Sun Chemical wprowadza na rynek nowe, bezrozpuszczalnikowe i proekologiczne rozwiązanie do opakowań laminowanychPoprzedni artykuł 

Sun Chemical poinformował o wprowadzeniu na rynek nowego bezrozpuszczalnikowego rozwiązania do laminowania – SunLam. Jest ono efektem współpracy tego producenta z firmą HP i znajdzie zastosowanie w oferowanych przez nią cyfrowych maszynach z serii HP Indigo. Jak zapewnia Sun Chemical, dzięki szybkiemu schnięciu oraz właściwościom fizycznym (brak rozpuszczalnika, bardzo niska zawartość monomerów) SunLam może wesprzeć właścicieli marek w realizowanej przez nich polityce zrównoważonego rozwoju oraz wdrażaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

W ramach współpracy Sun Chemical i HP wyprodukowały specjalne, stojące worki typu pouch. Są one zadrukowywane na cyfrowej maszynie HP Indigo 25K przy użyciu monomateriałowych podłoży polietylenowych (PE) i polipropylenowych (PP), a następnie poddawane laminowaniu wspomnianym produktem – SunLam. Powstałe w ten sposób worki uzyskały certyfikację niemieckiego instytutu Cyclos-HTP pod względem możliwości ich odzyskiwania – testy wykazały tu wskaźnik recyklingu na poziomie 96%.

Laminowane struktury z PE i PP zostały wydrukowane na maszynie HP Indigo przy użyciu klejów SunLam ZA-1000+ZB-301 zalaminowane w bezrozpuszczalnikowym laminatorze Nordmeccanica Super Simplex E-800.

Piereangelo Brambilla, Product Director, Global Laminating Adhesives & Cold-Seals w firmie Sun Chemical mówi: „Ścisła współpraca pomiędzy Sun Chemical i HP pomaga w opracowaniu metody na szybsze dostarczanie opakowań giętkich na rynek. Połączenie cyfrowego druku HP Indigo z szybkoschnącymi ultramonomerowymi klejami Sun Chemical, bez kompromisów w kontekście jakości opakowania, zaowocowało nowym rozwiązaniem. Umożliwi ono drukarniom i właścicielom marek spełnienie najbardziej rygorystycznych wymagań względem bezpieczeństwa żywności. Jest to doskonały przykład wykorzystania monomateriałów PP i PE w produkcji cyfrowo drukowanych worków typu pouch, poddanych uszlachetnianiu z udziałem odpowiednich klejów i powłok do laminowania. Stworzone w ten sposób opakowanie jest jednocześnie bardziej proekologiczne i oferuje konsumentom więcej opcji wyboru”.

Itai Shifriss, WW Supplies Business Director w firmie HP Indigo, dodaje: „HP Indigo ściśle współpracuje z Sun Chemical od wielu lat, czego efektem są nowe, innowacyjne rozwiązania dostarczane użytkownikom naszych maszyn. Obecnie popyt na proekologiczne opakowania motywuje drukarnie do stosowania technologii cyfrowej. Pozwala ona zminimalizować negatywny wpływ produkcji poligraficznej na środowisko, zwiększyć ilość prac realizowanych w trybie „na żądanie”, a jednocześnie wyeliminować formy drukowe i cylindry. Dzięki współpracy z Sun Chemical dostarczamy kompletne rozwiązania użytkownikom HP Indigo, a także wspieramy ich w dalszym rozwoju, zapewniając szersze niż dotychczas możliwości w obszarze druku cyfrowego”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2022 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności