Stora Enso inicjuje studium wykonalności nt. linii produkcyjnej w Oulu z myślą o produkcji tektury do opakowań jednostkowychPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Stora Enso wdrożyła studium wykonalności, związane z ewentualną modyfikacją drugiej (obecnie nieużywanej) linii produkcyjnej w fabryce w Oulu (Finlandia) i dostosowaniu jej do wytwarzania tektury opakowaniowej. W przypadku pozytywnych rezultatów zainicjowanego projektu, decyzja o rozpoczęciu inwestycji może zapaść jeszcze w tym roku, tak by zmodernizowana maszyna rozpoczęła pracę w 2025 r.

Kierownictwo nordyckiego koncernu podkreśla, że u podstaw tej decyzji leżą pryncypia dotyczące strategii wzrostu Stora Enso. Zakłada ona inwestowanie w rozwiązania odpowiadające na silny popyt na opakowania zbieżne z polityką zrównoważonego rozwoju. Ten segment to jeden z kluczowych i strategicznych dla Stora Enso rynków, na którym grupa wciąż powiększa swoje udziały, zarówno dzięki obecnym jak i nowo pozyskiwanym klientom. Kierownictwo firmy podkreśla przy tym, że już obecnie posiada ona czołową w skali globalnej pozycję w tym przyszłościowym segmencie. Potencjalna inwestycja w zakładach Oulu byłaby realizowana z myślą o wysokiej jakości, proekologicznych (generujących niski ślad węglowy) opakowaniach na chłodzone i mrożone produkty oraz na napoje. Kartony produkowane na zmodernizowanej maszynie mają być również dedykowane do segmentów farmaceutycznego i kosmetycznego. Studium wykonalności ma również pokazać, w jakim stopniu modyfikacja wspomnianej maszyny wpłynie na przyjęte przez Stora Enso cele środowiskowe (zbieżne z wytycznymi inicjatywy Science Based Targets) i jak dalece może wpłynąć na ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

„Rozważana inwestycja w Oulu to nasza odpowiedź na duże zapotrzebowanie ze strony klientów na rozwiązania umożliwiające wyeliminowanie plastiku z opakowań. Na bazie studium wykonalności ocenimy zyskowność ewentualnej konwersji nieużywanej obecnie linii produkcyjnej i możliwość optymalnego wykorzystania obecnej synergii produkcyjnej z myślą o stworzeniu w Oulu swoistej mega fabryki. Możemy przy tym liczyć na doświadczenie naszego zespołu i wiedzy, jaką pozyskał on podczas pierwszej, zakończonej sukcesem konwersji jednej z maszyn papierniczych w naszych fińskich zakładach. Warto podkreślić, że wspomniana, zmodyfikowana linia już osiąga zyski wyższe niż wcześniej zakładaliśmy” – mówi Hannu Kasurinen, Executive Vice President w dziale Packaging Materials firmy Stora Enso.

Biorąc pod uwagę pełne moce produkcyjne linii, której konwersja jest planowana, sprzedaż uzyskiwana z tytułu wytwarzanej w niej tektury mogłaby osiągnąć – zdaniem kierownictwa Stora Enso – poziom 800 mln euro. Wydatki kapitałowe związane z inwestycją, poniesione w latach 2023-2026, szacowane są na 900 mln – 1 mld euro. Zakłada ona konwersję obecnej maszyny papierniczej i funkcjonującego w ramach fabryki w Oulu zakładu cięcia papieru na arkusze. Objęłaby również obszar związany z obróbką drewna, produkcję bielonej masy chemotermomechanicznej (BCTMP), bojler do biomasy oraz oczyszczalnię ścieków.

Za sprawą tej inwestycji wzrost zużycia celulozy drzewnej przez zakłady w Oulu szacowany jest na ok. 1 mln metrów sześciennych i uwzględnia wolumen możliwy do wykorzystania po zamknięciu papierni w Veitsiluoto. Kierownictwo firmy przewiduje, że dzięki inwestycji zatrudni ona ok. 150-200 nowych pracowników, w tym osoby związane z logistyką i konserwacją sprzętu. Zmodernizowana linia będzie wykorzystywać celulozę chemiczną, powodując zmniejszenie udziałów Stora Enso w globalnym rynku celulozy o ok. 300 tys. ton netto.

Zakładane roczne moce produkcyjne zmodernizowanej linii wyniosą ok. 750 tys. ton tektury typu FBB (dedykowanej opakowaniom jednostkowym), niebielonej tektury kraft (CUK) oraz różnych gatunków papierów typu liner.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności