Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru w Konstancinie-JeziorniePoprzedni artykuł 

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do odwiedzenia naszego Muzeum Papiernictwa.

Gwarantujemy ciekawy i kształcący program. Zajęcia muzealne obejmują:

  • krótką historię papieru i papierni w Jeziornie. Przewodnik wycieczki przedstawia historię papieru. Dowiadujemy się skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru, o historii naszej papierni oraz na koniec oglądamy makietę naszego zakładu.
  • poznanie współczesnej technologii produkcji papieru
  • zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru. Czerpanie papieru zwykle to najciekawsza część zajęć. Papier czerpiemy z masy celulozowej lub makulaturowej.

W trakcie dowiadujemy się, co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny oraz skąd pozyskujemy w Polsce oba surowce do produkcji papieru (celulozę, makulaturę).

Podczas zajęć każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym. Jest możliwość poznania jak powstaje w papierze znak wodny. Ręcznie czerpany papier układamy na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskamy z nadmiaru wody. Następnie papier jest suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach.

Każdy uczestnik otrzymuje na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności