Cliart poznaje przyszłość produkcji płyt fleksograficznych dzięki nowej kamerze ThermoFlexXPoprzedni artykuł 

Firma Cliart z siedzibą w São Paulo została założona w 1985 roku przez Ezequiela Fernandeza po pracy w branży graficznej od połowy lat 70-tych. Zawsze był pionierem, chciał wykorzystać swoje doświadczenie w branży fleksograficznej, aby wprowadzić innowacje technologiczne i zmienić sposób prowadzenia działalności przez firmy repro.

„W tamtych czasach domy reprofilowe często pozostawały bierne i po prostu czekały, aż klienci do nich przyjdą. Nikt nie szukał nowych interesów, więc postanowiłem odwrócić tę sytuację i przyjąć bardziej proaktywne i profesjonalne podejście” – powiedział Ezequiel Fernandez. Dzięki tej strategii zorientowanej na klienta, która później stała się normą w branży, założył firmę Cliart.

Początkowo skupiając się na oferowaniu tworzenia layoutów, folii do produkcji płyt oraz płyt cynkowych i gumowych, firma wprowadziła na początku lat 90. nowy sprzęt, aby rozszerzyć swoje usługi prepress na płyty fotopolimerowe. Od tego czasu Cliart pozostaje w czołówce rynku flekso dzięki inwestycjom obejmującym technologię naświetlania nyloflex® NExT LED. Niedawno firma zdecydowała się zainwestować w kamerę ThermoFlexX z powierzchnią Woodpecker.

„Przez lata zbudowaliśmy wspaniałe partnerstwo z XSYS, w szczególności z Davi Cardoso, kierownikiem biznesowym w Brazylii”, powiedział Ezequiel Fernandez, „więc ufamy ich technologii. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru nadal przeprowadziliśmy liczne testy, aby upewnić się, że rozwiązania ThermoFlexX i Woodpecker spełnią swoje obietnice”.

Dostarczanie nowych poziomów jakości

Celem Cliart w ramach tej ostatniej inwestycji było zapewnienie wyższej jakości druku i szybszych terminów dostaw do klientów, którzy produkują opakowania elastyczne dla branży spożywczej, farmaceutycznej, higieny ogólnej i osobistej, pasz dla zwierząt i innych sektorów. Chcieli również znaleźć sposoby na obniżenie kosztów produkcji i zoptymalizowanie wykorzystania materiałów płytowych, aby zachować konkurencyjność.

„Odnieśliśmy duży sukces ze sprzętem nyloflex® NExT i oczywiście spodziewaliśmy się, że technologia ThermoFlexX będzie imponująca”, powiedział Ezequiel Fernandez. „Widzieliśmy, że byłby to duży krok naprzód w naszej produkcji pod względem wyższej jakości i wydajniejszego przepływu pracy”.

Dodał: „Po wielu pracach i testach zaobserwowaliśmy u wszystkich naszych klientów rzeczywistą poprawę jakości druku pod względem nakładania atramentu, zarówno w obszarach półtonów, jak i obszarów jednolitych. Najbardziej znaczącym wynikiem był 22% wzrost zasięgu w porównaniu z innymi naszymi urządzeniami do przetwarzania obrazu” — powiedział Ezequiel Fernandez.

Dzięki rozdzielczości 5080 dpi wybrany termowizor ThermoFlexX 60 podnosi jakość na nowy poziom, pomagając spełnić wysokie wymagania właścicieli marek. Zaprojektowany z myślą o rynku opakowań giętkich, może przetwarzać duże płyty o wymiarach do 1067 x 1524 mm (42 x 60”), co czyni go idealnym rozwiązaniem dla Cliart, ponieważ jego klientów można znaleźć głównie na rynku średnich i szerokich stron internetowych.

„Dzięki rozdzielczości 5080 dpi i ekranom Woodpecker osiągamy wyższą rozdzielczość i strukturę punktów z bardziej wyraźnymi światłami. Zapewnia to najwyższą jakość w najważniejszych obszarach i pochyłościach” — powiedział Ezequiel Fernandez.

Brazylijska firma została również przyciągnięta do TFxX 60 ze względu na zaawansowane funkcje automatyzacji, które mogą urzeczywistnić wydajność 12 mkw./godz. Minimalizując punkty styku operatora, można uniknąć przypadkowego uszkodzenia płyty. Płyty są automatycznie ładowane z mobilnego stołu Flextray, który może być używany do transportu płyty z magazynu do tylnej ekspozycji, a następnie do wywoływarki. W tym przypadku automatyczny system prowadzenia zapewnia, że płyta jest bezproblemowo montowana na bębnie za naciśnięciem przycisku. Czujnik płytki sprawdza następnie rozmiar i grubość płytki, a automatyczna kalibracja zapewnia optymalną jakość obrazowania. Po zakończeniu sfotografowana płyta jest dostarczana z powrotem na stół.

Firma może również skorzystać z unikalnej koncepcji suwaka próżniowego (VSC), która umożliwia obrazowanie mniejszych płyt bez konieczności łączenia ich ze sobą przez operatora lub umieszczania ich w określonych strefach. Interfejs Multiplate może automatycznie aranżować pojedyncze obrazy o różnych rozdzielczościach na tej samej płycie, a tym samym zaoszczędzić dużo czasu, uniknąć błędów ręcznych i zmniejszyć straty płyt.

Zwiększenie wydajności i jakości

Od czasu instalacji firma Cliart odkryła, że płyty zobrazowane za pomocą technologii rastrowania ThermoFlexX zapewniają doskonałe podświetlenie z płynnym przejściem do 0%, podczas gdy bryły i linie wyświetlają doskonałe szczegóły. Dzięki zastosowaniu technologii Woodpecker, na powierzchni płyty można odwzorować specjalne ekrany mikropowierzchniowe, aby zwiększyć gęstość tuszu tam, gdzie jest potrzebna i ułatwia produkcję płyt kombinowanych z bryłami i półtonami.

Firma odnotowała znaczny wzrost wydajności dzięki możliwości dostosowania ekranowania powierzchni do aplikacji każdego klienta i wykorzystania hybrydowych wzorów półtonów w celu uzyskania płynniejszych i bardziej kontrolowanych przejść. Dostępna gama sit powierzchniowych oznacza również, że na prasie potrzebny jest mniejszy nacisk drukowania, co pomaga wydłużyć cykl życia płyt i skrócić przestoje maszyny.

„Dzięki znacznie lepszemu i bardziej jednolitemu rozłożeniu atramentu można generować jednolite obszary o większym pokryciu bez konieczności przeładowywania atramentu na płycie. Dzięki temu płyty pozostają dłużej czyste, nawet przy wyższych prędkościach prasy, a także zmniejsza zużycie atramentu” – dodał Fernandez.

Oszczędności czasu, energii i materiału płytowego osiągnięte dzięki termowizyjnej kamerze ThermoFlexX i technologii Woodpecker wspierają cele zrównoważonego rozwoju firmy Cliart. „Bardzo poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność za środowisko i ważne jest, abyśmy mogli pokazać naszym klientom, że technologia, w którą inwestujemy, jest najlepsza w swojej klasie, nie tylko pod względem jakości i kosztów, ale także mniej marnotrawna w produkcji” – powiedział Pan Fernández.

Podsumowując dotychczasowe doświadczenia, powiedział: „Połączenie technologii ThermoFlexX i Woodpecker ma ogromny wpływ na naszą produkcję płyt fleksograficznych, a jakość nie ma sobie równych. Już po kilku miesiącach nasi klienci cieszą się z zalet nowej, wyjątkowej jakości, którą teraz oferujemy.”

Dodaje: „Pomimo trudnego otoczenia gospodarczego segment fleksograficzny z roku na rok się rozwija. Tymczasem preferencje klientów zmieniają się szybciej. Nasz program inwestycyjny został opracowany tak, aby wyprzedzać rynek i przewidywać nowe wymagania. Nasza współpraca z XSYS z pewnością stanowi podstawę tej strategii”.

Na podstawie informacji firmy XSYS

 Produkcja: WebFabrika 1999-2022 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności