Fabryka Kart Trefl-Kraków: gry przyjazne środowisku, z dodatkową możliwością nałożenia powłoki bakteriobójczej w maszynie Koenig & Bauer Rapida 106Poprzedni artykuł 

Rok 2020 był dla Fabryki Kart Trefl-Kraków jednym z najważniejszych i przełomowych w jej ponad 70-letniej historii. Firma zdecydowała się bowiem na wdrożenie ambitnego projektu związanego z uruchomieniem produkcji innowacyjnych gier karcianych i planszowych, przyjaznych dla środowiska, a także – jeśli życzy sobie tego klient – zabezpieczonych opatentowaną powłoką lakierniczą o walorach biobójczych. Są one wytwarzane w ekofabryce – nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, zbudowanym zgodnie ze standardami proekologicznymi i uwzględniającym rozwiązania zbieżne z wytycznymi gospodarki o obiegu zamkniętym i polityki zrównoważonego rozwoju. Tu we wrześniu ub. r. rozpoczęła pracę maszyna Koenig & Bauer Rapida 106-5+L ALV3, która stała się integralną częścią całego projektu.

Historia i rozwój

Fabryka Kart Trefl-Kraków to najstarszy i największy polski producent kart do gry, spadkobierca tradycji założonych w 1947 r. Krakowskich Zakładów Wyrobów Papierowych. Przez wiele lat Fabryka Kart Trefl-Kraków wytwarzała tylko karty, jednak zmieniająca się sytuacja rynkowa oraz kolejne inwestycje w park maszynowy sprawiły, że firma ewoluowała również w kierunku producenta gier planszowych. Rok 2015 i przeprowadzka z centrum Krakowa do nowego zakładu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Podłężu k. Niepołomic nadały temu procesowi rozpędu. „Był to naturalny element naszego rozwoju, gdyż karty stały się integralną częścią wielu gier planszowych – mówi Stanisław Wiązowski, dyrektor zarządzający Fabryki Kart Trefl-Kraków. – Zaczęliśmy je z jednej strony wprowadzać do naszego własnego portfolio, ale przede wszystkim – produkować na zamówienie wydawców gier z całego świata w ramach działalności usługowej B2B. Obecnie współpracujemy z klientami z ponad 30 krajów, głównie z Europy Zachodniej. Z myślą o własnej działalności wydawniczej uruchomiliśmy w ub.r. Wydawnictwo Muduko, zaś dwa lata wcześniej markę produktów dla dzieci – Zu&Berry, których wyroby można spotkać w sklepach zabawkarskich w całej Polsce”.

Z uwagi na światowy trend w kierunku ekologii, we wrześniu ub.r. firma uruchomiła ekofabrykę – nowy, przyjazny dla środowiska zakład produkcyjny. Natomiast już kilka lat wcześniej narodził się tu pomysł wprowadzenia na rynek gier bezpiecznych dla użytkownika, zabezpieczonych specjalną substancją biobójczą. Z tym drugim przedsięwzięciem związany jest projekt unijny, wdrażany w ramach Poddziałania 3.2.1 (Badania na rynek Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020). Uwzględnia on m.in. liczne inwestycje sprzętowe, wśród których znalazła się nowa, pełnoformatowa maszyna Koenig & Bauer – kolejne już rozwiązanie z serii Rapida, jakie trafiło do Fabryki Kart Trefl-Kraków.

Gry przyjazne dla środowiska

Gra planszowa przyjazna środowisku naturalnemu jest – jak podkreśla Stanisław Wiązowski – pierwszym tego typu produktem w skali światowej: „Wszystko wskazuje na to, że zapoczątkowaliśmy nowy trend w świecie gier, z entuzjazmem przyjęty przez naszych klientów. Gry przyjazne środowisku to element naszej strategii proekologicznej. Promujemy jednocześnie zastosowanie do ich produkcji proekologicznych, a więc biodegradowalnych lub odzyskiwalnych podłoży kartonowych i papierowych. Dotyczy to wszystkich elementów gier: plansz czy kart, ale też pionków czy kostek, które również mogą być wykonane z kartonu lub drewna, a nie z tworzywa sztucznego. Klient może zdecydować, że chce wyprodukować u nas grę przyjazną środowisku. Taką produkcję poświadczamy stosownym certyfikatem i udzielamy klientowi prawa do oznakowania produktu znakiem Ecofriendly game. „Ekologia jest najważniejszą ideą, wokół której budujemy firmę. Z tej idei wynika budowa ekofabryki i oferta produkcji gier przyjaznych środowisku” – dodaje Katarzyna Czerewko, dyrektor marketingu Fabryki Kart Trefl-Kraków.

Gry o walorach biobójczych podstawą unijnego projektu

„Uruchomienie produkcji innowacyjnych gier karcianych i planszowych zabezpieczonych lakierem o walorach biobójczych” to z kolei nazwa innego realizowanego przez Fabrykę Kart Trefl-Kraków projektu, z którym wiążą się tu kolejne inwestycje. Mówi Stanisław Wiązowski: „Prace nad technologią gier bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym zaczęliśmy jeszcze w 2017 roku, wspólnie z naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Przez ten czas wykonaliśmy szereg badań i testów potwierdzających jej skuteczność, ale też gwarantujących jej bezpieczeństwo dla użytkownika i środowiska. Efekty tych prac zostały potwierdzone przez niezależne instytuty badawcze – specjalna powłoka lakiernicza jest skuteczna w przypadku wielu patogenów, a jej działanie ma charakter długookresowy. Opatentowana przez nas technologia biobójcza wykorzystuje tzw. nanosrebro i otaczającą je warstwę krzemionki, co czyni ją nietoksyczną i nieszkodliwą dla człowieka oraz środowiska naturalnego”. Jest ona stosowana wyłącznie na nowej maszynie Rapida.

Katarzyna Czerewko uzupełnia: „Podobnie jak w przypadku gier przyjaznych środowisku, to klient ma wybór i możliwość zlecenia wykonania swojej gry z udziałem wspomnianej technologii biobójczej. Oczywiście oba te elementy (tj. materiały proekologiczne i lakier biobójczy) można zastosować jednocześnie. Oferujemy zatem naszym klientom szereg opcji, spośród których mogą wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie”.

Koenig & Bauer po raz kolejny

Rapida 106-5+L ALV3 to kolejne już rozwiązanie firmy Koenig & Bauer, dostarczone do Fabryki Kart Trefl-Kraków na przestrzeni minionych dekad. W przetargu, jaki został rozpisany z myślą o nowej maszynie offsetowej, uwzględniono różne elementy jej wyposażenia, niezbędne przy skutecznej realizacji całego projektu. Stanisław Wiązowski wskazuje m.in. na energooszczędność urządzenia (emitowana przez nie energia cieplna jest wykorzystywana do ogrzewania hali produkcyjnej, jest też wyposażona w dedykowane systemy suszenia VariDry Blue) oraz liczne systemy kontrolno-pomiarowe, wpływające na wyższą wydajność produkcji, eliminację błędów czy niższy poziom odpadów (w przypadku maszyny Rapida 106 są nimi m.in. ErgoTronic CC + Lab, Qualitronic CC z protokołowaniem i inspekcją arkuszy PDF Check). „Wszystko to wpisuje się w naszą proekologiczną strategię – mówi dyrektor zarządzający Fabryki Kart Trefl-Kraków. – Zależało nam, by rozwiązania sprzętowe stanowiące wyposażenie ekofabryki również były w jak największym stopniu przyjazne środowisku. W przypadku maszyny drukującej ważnym dla nas również elementem była dodatkowa możliwość dozowania powłoki biobójczej (po jej zmieszaniu z lakierem) w wieży lakierującej. Wiadomo, że proces realizowany inline jest o wiele bardziej wydajny i eliminujący potencjalne uszkodzenia czy błędy. Mamy bardzo dobre doświadczenia w tym zakresie z maszyną Rapida 105 zainstalowaną przed trzema laty, więc cieszymy się, że także w przypadku obecnie realizowanego projektu unijnego to rozwiązanie Koenig & Bauer w najlepszym stopniu spełniało parametry procedury przetargowej”.

Z myślą o docelowej produkcji dostarczona do ekofabryki maszyna została podniesiona o 450 mm i wyposażona w pakiet do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Na jej wydajność wpływają m.in.: automatyka do pracy non stop, niezależne cylindry płytowe SPC czy automatyczna zmiana wałków rastrowych AniloxLoader. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 20 tys. ark./h.

Ekofabryka – innowacyjny na skalę światową zakład produkcyjny

Gry przyjazne środowisku (Ecofriendly games), jak również pozostałe wyroby produkowane przez Fabrykę Kart Trefl-Kraków, bazujące na biodegradowalnych bądź odzyskiwalnych surowcach, powstają w ekofabryce – nowoczesnej hali produkcyjnej, będącej – jak podkreśla Stanisław Wiązowski – ewenementem na skalę światową: „Planując budowę drugiego zakładu chcieliśmy osiągnąć coś więcej niż tylko kolejną przestrzeń produkcyjną. Jako firma od lat wdrażająca dobre praktyki, politykę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialna społecznie, uznaliśmy, że koncepcja tego budynku i jego funkcjonowania powinna być zbieżna z realizowaną w nim, proekologiczną produkcją i generowaniem jak najniższego śladu węglowego”. Ekofabryka była budowana zgodnie z normą BREEAM, co poświadcza stosowny certyfikat. Potwierdza on, że przy budowie korzystano z usług dostawców i podwykonawców lokalnych, co skracało czas ich dojazdu i pozwoliło zredukować ilość spalin emitowanych do atmosfery. Konstrukcja budynku, o powierzchni produkcyjno-magazynowej 7,2 tys. m2, uwzględnia szereg rozwiązań, które czynią go unikalnym nie tylko w skali naszego kraju. „W całej firmie korzystamy z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w tym z fotowoltaiki – podkreśla Stanisław Wiązowski. – W instalacjach sanitarnych wykorzystujemy wody odpadowe. Stosujemy pompy ciepła oraz szereg energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań, także w kontekście nowo zainstalowanej maszyny Rapida. Dbamy o gospodarkę odpadami, które w 100% trafiają do firm zajmujących się recyklingiem. Z tego też względu promujemy wśród naszych klientów rozwiązania bazujące na proekologicznych materiałach z certyfikatem FSC. Przyjazny dla środowiska tryb życia propagujemy także wśród naszych pracowników: mam na myśli dopłaty dla osób dojeżdżających rowerami czy wspólnym transportem samochodowym”.

Jak dodaje Katarzyna Czerewko, proekologiczne podejście Fabryki Kart Trefl-Kraków spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem i duża aprobatą ze strony obecnych, ale też nowo pozyskiwanych klientów: „Zlecenia od wydawców gier z różnych krajów to ok. 75% naszego przychodu, więc każdy argument w rękach handlowca, przemawiający za podjęciem z nami współpracy jest bardzo istotny. Dotychczas dużą część nowych zleceń i kontrahentów pozyskiwaliśmy na targach branżowych, które z wiadomych względów od dłuższego czasu nie odbywają się. Działania online nie są w stanie nam zrekompensować kontaktów bezpośrednich, ale nasza oferta produkcji gier przyjaznych środowisku oraz gier o walorach biobójczych robią olbrzymie wrażenie. Zapraszamy zatem do współpracy wszystkich, którzy – poza solidnym wykonaniem usług na europejskim poziomie – zainteresowani są wartościami dodanymi oferowanymi w ramach naszej działalności”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności