Stora Enso dostawcą odnawialnych, bazujących na drewnie materiałów dla Narodowego Muzeum Nauki i TechnikiPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

W Sztokholmie – stolicy Szwecji, trwa budowa specjalnej przestrzeni naukowo-doświadczalnej Wisdome Stockholm, jaka powstanie w ramach tutejszego Narodowego Muzeum Nauki i Techniki.

Budynek – jak podkreślają jego konstruktorzy – cechujący się pionierskim projektem ma być w dużej mierze wykonany z drewna, zgodnie z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Stora Enso jest głównym partnerem tego przedsięwzięcia i dostarcza materiały konstrukcyjne z drewna, wykorzystywane przy budowie Wisdome Stockholm. Pozostali partnerzy to firmy Ericsson, Vectura i NIBE. Autorem projektu Wisdome Stockholm i architektem budynku jest Elding Oscarson. Głównym wykonawcą jest firma Oljibe, zaś podwykonawcą specjalistycznych konstrukcji wykonanych z drewna – Blumer-Lehmann.

Jak podkreślają projektanci Wisdome Stockholm, będzie on spektakularnym budynkiem wykonanym z drewna, zajmującym powierzchnię 1325 m2, z unikalnym sklepieniem dachowym. W jego wnętrzu znajdować się będzie kino 3D w kształcie półkuli (o średnicy 21,6 m i wysokości 12,2 m), wyposażone w ekran sferyczny i mieszczące 100 widzów.

„Jesteśmy dumni z faktu, że możemy być partnerem tego przełomowego projektu. Wisdome Stockholm przekracza dotychczasowe granice wskazując, co można stworzyć wykorzystując drewno jako przyjazny środowisku i klimatowi surowiec. Poprzez udział w unikalnych przedsięwzięciach tego rodzaju zacieśniamy nasze więzi z klientami, pokazujemy w praktyce nasze portfolio i wzmacniamy pozycję Stora Enso jako czołowego dostawcy odnawialnych materiałów budowlanych” – mówi Per Lyrvall, Country Manager w firmie Stora Enso, odpowiedzialny za jej działalność na obszarze Szwecji.

Do budowy Wisdome Stockholm firma Stora Enso dostarcza materiały konstrukcyjne typu CLT (Cross Laminated Timber) i LVL (Laminated Veneer Lumber), które – zdaniem producenta – mogą z powodzeniem zastępować tradycyjne surowce budowlane takie jak stal czy beton. W projekcie znajdą też zastosowanie rozwiązania software’owe autorstwa Stora Enso, dedykowane branży budowlanej i zaprojektowane z myślą o zastosowaniu drewna. Znajdą się wśród nich aplikacja montażowa CLT 360+, czujniki wilgoci Wiiste oraz narzędzie obliczeniowe Calculatis.

Stora Enso jest – jak podkreśla jej kierownictwo – największym europejskim dostawcą produktów wykonanych z drewna. Do tej pory firma zaopatrzyła w swoje materiały ok. 20 tys. różnych przedsięwzięć budowlanych na całym świecie. Jej przedstawiciele zaznaczają też, że zastosowanie drewna – będącego jedynym odnawialnym materiałem konstrukcyjnym – skraca czas budowy o połowę, a także redukuje koszty transportu z nią związanego nawet o 80%. Firma dodaje, że wszystkie jej produkty wykonane z drewna bazują na surowcach pochodzących z upraw leśnych zarządzanych zgodnie z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę miała miejsce 21 lutego br., a wzięli w niej udział m.in. Jeanette Gustafsdotter – minister kultury w rządzie Szwecji oraz przedstawiciele partnerów projektu. Wisdome Stockholm ma rozpocząć działalność w 2023 roku.

Wisdome to krajowa inicjatywa, w której ściśle współpracuje ze sobą pięć wiodących ośrodków naukowych Szwecji: Muzeum w Malmö, Universeum z Göteborga, Curiosum z Umeå, Muzeum Techniki w Sztokholmie oraz Centrum Wizualizacji C z Norrköping, będące jednocześnie liderem projektu.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności