Kolejne polskie drukarnie opakowań wybierają składarko-sklejarki Koenig & Bauer DuranPoprzedni artykuł 

Eren Sentürk - Senior Sales Manager Koenig & Bauer Duran; Fot.: Koenig & Bauer Duran
Eren Sentürk - Senior Sales Manager Koenig & Bauer Duran; Fot.: Koenig & Bauer Duran

Pod koniec 2018 r. oferta Koenig & Bauer, skierowana do segmentu opakowań, wzbogaciła się o składarko-sklejarki firmy Duran Machinery. Nowo utworzona spółka Koenig & Bauer Duran (wchodząca od tego czasu w skład Koenig & Bauer Group) umożliwiła zwiększenie globalnej obecności tego tureckiego producenta oraz sprzedaży jego maszyn na wielu rynkach. Dotyczy to także Polski, gdzie kontraktowane są kolejne rozwiązania, zarówno do dużych, korporacyjnych klientów, jak też do mniejszych przedsiębiorstw rodzinnych. Plany firmy – jak prognozuje Eren Sentürk, Senior Sales Manager Koenig & Bauer Duran – zakładają dalszy rozwój i sprzedaż następnych maszyn jeszcze w tym roku.

Duran: od usług poligraficznych do produkcji składarko-sklejarek

Historia firmy sięga 1989 roku, kiedy to powstała pierwsza składarko-sklejarka, opracowana na potrzeby drukarni offsetowej Duran Ofset (obecnie – po połączeniu z Doğan Packaging – działającej pod nazwą Duran Doğan Packaging). Należała ona do rodziny Duran, która – jak podkreśla Eren Sentürk – ma bardo duże zasługi dla rozwoju całej branży poligraficznej w Turcji. Zakład ten, który założył w 1953 roku Ali Duran, od początku specjalizował się w produkcji opakowań. „Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, z uwagi na konieczność produkowania specjalnej konstrukcji opakowań pudełkowych, niezbędna stała się tu odpowiednia, wysoko zautomatyzowana składarko-sklejarka – mówi Eren Sentürk. – Urządzenie zaprojektował Ali Duran przy udziale techników Duran Ofset, dzięki czemu drukarnia stała się bardziej elastyczna i mogła zaoferować swoim klientom opakowania różnego typu. Własna składarko-sklejarka okazała się na tyle atrakcyjna, że zaprzyjaźniony z Duran Ofset inny zakład poligraficzny zamówił kolejny, identyczny egzemplarz. Pojawiły się następne zlecenia, więc właściciele drukarni zdecydowali o powołaniu do życia osobnego biznesu pod nazwą Duran Machinery”.

W efekcie powstała firma, która przez kolejnych 30 lat dostarczyła ponad 850 maszyn do drukarń opakowaniowych z 71 krajów. Około 50% z nich pracuje w drukarniach europejskich (w tym 200 w tureckich), zaś 150 – w USA.

Rok 2018: Duran Machinery dołącza do „rodziny” Koenig & Bauer

Stabilny rozwój i rosnąca pozycja Duran Machinery na światowym rynku składarko- sklejarek spowodowały zainteresowanie strategiczną współpracą z tureckim producentem ze strony Koenig & Bauer. „Nasza firma od wielu lat koncentruje swoje działania na rynku opakowań kartonowych – mówi Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu w Koenig & Bauer (CEE). – Maszyny drukujące w technice offsetowej produkujemy we własnym zakresie, natomiast sprzęt komplementarny pojawił się w naszym portfolio za sprawą strategicznych przejęć innych dostawców. Umowa z Duran Machinery, na mocy której Koenig & Bauer objęło w firmie 80% udziałów, pozwoliła rozszerzyć naszą ofertę o najwyższej klasy składarko-sklejarki, budowane indywidualnie, w różnych klasach formatowych, dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów”.

W ostatnim kwartale 2018 roku podpisana została umowa, na podstawie której powołana została do życia spółka Koenig & Bauer Duran. „Ze strony Koenig & Bauer cel był jasny: uzupełnienie portfolio rozwiązań dla branży opakowaniowej o składarko- sklejarki – kontynuuje Eren Sentürk. – Dla nas ten mariaż oznaczał możliwość zwiększenia sprzedaży i obecności w skali lokalnej, zwłaszcza na rynkach, gdzie do tej pory byliśmy z różnych względów nieobecni. Była to sytuacja obustronnie korzystna.”

Bogata oferta dla segmentu opakowań

Obecnie portfolio Koenig & Bauer Duran obejmuje cztery modele składarko-sklejarek, skierowane – co podkreśla Eren Sentürk – do różnych grup odbiorców: „Nasze maszyny budujemy na indywidualne zamówienie i dostosowujemy do specyficznych potrzeb kontrahenta, z uwzględnieniem rodzaju realizowanej przez niego produkcji, w tym rozmiarów i formatów pudełek. Tzw. kastomizacja jest zatem jednym z odstawowych wyznaczników naszych działań, obok najwyższych standardów jakościowych i automatyzacji procesów. Podam przykład jednego z naszych brytyjskich klientów z segmentu opakowań spożywczych: po wdrożeniu ultraszybkiej składarko-sklejarki z naszej oferty przyspieszył on swoje procesy w zakresie postpress 10-krotnie. Wysoko zautomatyzowane, eliminujące prace ręczną urządzenia to zatem najlepsza droga do zwiększenia wydajności i zoptymalizowania kosztów związanych z produkcją opakowań kartonowych, zwłaszcza na dużą skalę”.

Jak dodaje Eren Sentürk, wobec coraz większego znaczenia handlu online rośnie zapotrzebowanie na opakowania kartonowe czy sztywne koperty wysyłkowe: „Z myślą m.in. o tych produktach mamy do zaproponowania dwie serie maszyn: wszechstronne Omega AllPro (dostępne w 9 rozmiarach) oraz Omega Intro (w 4 rozmiarach); te drugie skierowane są do firm dysponujących nieco skromniejszym budżetem. W obu przypadkach możliwa jest też obróbka podłoży bazujących na tekturze falistej. Co więcej, obserwujemy wzmożone zainteresowanie składarko-sklejarkami dedykowanymi temu surowcowi. W związku z tym powstała skierowana do niego seria specjalistycznych maszyn Magnus, dostępnych w dwóch klasach formatowych. Z myślą o drukarniach oczekujących najwyższej automatyzacji i realizujących bardzo duże nakłady oferujemy model Alius”.

Koenig & Bauer Duran w Polsce: znaczący wzrost sprzedaży

Grzegorz Szymczykowski dodaje, że wśród maszyn zakontraktowanych w ostatnim czasie przez polskie drukarnie przeważają modele dedykowane przetwarzaniu tektury falistej: „Polska jest rynkiem, na który trafiają najbardziej zautomatyzowane, kastomizowane rozwiązania Koenig & Bauer Duran. Świadczy to z jednej strony o ogromnym potencjale naszych drukarń, z drugiej – o ich zaawansowaniu technologicznym”.

Eren Sentürk uzupełnia: „Nasza współpraca z Koenig & Bauer (CEE) rozwija się w sposób modelowy. Nawet w niełatwym okresie ostatnich kilkunastu miesięcy zakontraktowane maszyny są dostarczane na czas i wdrażane u klientów z Polski. Chciałbym w tym miejscu podkreślić profesjonalizm i zaangażowanie osób pracujących w Koenig & Bauer (CEE), które w sposób bezpośredni przełożyły się na wzrost sprzedaży w obsługiwanym przez ten oddział regionie. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom uda nam się zwiększyć udziały rynkowe Koenig & Bauer Duran nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji”.

Plany na najbliższe miesiące

Eren Sentürk przyznaje, że po pełnym zawirowań roku 2020, w ostatnich miesiącach sytuacja wróciła do normy, dzięki czemu Koenig & Bauer Duran może realizować zakładane plany rozwojowe: „Pandemia spowodowała, że musieliśmy nieco zrewidować nasze prognozy na ubiegły rok, ale warto dodać, że cała sytuacja z nią związana nie dotknęła nas zbyt mocno. Dużym optymizmem napawają zwłaszcza pierwsze miesiące br.– do końca 2021 r. mamy wypełnione w 100% moce przerobowe jeżeli chodzi o budowanie nowych, zakontraktowanych maszyn. Wśród nich są także urządzenia zamówione przez klientów z Polski”.

Jak dodaje, już niebawem składarko-sklejarki Koenig & Bauer Duran będą wyposażane w znany z maszyn drukujących Rapida system LogoTronic. To skalowalne rozwiązanie wspiera użytkownika w obszarze planowania, wstępnych ustawień maszyn, śledzenia i raportowania produkcji. „W przypadku niektórych z dotychczas zainstalowanych składarko-sklejarek system ten będzie dostępny jako upgrade, zaś przy zakupie nowego urządzenia można będzie go zamówić jako część wyposażenia software’owego. To część naszych działań, zbieżnych z założeniami Przemysłu 4.0. Są wśród nich także nowe funkcjonalności i opcje, jakie niebawem pojawią się w poszczególnych modelach Koenig & Bauer Duran. Wkrótce też nasze urządzenia przejdą zmiany jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny – ich design będzie zbliżony do tego, jaki już jest widoczny w przypadku maszyn drukujących Rapida”. Grzegorz Szymczykowski podsumowuje: „Cieszymy się, że dzięki wspólnym wysiłkom świadomość marki Koenig & Bauer Duran w naszym kraju wzrasta. Kontrakty na ich dostawę, zrealizowane m.in. z polskimi oddziałami międzynarodowych koncernów poligraficznych specjalizujących się w opakowaniach, potwierdzają wysoką jakość, automatyzację i zaawansowanie technologiczne tych urządzeń. Mamy nadzieję, że zarówno w roku bieżącym, jak i w kolejnych latach, sprzedaż składarko-sklejarek tej marki będzie w sposób stabilny wzrastać w naszym kraju, a ich zalety doceni coraz szersze grono naszych klientów”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2022 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności