Drukarnia Solidbox z maszyną Rapida 164-5+L ALV2 firmy Koenig & BauerPoprzedni artykuł 

Drukarnia opakowań Solidbox z Wieprza k. Andrychowa to przykład firmy poligraficznej, która nawet w niesprzyjającej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią osiągnęła na przestrzeni ostatniego roku znaczące sukcesy rynkowe. Obsługując głównie klientów z branży spożywczej w zakresie systemów POS i opakowań kartonowych, znacząco zwiększyła wolumen zamówień, co przełożyło się na wzrost zatrudnienia o niemal 100%.

Od opakowań litych do pełnokolorowych, uszlachetnionych systemów POS

Początki firmy sięgają 1991 roku, kiedy to jej obecny współwłaściciel – Adam Gołba założył firmę zajmującą się produkcją opakowań, najpierw szarych, zaś z czasem – zadrukowywanych na jednej z pierwszych w Małopolsce maszyn w formacie B0. Była nią pochodząca z drugiej ręki Planeta, która – jak się okazało po latach – była pierwszym z kilku rozwiązań marki Koenig & Bauer w tej firmie. Kolejne lata przyniosły zmiany własnościowe, ale też wydarzenie tragiczne w historii drukarni – w roku 2005 powódź zniszczyła ją niemal doszczętnie, a także znajdujący się w niej sprzęt. „Niebawem jednak udało nam się stanąć na nogi – mówi Dariusz Gołba (syn założyciela), który w roku 2007 dołączył do ojca i dziś wspólnie z nim prowadzi rodzinną firmę. – Przenieśliśmy się do nowej lokalizacji, w Andrychowie. Rozbudowaliśmy halę, w drukarni pojawiły się nowe urządzenia, w tym kolejna – także używana Planeta w formacie B0, którą w 2013 roku zastąpiliśmy modelem Rapida 142. Zresztą rok 2013 był dla nas przełomowy: firma przeszła rebranding, a naszym głównym obszarem zainteresowania – obok opakowań kaszerowanych – stały się systemy POS, głównie stendy, displeje i ekspozytory. Stanowią one podstawę naszego asortymentu do dzisiaj. To właśnie zlecenia z segmentu POS realizowane zarówno dla odbiorców bezpośrednich (głównie z branży spożywczej) jak i dla agencji reklamowych, decydują o naszym potencjale i są motorem napędowym wzrostów”.

Dynamiczny rozwój firmy spowodował potrzebę budowy nowej, większej hali wraz z rozbudowanym zapleczem socjalnym. W krótkim czasie zakupiono działki w Wieprzu k. Andrychowa. Wybudowano tam nowoczesne obiekty i zainstalowano całą infrastrukturę potrzebną do produkcji opakowań. Firma przeniosła produkcję do nowej siedziby w połowie 2020 roku.

Maszyna Rapida 164 częścią innowacyjnego projektu

Z uwagi na rosnącą liczbę zamówień właściciele drukarni Solidbox już przed kilkoma laty rozważali zakup nowej maszyny drukującej w formacie B0+. Poza maszyną drukującą potrzebne też były nowe urządzenia do sztancowania, kaszerowania, składarko-sklejarka i system CTP. „Zakup nowych maszyn stwarzał większe możliwości rozwoju – mówi Dariusz Gołba. – Uzyskaliśmy patent na nowy, innowacyjny system kaszerowania opakowań. Patent ten uzyskał akceptację PARP i otrzymaliśmy dotację. Środki z niej pozyskane pozwoliły na zakup w 2020 roku wszystkich nowych maszyn potrzebnych do produkcji w formacie B0+. Stanowiły one część projektu unijnego (o sygnaturze POIR.03.02.01-12-0003/19-00), związanego z wdrożeniem innowacyjnego procesu technologicznego polegającego na zastosowaniu nowego sposobu produkcji opakowań i materiałów POS”. „Inwestycje w kompleksowy park maszynowy są naturalnym następstwem naszego rozwoju i oczekiwań rosnącej grupy klientów względem wyższej wydajności i coraz krótszych terminów dostaw – kontynuuje Dariusz Gołba. – Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych czynników to możemy się tu pochwalić bardzo dużą elastycznością. Na zapytania klientów reagujemy szybko dostarczając prototyp produktu w bardzo krótkim czasie. Tę sprawność działania bardzo sobie cenią nasi stali zleceniodawcy, którzy polecają nas kolejnym. Ten swoisty „marketing szeptany” jest dla nas jednym ze źródeł pozyskiwania klientów”.

Z uwagi na realizację nowego projektu unijnego, którego celem było rozszerzenie oferty Solidbox o innowacyjne rozwiązania technologiczne, rozpisany został przetarg m.in. na nową maszynę w formacie B0+, uwzględniającą szereg parametrów koniecznych dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Jak podkreśla Adam Gołba, jednym z kluczowych był większy format niż ten oferowany przez model Rapida 142, dotychczas wykorzystywany przez drukarnię: „Zależało nam na możliwości wykonywania stendów czy displejów z jednego arkusza, bez konieczności ich klejenia – co w wielu wypadkach dotychczas było normą. Wiele projektów jakie realizujemy, wymaga formatu 1600 x 1200 mm, więc maszyna B0+ (gdzie maksymalny format arkusza to 1640 x 1205 mm) stała się koniecznością dla sprawnego ich wykonania. Zależało nam również na wyższej prędkości maszyny oraz jej wyposażeniu w różne opcje automatyzujące pracę. Oceniamy, że dzięki nowym inwestycjom nasza wydajność wzrosła o ok. 50-60%”.

Koenig & Bauer po raz czwarty

Warunki przetargowe w największym stopniu spełniła oferta złożona przez Koenig & Bauer (CEE), uwzględniająca model Rapida 164-5+L ALV2. Maszyna jest dostosowana do zadrukowywania podłoży kartonowych o grubości maksymalnej 1,2 mm i uszlachetniania ich lakierem UV. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: system bez marki bocznej SIS, w pełni zautomatyzowany system zmiany form drukowych, system SRW do mycia wałków podczas drukowania oraz energooszczędne systemy suszenia VariDryBlue. O jakość i sprawność produkcji dba rozbudowana technika kontrolno- pomiarowa w postaci systemów Ergotronic ColorControl i Qualitronic CC z protokołowaniem QualityPass i inspekcją arkuszy. Dariusz Gołba podkreśla, że inwestycja w nowy model oznacza dla drukarni przeskok nie tylko pod względem obsługiwanego formatu, ale też wspomnianych rozwiązań software’owych: „Siłą rzeczy potrzebowaliśmy nieco czasu, by poznać wszystkie nowe funkcje, ale tu bardzo pomocni byli technicy serwisowi ze strony dostawcy. Zresztą na przestrzeni minionych lat bardzo pozytywnie oceniamy współpracę z regionalnym oddziałem tej firmy, z którym mamy kontakt od 2013 roku. Tym bardziej cieszymy się, że to właśnie jej oferta zwyciężyła w rozpisanym przez nas przetargu”.

Adam Ślażyński, regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE), dodaje: „Wielkoformatowa Rapida 164 to już nasze kolejne rozwiązanie, zakupione przez firmę Solidbox. Cieszymy się, że udało nam się spełnić wszystkie warunki przetargu i że nasze rozwiązanie stało się częścią bardzo interesującego, innowacyjnego projektu realizowanego przez ten zakład poligraficzny”.

Dariusz Gołba przyznaje, że zwiększony potencjał produkcyjny Solidbox to z jednej strony – sprawniejsza i stabilniejsza obsługa dotychczasowych klientów, z drugiej zaś – konieczność poszukiwania nowych zleceń, które pomogą „nakarmić” nowoczesny park sprzętowy firmy: „M.in. za sprawą maszyny Rapida 164 mamy się czym pochwalić podczas rozmów biznesowych. Poza nowoczesnymi urządzeniami stale pracujemy też nad nowymi projektami i innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze POS”. Jednym z nich był np. kartonowy model samochodu, odzwierciedlający oryginał w skali niemal 1:1 (film dokumentujący ten projekt, jak też inne, realizowane z udziałem maszyny Rapida 164 można obejrzeć na kanale firmy Solidbox w serwisie YouTube https://www.youtube.com/channel/UC5Bra0VM-bN3e0X1yRsdmqw). „To tylko przykład naszych możliwości, którymi staramy się inspirować klientów – zarówno bezpośrednich jak i współpracujące z nami agencje reklamowe. Zapraszamy zatem do kontaktu i do zapoznania się z naszą ofertą, także za pośrednictwem nowej strony internetowej http://www.solidbox.pl” – podsumowuje Dariusz Gołba.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności