligraficzną obróbkę wstępnego druku zmienił podejście naszych klientów do zamawiania etykiet i oczywiste było uznanie jakości etykiet, które byliśmy w stanie wyprodukować przy użyciu sprzętu firmy Xeikon. Klienci mogli korzystać z Internetu i zmieniać wygląd etykiet z jednego zamówienia do drugiego, kiedy tylko chcieli. Wprowadzanie nowych wersji, uruchamianie krótszych serii i wykonanie nowej identyfikacji wizualnej nie było już dla nich ani dla nas jako producenta etykiet problemem. Dzięki naszej najnowszej inwestycji i dzięki zwiększeniu prędkości w Xeikon 3300 (co zajęło tylko kilka godzin i nie wymagało przesuwania ani przestawiania drukarki), podwoiliśmy prędkość i produktywność. Nasza prędkość drukowania 20 m / min odpowiada prędkości 45-50 m / min w druku konwencjonalnym (ponownie biorąc pod uwagę przestoje związane z czasem przełączania się między zadaniami w technologii konwencjonalnej). Dzięki temu okres zwrotu nakładów na drukarkę Xeikon został praktycznie skrócony o połowę, a różnice w kosztach druku tradycyjnego i cyfrowego jeszcze bardziej się zatarły”.

Drukarka cyfrowa Xeikon dała firmie Flexolabels maksymalne możliwości dywersyfikacji swoich opcji na kilka sposobów - od drukowania zmiennych danych, liczb i obrazów, po drukowanie krótkich serii i zapewnianie ekologicznych rozwiązań poprzez drukowanie suchym tonerem dla akredytowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa żywności, zawierają zabezpieczenia marki (mikrodruk, użycie tonerów widocznych tylko w świetle UV). Świadomość firmy dotycząca wpływu branży opakowań na środowisko była jednym z najważniejszych czynników przy wyborze technologii cyfrowej.

Flexolabels a aspekt ekologiczny

Wybór przez firmę maszyny Xeikon opierał się między innymi na rozpoznaniu przez firmę ilości odpadów powstających w przemyśle opakowaniowym w postaci tuszy lub surowców, czy też emisji gazów do atmosfery (np. ozonu, który powstaje w procesie druku przez pigmenty utwardzane światłem UV). Harczuk wyjaśnia: „Dzięki naszej cyfrowej drukarce etykiet Xeikon jesteśmy w stanie zminimalizować ilość produkowanych odpadów surowcowych. Wykorzystujemy VariLane firmy Xeikon, wtyczkę oprogramowania do cyfrowego interfejsu Xeikon X-800, która umożliwia tworzenie cyfrowych szablonów impozycji z różnymi numerami SKU i różnymi rozmiarami w ramach tego samego zadania drukowania. Pozwoliło nam to łączyć różne prace na jednym podłożu, dzięki czemu potrzebujemy tylko jednej szerokości surowca. Zlecenia można optymalnie łączyć zarówno wzdłuż, jak i w poprzek jednego podłoża - powoduje to redukcję strat podłoża nawet o 10%. Ponadto suche tonery stosowane w prasie Xeikon są bezpieczne dla operatora, produktu i środowiska: jakikolwiek kontakt z nimi (czy nawet przypadkowe spożycie) nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, a ich ewentualna utylizacja jest znacznie tańsza niż w przypadku pigmentów UV (barwniki i tusze UV). Dzięki utwardzaniu tonerów w procesie pozbawionym lamp UV do środowiska nie są emitowane szkodliwe gazy (zero lotnych związków organicznych - LZO). Suchy toner nie wymaga wody procesowej i nie powoduje zanieczyszczenia wody. Warto wspomnieć, że etykiety wydrukowane na drukarce Xeikon nadają się do recyklingu, ponieważ toner jest łatwy do usunięcia i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Technologia cyfrowa Xeikon zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy, aby osiągnąć nasze cele ekologiczne”.

Flexolabels buduje swój model biznesowy z myślą o przyszłości i planuje dalsze inwestycje. Izabela Harczuk podsumowuje: „Poważnie rozważamy inwestycję w kolejną drukarkę cyfrową firmy Xeikon, ponieważ dotychczasowe korzyści były dla nas nieocenione, zwłaszcza w tych nietypowych okolicznościach. Na przykład możliwość szybkiej zmiany projektu drukowanych etykiet z powodu pandemii COVID-19 pomogła nam spełnić wymagania naszych klientów, a możliwość drukowania i dostarczania etykiet w ciągu 24 godzin również została bardzo doceniona przez naszych klientów ”.

Na podstawie informacji firmy Xeikon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności