„Niepodległa dla wszystkich” w Muzeum PapiernictwaPoprzedni artykuł 

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone były pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Z tej okazji 9 września w Muzeum Papiernictwa odbyła się prelekcja Jana Bałchana pt. „Najpiękniejsze banknoty II RP”. Muzycznym dodatkiem była wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu dusznickiego chóru „Tarantella” prowadzonego przez Agnieszkę Gbyl. Po koncercie dla chętnych zorganizowano warsztaty tworzenia papierowych kotylionów. Z naszych propozycji skorzystało ponad 230 osób.

Cały 2018 rok Muzeum Papiernictwa świętuje półwiecze działalności. Z tej okazji prezentuje dwie interesujące wystawy. Pierwsza to „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968-2018”. Pokazano na niej wybrane muzealia, o które dusznicka placówka powiększyła swoje zbiory głównie w ostatnich latach m.in: papiery ręcznie czerpane ze znakami wodnymi, papiery maszynowe, ekslibrisy, dokumenty identyfikacyjne (m.in. XIX-wieczne paszporty europejskie), metalowe klisze do druku podstawek pod piwo z lat 50. i 70. XX w. Wystawa odbywa się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, a dostępna jest do 7 października.

Na drugiej z jubileuszowych wystaw po raz pierwszy zaprezentowano obiekty sztuki papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa. Są to prace artystów, które do tej pory nie były eksponowane, bądź udostępniano je jedynie wirtualnie. Pokazują, jak wielkie możliwości tkwią w papierze i w jak różny sposób wykorzystują go artyści. Prace są bardzo zróżnicowane, także ze względu na techniki, w jakich powstawały. Zobaczymy tu dzieła tworzone z masy papierniczej lub z gotowego już papieru, często z makulatury, także w połączeniu z innymi materiałami. Wszystko w profesjonalnej aranżacji Nowej Galerii Sztuki Papieru – jedynym takim miejscu w Polsce. Wystawa będzie czynna do 28 grudnia br., a jej zorganizowanie było możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa dolnośląskiego.

Dodajmy, że obchody jubileuszu Muzeum Papiernictwa objęte zostały patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Na podstawie informacji Muzeum Papiernictwa

Dodane 10.09.2018 r. przez Maciej Tryburcy, WebFabrika - Wytwórnia Stron Internetowych.
 Produkcja: WebFabrika 1999-2018 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności