Okulary dla dzieci z dysleksją - wydrukowane za pomocą drukarek 3D wykorzystujących technologię HP Multi Jet FusionPoprzedni artykuł 

Technologia druku 3D HP Multi Jet Fusion została z powodzeniem wykorzystana we francuskim programie polegającym na produkcji okularów dla dzieci z dysleksją. Wprowadzone na rynek przez Atol les Opticiens, i wyprodukowane dzięki technologii HP inteligentne, okulary Lexilens doskonale ilustrują połączenie dwóch trendów – rozwoju połączonych rozwiązań zaprojektowanych w celu poprawy życia osób z trudnościami w nauce i postępu technicznego w produkcji przyrostowej.

Lexilens – francuska innowacja, która wspiera dzieci z dysleksją

Abeye - start-up stworzony przez Atol Opticians, stoi za wynalezieniem okularów Lexilens, które ułatwiają czytanie dzieciom z dysleksją. Te elektroniczne okulary posiadają aktywne i przyciemniane soczewki, które odfiltrowują lustrzane odbicia powodujące trudności w czytaniu. Soczewki są aktywowane poprzez proste naciśnięcie przycisku, który uruchamia system elektroniczny wbudowany w zauszniki. Ta przełomowa metoda opiera się na ważnym francuskim odkryciu naukowym, które łączy dysleksję z oczami i mózgiem. Okulary są proste w użyciu i zapewniają natychmiastowy i uniwersalny efekt, niezależnie od tego, w jakim języku się mówi. Bateria wystarcza na 25 godzin pracy i można ją ładować za pomocą kabla USB-C.

Oprawka Lexilens, która waży zaledwie 35 gramów, jest drukowana w całości w 3D przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion, a następnie składana. Proces produkcji okularów Lexilens drukowanych w 3D jest nadzwyczajny, ponieważ jest to pierwszy drukowany produkt wieloskładnikowy o tak złożonym montażu – wyjaśnia Emilio Juárez, Dyrektor ds. Sprzedaży w regionie EMEA, działu zajmującego się HP 3D Multi Jet Fusion. W związku z tym, że w projekcie występuje aż 9 komponentów, doświadczenie naszego partnera Erpro było niezwykle ważne w kontekście rozwoju produktów wieloelementowych, gdzie grupy montażowe muszą być zarządzane bez uszczerbku dla jakości produktu końcowego – dodaje Emilio.

Ekosystem ekspertów skupionych wokół druku 3D

We Francji współpraca między partnerami, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach (badania naukowe, start ups, producenci, sieci dystrybucji itp.) daje początek rozwiązaniom, które wykorzystują nowe technologie do celów służących społeczeństwu. To właśnie Atol i Abeye zwróciły się do specjalistów z firmy Erpro, pioniera we Francji w masowej produkcji produktów drukowanych w 3D. Abeye wybrało Erpro z kilku powodów – zakres technologii produkcji 3D, jakość i różnorodność dostępnych post-procesów, a przede wszystkim zdolność przemysłowa do realizacji złożonych projektów na dużą skalę. Rzeczywiście, każdy element drukowany w 3D ma swoje określone tolerancje wymiarowe, więc musimy pracować z dostosowaną metodologią ciągów wymiarowych, aby ta układanka 3D nabrała kształtu – wyjaśnia Loïc Cliquennois, Kierownik Projektów Badawczo-Rozwojowych w Erpro Group. Abeye poszukuje obecnie dalszych możliwości rozwoju tego projektu poza rynkiem francuskim.

Etap przedprodukcyjny polegał na przetestowaniu konstrukcji produkowanych elementów, a następnie optymalizacji pracy produkcyjnej (orientacja, rozmieszczenie, optymalizacja gęstości, jakość i objętość) przy użyciu oprogramowania CAD/CAM. Etap produkcji odbywał się na drukarkach HP Multi Jet Fusion 5200 z wykorzystaniem materiału PA11. Po wypiaskowaniu, oprawy przechodzą proces wykończeniowy: część oprawy jest wygładzana w procesie fizykochemicznym, a pozostałe elementy są wykańczane tribologicznie, a następnie barwione w specjalnych komorach. W razie potrzeby wykorzystuje się także opcjonalne soczewki zatrzaskowe (clip-in) do korekcji wzroku.

Abeye było w stanie przetestować różne prototypy i szybko wyprodukować różne wersje zanim wybrało odpowiednią technologię i właściwe post-procesy, przy wsparciu Erpro i HP, co zaowocowało optymalnym produktem końcowym. Jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy uczestniczyć w projekcie Lexilens. Jest to prawdziwa okazja dla Erpro Group, aby wykorzystać swoje doświadczenie w druku 3D do opracowania innowacyjnego i zorientowanego na ludzi produktu – stwierdził Loïc Cliquennois.

Dlaczego HP 3D?

Trzy główne kryteria, które skłoniły Abeye i Atol do wyboru technologii HP Multi Jet Fusion – konkurencyjność cenowa, niezrównana dokładność oraz wydajność tego rozwiązania. Technologia ta szybko staje się realną alternatywą dla tradycyjnych procesów produkcyjnych. Umożliwia ona opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, a następnie wprowadzenie ich w krótkim czasie na rynek. Ponadto, gwarantuje wysoką jakość i powtarzalność dla dużych ilości produktów wykonywanych na zamówienie.

Produkcja przyrostowa jest korzystna, ponieważ spełnia innowacyjne i często krytyczne wymagania. Odchodzi od tradycyjnych procesów produkcyjnych poprzez zastosowanie produkcji lokalnej i produkcji na zamówienie, zachowując przy tym wymagane właściwości – mówi Emilio Juárez.

Dostępność i cena

Atol les Opticiens i Abeye obecnie wprowadzają na rynek okulary Lexilens dla dzieci, starając się zapewnić im kompleksowe rozwiązanie na jak najwcześniejszym etapie ich rozwoju. Model dla dorosłych zostanie opracowany w 2021 roku. Okulary są dostępne od jesieni ubiegłego roku, w cenie 399 euro z VAT, w sklepach Atol we Francji.

Firma Abeye zaprojektowała i wyprodukowała produkt w oparciu o francuskie badania naukowe. Odzyskujemy naszą przyszłość przemysłową dzięki narzędziom takim jak druk 3D, podobnie jak dzieci z dysleksją, które dzięki Lexilens biorą naukę we własne ręce. Bycie niezależnym w realizacji naszej wizji jest kluczowe, aby pomóc każdemu osiągnąć jego pełny potencjał – stwierdza Michael Kodochian, CEO firmy Abeye.

Atol Opticians jest zaangażowany w zapewnienie dobrego widzenia dla każdego i na wszystkich etapach życia. Druk 3D skrócił czas produkcji dla Lexilens, umożliwiając nam zaangażowanie się w pomoc dzieciom z dysleksją tak wcześnie, jak to możliwe i ułatwiając im uwolnienie pełnego potencjału w celu poprawy integracji edukacyjnej i społecznej – podsumowuje Eric Plat, Dyrektor Generalny firmy Atol les Opticiens.

Na podstawie informacji firmy HP

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności