Stora Enso i EcoTelligent: zrównoważony rozwój i ekologia w telekomunikacjiPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso nawiązała współpracę z firmą EcoTelligent, by razem stworzyć proekologiczne rozwiązanie, wykorzystujące drewno jako surowiec w produkcji elementów wież telekomunikacyjnych. Celem projektu jest stworzenie alternatywy wobec stali i betonu, wciąż powszechnie stosowanych przy budowie masztów telekomunikacyjnych. Partnerzy przedsięwzięcia zwracają też uwagę na potrzebę naturalnego wpasowania się powstających wież w ich otoczenie.

Eco-Telligent to fińska firma, specjalizująca się we wdrażaniu elementów wykonanych z drewna w masztach telekomunikacyjnych. Jej ambicją jest tworzenie w tym zakresie coraz bardziej proekologicznych rozwiązań, integrujących wspólne przestrzenie społeczne z lokalnym środowiskiem.

Na bazie realizowanego wspólnie przedsięwzięcia, projektowane przez EcoTelligent maszty 5G oraz towarzyszące im wieże zostaną zbudowane z wykorzystaniem elementów typu LVL, których producentem jest Stora Enso. Budulec ten bazuje na naturalnym drewnie i jest – jak podkreśla nordycki koncern – dwa razy trwalszy od betonu biorąc pod uwagę proporcje wagowe obu materiałów. Co więcej, cechuje go wysoka nośność, wspierająca funkcjonowanie urządzeń telekomunikacyjnych. W odróżnieniu od betonu i stali, elementy LVL są lekkie w kontekście ich transportu; można je też składać w moduły na miejscu budowy bez konieczności angażowania ciężkiego sprzętu. Jest to zarazem materiał odnawialny, o minimalnym śladzie węglowym.

„Jesteśmy dumni z nawiązania współpracy z EcoTelligent, która to firma – podobnie jak nasza – stara się przekraczać granice i prezentować możliwości, jakie oferuje drewno – mówi Lars Völkel, Executive Vice President w dziale Wood Products firmy Stora Enso. – Jako jeden z największych na świecie producentów drewna tartacznego, a zarazem prywatnych właścicieli zasobów leśnych, odgrywamy istotną rolę w procesie globalnej transformacji, której celem jest bardziej zrównoważony świat. Za sprawą tego partnerstwa, chcemy stworzyć konkurencyjny i niezawodny łańcuch dostaw z myślą o rosnącym rynku bazujących na drewnie, proekologicznych rozwiązań telekomunikacyjnych”.

Gyöngyi Mátray, CEO firmy EcoTelligent dodaje: „Obecnie na całym świecie buduje się tysiące wież telekomunikacyjnych. Jest zatem niezwykle istotne, by ograniczać poziom emisji w tym sektorze rynku. Strategia Stora Enso, by zastępować materiały bazujące na surowcach kopalnych rozwiązaniami odnawialnymi, znakomicie współgra z naszym podejściem”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2022 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności