Stora Enso podpisuje umowę dotyczącą sprzedaży papierni Hylte i rezygnuje ze zbycia zakładów AnjalaPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała o podpisaniu umowy sprzedaży papierni Hylte (Szwecja) i wszystkich wchodzących w jej skład zasobów firmie Sweden Timber, działającej w branży drzewnej. Wartość transakcji opiewa na ok. 18 mln euro, a jej sfinalizowanie ma nastąpić w 1. półroczu br. Jeżeli chodzi o papiernię Anjala (Finlandia), kierownictwo koncernu podjęło decyzję o wycofaniu się z jej sprzedaży.

Sprzedaż zakładów Hylte oraz wycofanie się ze zbycia fabryki Anjala to ostatni etap działań Stora Enso zainicjowanych w marcu 2022 roku, pierwotnie zakładających wydzielenie z jej struktur czterech z pięciu papierni. Zgodnie z przyjętą strategią, firma zamierza koncentrować swoją działalność na przyszłościowych obszarach o dużym potencjale długoterminowego wzrostu. Należą do nich: opakowania, rozwiązania budowlane oraz innowacje w zakresie biosurowców.

„Miło mi zakomunikować, że Sweden Timber utrzyma obsługę klientów papierni Hylte, z zamiarem dalszego rozwoju tej części działalności. Jeżeli chodzi o zakłady Anjala, doszliśmy do wniosku, że korzyści z pozostawienia jej w strukturach grupy przewyższają wartość potencjalnej transakcji sprzedaży, którą braliśmy pod uwagę” – mówi Seppo Parvi, dyrektor finansowy Stora Enso.

Roczne moce produkcyjne fabryki Hylte wynoszą 245 tys. ton papierów gazetowych. W oparciu o dane za 2021 rok, kierownictwo nordyckiego koncernu ocenia, że z tytułu zbycia papierni roczne przychody Stora Enso ze sprzedaży zmniejszą się o ok. 90 mln euro. Z zastrzeżeniem korekt w dniu zamknięcia transakcji – obok odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości 19 mln euro za 4. kwartał 2022 r. – firma zaksięguje jednorazową stratę ze zbycia w wysokości około 35 mln euro w zysku operacyjnym (wg IFRS) za 1. kwartał 2023 jako element wpływający na porównywalność. Doradcą finansowym Stora Enso przy transakcji jest BofA Securities.

Transakcja nie wpływa w jakikolwiek sposób na działalność w obszarze włókien formowalnych i biokompozytów, prowadzoną w Hylte przez dział Stora Enso Packaging Solutions.

Zakłady Anjala oraz fabryka Langerbrugge (Belgia), z dniem 1 stycznia 2023 r. zostały włączone w struktury działu Packaging Materials. Pierwsze z wymienionych są zintegrowane w swojej działalności ze znajdującymi się w pobliżu zakładami Ingerois, produkującymi materiały opakowaniowe. Synergia działań uwzględnia m.in. korzystanie z tych samych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię. W przypadku Langerbrugge oczekuje się, że w 1. połowie br. zostanie sfinalizowane studium wykonalności, dotyczące potencjalnej konwersji jednej z tamtejszych linii papierniczych z myślą o produkcji materiałów opakowaniowych.

Zakłady Anjala i Langerbrugge, które pozostają w strukturach Stora Enso, będą kontynuować produkcję papieru i obsługę jej obecnych klientów. Porozumienie ze Sweden Timber, dotyczące sprzedaży papierni Hylte, nie wpłynie w natychmiastowy sposób na realizowane przez nią dostawy. Wcześniej anonsowana umowa o sprzedaży zakładów Maxau (Niemcy) firmie Schwartz Produktion ma zostać sfinalizowana na początku tego roku. Sprzedaż papierni Nymölla (Szwecja) została sfinalizowana 2 stycznia br. i stała się ona wówczas oficjalnie własnością firmy Sylvamo.

O firmie Sweden Timber

Sweden Timber to należąca w 100% do kapitału szwedzkiego, dynamicznie rozwijająca się firma z branży drzewnej. Zajmuje się produkcją i sprzedażą wysokiej jakości wyrobów bazujących na drewnie, skierowanych do przemysłu budowlanego oraz firm zajmujących się sprzedażą drewna. Jej produkcja trafia na rynek lokalny oraz na eksport. Jej obecne zasoby składają się z tartaków i zakładów obróbki drewna, zlokalizowanych w czterech szwedzkich miastach: Malmbäck, Hjortkvarn, Skillingaryd i Mora. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stroni internetowej www.swedentimber.se/.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności