Najgorsze hasła na świecie, których nigdy nie powinno się używaćPoprzedni artykuł 

Już piąty już rok z rzędu najpopularniejszymi hasłami na świecie są „123456” i „password” (hasło) Pomimo nieustannych napomnień ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności cyfrowej, ludzie nadal wybierają słabe i łatwe do złamania hasła.

Takie ustalenia poczyniła firma NordPass, która każdego roku publikuje listę Najpopularniejszych 200 najgorszych haseł. Aby sporządzić listę, firma oceniła ponad 5 milionów wycieków haseł dostępnych w dark web (ciemnej sieci). Takie bazy danych zawierające hasła pochodzą w większości od użytkowników z Europy i Ameryki Północnej.

„Na przestrzeni lat, w wyniku różnych wycieków i naruszeń danych, powstała ogromna baza danych użytkowników prywatnych. Ostatnio zdaje się nawet, że nie rzadziej niż raz na kilka dni słyszymy o kolejnych takich przypadkach”, mówi Daniel Markuson, ekspert ds. ochrony prywatności cyfrowej w NordVPN. „Dzięki dostępowi do takiej masy danych szczególnie chronionych cyberprzestępcy mogą z nich korzystać na wiele sposobów. Dlatego wykorzystywanie tych samych danych logowania na potrzeby różnych usług, stron internetowych i platform jest niezwykle niebezpieczne”.

Oto dziesięć najgorszych haseł 2020 roku, przygotowanych w ramach rankingu „Najpopularniejszych 200 najgorszych haseł”, których nigdy nie powinno się używać we własnych kontach:

 1. 123456
 2. 123456789
 3. picture1
 4. password
 5. 12345678
 6. 111111
 7. 123123
 8. 12345
 9. 1234567890
 10. senha

Jak stworzyć silne hasło?

Kilka wskazówek od Daniela Markusona z NordVPN na temat tego, jak w ciągu dziesięciu minut stworzyć silne hasło, którego nie zapomnisz:

 • Nigdy nie używaj krótkich haseł. Im więcej różnych znaków ma hasło, tym dłużej potrwa jego złamanie przez hakera lub innego podejrzanego cyberprzestępcę.
 • Skomplikuj swoje hasła. Używaj wielkich i małych liter, symboli, znaków specjalnych i cyfr, aby utworzyć silne hasła.
 • Używaj długich haseł. Użycie słów słownikowych nie jest wskazane, ale dobrą metodą jest stworzenie kombinacji 6–7 losowo wybranych słów. Kombinacja w rodzaju „lewe słoniowe buty fioletowe wakacje w rugby” jest trudna do odgadnięcia ze względu na jej długość i przypadkowość, ale łatwiejsza do zapamiętania.
 • Używaj techniki mnemonicznej. Twórz łatwe do zapamiętania zwroty, używając techniki mnemonicznej. Na przykład, stwórz zdanie w stylu „Uwielbiam dla zabawy jeść pizzę z przyjaciółmi siedem dni w tygodniu!” i użyj go jako mnemonika do stworzenia hasła „UdZjpzP7dwT”.
 • Wezwij na pomoc menadżera haseł. Silne hasła są trudne do zapamiętania, więc dobrym pomysłem jest użycie menedżera haseł. Najpopularniejsze z nich to LastPass i NordPass.

Korzystanie z tych wskazówek natychmiast poprawi Twoje hasła i uczyni je silniejszymi. Silne hasła są szczególnie ważne w przypadku usług i stron internetowych, na których udostępnia się najbardziej poufne informacje. Dotyczy to bankowości internetowej, stron z zakupami, domowej sieci Wi-Fi, osobistej i służbowej poczty elektronicznej, a także niektórych kont w mediach społecznościowych.

Na podstawie informacji firmy Nordvpn
Obraz Christoph Meinersmann z Pixabay

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności