Ogłoszenie zwycięzców konkursu Pro Carton Student Video Award 2022Poprzedni artykuł 

Zwycięzcy konkursu Pro Carton Student Video Awards 2022, sponsorowanego przez Grupę RDM, zostali ogłoszeni wczoraj wieczorem podczas Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kartonu (ECMA) w Krakowie. Ponad 250 widzów wzięło udział w ceremonii podczas Nocy Rozdania Nagród przed rekordowym tłumem.

Do konkursu, który zachęca europejskich studentów do tworzenia krótkich filmów o zaletach tektury jako materiału opakowaniowego, wpłynęło 60 zgłoszeń ze szkół i uczelni z 19 krajów Europy.

Jury było tak przytłoczone jakością i różnorodnością zgłoszeń, że nie było w stanie samodzielnie wyłonić zwycięzcy. Dwie prace otrzymały nagrodę główną, a trzy otrzymały nagrodę „Highly Commended”.

„Rodzina kartonów: historia recyklingu”, pierwsza zwycięska praca w konkursie Pro Carton Student Video Award 2022, to film Marco Scirè z Accademia Italiana, Shailu Flammini, Stefanii Squitieri i Aurory Italiano. Tutaj uczniowie podkreślają długowieczność i trwałość kartonu, przedstawiając „tekturową rodzinę” śledzącą historie życia swoich dziadków w rodzinnym albumie. Film kończy się zwięzłym przesłaniem o trwałości tektury: „Dzięki recyklingowi tektura ma nieprzerwaną żywotność”. Jury doceniło kreatywność zespołu, a Simon Bolton skomentował: „To bardzo fascynujący, imponujący pomysł”.

Drugim zdobywcą nagrody Pro Carton Student Video Award jest Cartonovella, stworzona przez Moritza Hilkera, Lærke Blixa Hagemanna, Kennetha Dumevi i Benedka Tikka z SRH Berlin University of Applied Sciences. Cartonovella to satyryczny, pełen humoru film krótkometrażowy o szybkim wzroście sławy kartonu. Po nieudanym romansie młoda kobieta stoi na ulicy i dotarła do dna. Jednak jej losy zmieniają się nagle, gdy znajduje na ulicy stos pudeł, z których wyczarowuje fantazyjną sukienkę, która przenosi ją do magazynu o modzie. Jurorzy docenili pomysłowość i oryginalność pracy, a szczególnie docenili prezentację kartonu jako modnego i nowoczesnego.

Dzięki wysokiemu poziomowi rozgłosu Cartonovella została również nagrodzona nagrodą publiczności.

Oprócz dwóch głównych zwycięzców trzy zgłoszenia otrzymały tytuł „Highly Commended”. Z jednej strony „CARTon – Wyścig”, w którym Lea Giczy, Emelie Friedl i Filip Pich z Wyższego Federalnego Instytutu Naukowo-Badawczego Grafiki przystąpili do budowy własnych maszyn wyścigowych z tektury. Jury pokochało zabawny i energiczny charakter filmu, przedstawienie kartonu jako „bohaterskiego i zabawnego” oraz wciągający dźwięk.

Drugi wpis w kategorii „Wysoce wyróżniony” to „Poznałem kogoś” autorstwa Ezgi Dory i Hugo Landreya z University of Surrey. W filmie bohaterka kończy swój niezrównoważony związek z plastikowymi opakowaniami. Przedstawia swoją nową tekturę „partnera” i opisuje ją jako lepszy wybór dla siebie i środowiska. Jury podkreśliło siłę konceptu pozytywnym przesłaniem o tekturze oraz pochwaliło spójność scenariusza i produkcji, a także znakomitą grę aktorską.

Trzecie miejsce w kategorii „Wysoce wyróżnione” trafiło do „Spotkania” Hugo Landreya i Ezgi Dory z Uniwersytetu w Surrey. Film w kreatywny i ekscytujący sposób skupia się na recyklingowych właściwościach tektury, wykorzystując kosz na surowce wtórne jako bohater, który zaprzeczał wszystkiemu poza produktami z tektury. sposób, w jaki uczniowie używają kosza jako aktora do „rozróżniania różnych substratów opakowaniowych” i jak wizualizują „zdatność do recyklingu i gospodarkę o obiegu zamkniętym”.

Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton, powiedział: „Bardzo się cieszę, że mogę być częścią jury konkursu Pro Carton Student Video Award. Fascynujące było zobaczenie zrównoważonych opakowań z perspektywy młodego pokolenia utalentowanych studentów. Największe wrażenie wywarła na mnie oryginalność i różnorodność prac oraz różnorodność sposobów, w jakie w kinie przekazywały zalety kartonu. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim studentom, którzy włożyli tyle czasu i pomysłowości w swój wkład. Podziękowania kieruję również do RDM jako sponsora tegorocznych nagród/"

Zwycięskie filmy można obejrzeć tutaj: https://www.procarton.com/awards/pro-carton-student-video-award/2022-2/winners/

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2022 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności