Studium przypadku potwierdza wysoką skuteczność antybakteryjnej powłoki na foliach samoprzylepnychPoprzedni artykuł 

W badaniu klinicznym, które trwało kilka miesięcy, w Szpitalu Uniwersyteckim w Bazylei w Szwajcarii zbadano skuteczność powierzchni poddanych działaniu środków przeciwdrobnoustrojowych przeciwko patogenom szpitalnym w rzeczywistych warunkach. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr. Andreasa Widmera i dr. R. Frei potwierdził, że folia klejąca po obróbce Sanitized® została opracowana wspólnie z Hexis S.A.S. ma 98% skuteczność przeciwko drobnoustrojom. Wyniki zostały po raz pierwszy opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym „Antimicrobial Resistance & Infection Control”. Badanie zostało wsparte przez Innosuisse, Szwajcarską Agencję Innowacji.

Pomimo poprawy środków higieny szacuje się, że infekcje szpitalne pochłaniają każdego roku 37 000 ludzi w UE, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych pochłaniają ponad 98 000 istnień ludzkich. Ponadto wiążą się z dużymi stratami ekonomicznymi. Dlatego rozwój i badania nad skutecznością środków higienicznych mają kluczowe znaczenie, ponieważ drobnoustroje wywołujące infekcje mogą przetrwać na powierzchniach przez wiele godzin, a nawet miesięcy i stamtąd się rozprzestrzeniać. Jednym z aktualnych obszarów badań są powłoki przeciwdrobnoustrojowe.

Studium przypadku w Szpitalu Uniwersyteckim w Bazylei, kierowane przez prof. dr. Andreasa Widmera i dr. R. Frei, dotyczyło kwestii, czy i jak skutecznie powlekana antybakteryjnie plastikowa folia samoprzylepna firmy Hexis S.A.S. działa przeciwko przyczynie tzw. zakażeń szpitalnych (HAI).

W tym badaniu dostępna na rynku folia samoprzylepna PURZON060B firmy Hexis S.A.S. przetestowany, który jest elastycznym i przezroczystym produktem z aktywnym składnikiem na bazie jonów srebra dostarczanym przez SANITIZED.

Rzeczywista sytuacja została stworzona przez skupienie badań na często dotykanych powierzchniach w sześciu salach pacjentów, trzech na oddziale chirurgicznym i trzech na oddziale medycznym. W szczególności uwzględniono stoły przyłóżkowe, stoliki nocne, podłokietniki krzeseł pacjentów, stoły jadalne, deski sedesowe i uchwyty do spłukiwania toalet. Folia poddana obróbce Sanitized® została nałożona na połowę powierzchni, podczas gdy druga połowa pozostała w swoim pierwotnym stanie i służyła jako powierzchnia kontrolna.

Podczas kilkumiesięcznego trwania badania pokoje pacjentów były sprzątane normalnie raz dziennie, a łazienki były dezynfekowane raz dziennie. Wymazy z traktowanych i nietraktowanych powierzchni pobierano dwa razy w tygodniu z powierzchni 25 cm2 i badano pod kątem obecności mikroorganizmów. Liczbę drobnoustrojów określono przez wysianie na pożywce hodowlanej, a izolaty zbadano pod kątem klinicznie istotnych patogenów, takich jak Staphylococcus aureus (w tym MRSA).

W sumie przeanalizowano 403 wymazy. Folia poddana obróbce Sanitized® doprowadziła do zmniejszenia całkowitej liczby żywotnych materiałów o 98,4 % na wszystkich sześciu różnych typach powierzchni. Największą redukcję zmierzono na deskach sedesowych i uchwytach do spłukiwania toalet (99%). Ponadto naukowcy potwierdzili wysoce znaczącą redukcję patogenów, zwłaszcza enterokoków. Ich wielooporne szczepy mogą przetrwać na suchych powierzchniach do czterech lat i były odpowiedzialne za ogólnokrajową epidemię w szwajcarskich szpitalach w 2017 roku, którą można było powstrzymać dopiero po dwóch latach.

Długotrwałe działanie poddanej obróbce folii przylepnej Sanitized® PURZON060B firmy Hexis S.A.S potwierdzono przez powtórzenie pomiaru po sześciu miesiącach. „Długotrwała powierzchnia antybakteryjna wspomaga zarządzanie higieną w szpitalach i placówkach opieki” – wyjaśnia Michael Lüthi, dyrektor generalny SANITIZED AG.

„Wyniki badań pokazują, że powierzchnie poddane działaniu środków przeciwdrobnoustrojowych mogą wnieść cenny wkład w zapobieganie rozprzestrzenianiu się patogenów wielolekoopornych w szpitalach. Nawet codzienna dezynfekcja powierzchni nie może zapobiec ponownemu skażeniu w ciągu kilku godzin: powierzchnie poddane działaniu środków przeciwdrobnoustrojowych mogą wypełnić tę lukę”. wyjaśnia prof. dr Andreas Widmer.

„W przypadku naszej antybakteryjnej folii samoprzylepnej współpracowaliśmy z SANITIZED AG. Szpitale, domy seniora i placówki opieki korzystają w ten sposób z dziesięcioleci doświadczenia i najwyższej jakości”, wyjaśnia Clément Mateu, dyrektor generalny Hexis S.A.S.

Na podstawie informacji firmy SANITIZED AG

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności