Komori H-UV w drukarni Solutions PolskaPoprzedni artykuł 

Od lewej: Tomasz Kwiatkowski, Małgorzata Penkiewicz, Piotr Siłakowski.
Od lewej: Tomasz Kwiatkowski, Małgorzata Penkiewicz, Piotr Siłakowski.

Firma Solutions Polska Sp. z o.o. z Gdyni, specjalizująca się od wielu lat w produkcji kartek okolicznościowych, zainwestowała w ostatnim czasie we własny, nowoczesny park sprzętowy, a w ślad za tym - weszła na wymagający rynek opakowań wysokoprzetworzonych. Wśród wielu zrealizowanych przez nią inwestycji znalazły się m.in. siedmiokolorowa maszyna Komori GL740 C eUV z systemem suszenia H-UV oraz system CtP oparty na naświetlarce Screen. Dostawcą obu rozwiązań i partnerem w ich wdrożeniu oraz eksploatacji jest firma Reprograf.

Przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie Solutions Polska przeprowadziła wnikliwą analizę rynku w zakresie maszyn drukujących, które byłyby odpowiedzią na jej potrzeby; wśród kluczowych parametrów było niskie zużycie makulatury i energii oraz krótki czas uzbrojenia. „Przetestowaliśmy wiele urządzeń drukujących – mówi Piotr Siłakowski, dyrektor ds. produkcji w Solutions Polska. – W każdym przypadku maszyna Komori H-UV okazywała się bezkonkurencyjna i unikalna. Przede wszystkim łączy ona w sobie trzy technologie - UV w wersji konwencjonalnej , H-UV niskoenergetycznej i druk w tradycyjnej technologii z suszeniem IR i gorącym powietrzem”.

Średnie nakłady, jakie realizuje firma – 3500-5000 arkuszy – uczyniły szybkie uzbrojenie jednym z kluczowych elementów, decydujących o wyborze maszyny. „Równie istotnym było szybkie przełączanie pomiędzy technologiami, co jest możliwe w ciągu około 1,5 godziny – dodaje Piotr Siłakowski. - Przy ilości i różnorodności zleceń, jakie realizujemy to bardzo ważny aspekt eksploatacji maszyny. Kolejnym było niskie zużycie energii. Suszenie w systemie H-UV jest około dwa razy bardziej energooszczędne w stosunku do rozwiązania, bazującego na tradycyjnych lampach UV. Jeszcze innym argumentem przemawiającym za rozwiązaniem Komori był fakt, że trzy technologie w jednej maszynie otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości”. Urządzenie pozwala na zadrukowywanie różnorodnych podłoży, co przy produkcji realizowanej przez Solutions Polska także miało duże znaczenie. Był to zarazem istotny element w planach jej rozwoju – rozpoczęcia produkcji opakowań wysokoprzetworzonych.

Firma Solutions Polska istnieje od 2008 roku. Początkowo realizowała prace z zakresu introligatorni, głównie dla klientów z rynku brytyjskiego. W niedługim czasie okazało się, że korzystniejszym będzie (również dla zleceniodawców) drukowanie kartek w polskich zakładach poligraficznych. „Rynek karnetów okolicznościowych w takich krajach jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Belgia, Szwajcaria to ogromny potencjał dla firmy specjalizującej się w produkcji takiej jak nasza - mówi Małgorzata Penkiewicz, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu. - Wykonujemy ich około 3 mln sztuk miesięcznie. Przy tak dużej produkcji inwestycja we własną maszynę drukującą była więc naturalnym krokiem, a dodatkowo otworzyła przed nam nowe możliwości”.

Tomasz Kwiatkowski, prezes zarządu dodaje: „Ze względu na doświadczenie, jakie mamy w produkcji kartek uszlachetnionych, produkcja opakowań okazała się kierunkiem z dużym potencjałem. Zwłaszcza ta w zakresie opakowań wysokoprzetworzonych. Złocenie, tłoczenie, nanoszenie brokatu, sztancowanie, efekt „virko” – to tylko niektóre elementy naszej oferty. Jesteśmy przekonani, że produkowane przez nas prace pozwolą naszym klientom wyróżnić się na rynku”.
Maszyna Komori pozwala nam także na realizację produkcji szybciej i z jeszcze wyższą jakością, a nasze doświadczenia z produkcji kartek mogą stać się inspiracją dla klientów z rynku opakowań” – podkreśla Małgorzata Penkiewicz.
Tomasz Kwiatkowski dodaje: „Co więcej, jest to rozwiązanie ekonomiczne - same oszczędności na papierze (wynikające z szybkiego nafarbiania maszyny w kontekście zadanych parametrów) przynoszą naszej firmie obecnie znaczącą redukcję kosztów”.

Maszyna obsługuje różne podłoża: papiery i kartony powlekane i niepowlekane, metalizowane, laminowane, a także plastik - PVC, PP, poliester, poliwęglan. Mogą być one białe lub barwione. Umożliwia także drukowanie etykiet samoprzylepnych. „Wszystko to otwiera przed naszą firmą ogromne możliwości. Mamy już za sobą pierwsze zlecenia w zakresie produkcji opakowań. Jedną z takich nowych prac było wydrukowanie kilkunastu tysięcy arkuszy na podłożu niewsiąkliwym, metalizowanym, które jest niełatwe do zadrukowywania. Okazało się, że maszyna Komori poradziła sobie z tą pracą bez problemu i całość zlecenia mogliśmy zrealizować bardzo szybko” – mówi Piotr Siłakowski.

Decydując się na zakup maszyny drukującej niemal równocześnie Solutions Polska podjęła decyzję o zakupie linii CtP. Wybór padł również na propozycję z oferty firmy Reprograf. Przede wszystkim – jak podkreślają rozmówcy - ze względu na jakość oferowanego rozwiązania, a także kompleksową obsługę, zapewnianą przez dostawcę.

Firma Solutions Polska zdecydowała się na zakup linii CtP opartej na systemie Screen PTR8600NZ z podajnikiem wielokasetowym, z podwyższoną rozdzielczością optyczną. Pozwala ona na pełne wykorzystanie technologii rastrów, co możliwe jest dzięki wdrożonemu tu wcześniej ripującemu Workflow firmy Esko. System ten dodatkowo wspierany jest przez w pełni zautomatyzowany najnowszy program impozycyjny Matrix firmy EFI. Całość została zintegrowana z rozwiązaniem Esko Automation Engine, oraz systemem zarządzania ERP. Rozwiązanie to w znaczny sposób podnosi sprawność działania firmy, zapewniając jej efektywną realizację zleceń. „W podejmowaniu kolejnych decyzji inwestycyjnych ważnym dla nas był fakt, aby dostawca stał się dla nas nie tylko sprzedawcą, ale również partnerem i doradcą – mówi Tomasz Kwiatkowski. - Reprograf zaoferował nam nieograniczony dostęp do pomocy i serwisu, co jest dla nas dużą wartością dodaną całej naszej inwestycji”.

Warto dodać, że wraz z maszyną i systemem CtP firma Reprograf dostarczyła do drukarni Solutions Polska również elementy wspomagające proces produkcyjny – system X-Rite eXact oraz urządzenie do odwracania stosu Busch SRL 125. Gdyńska drukarnia zdecydowała się jednocześnie na wykorzystywanie materiałów eksploatacyjnych i płyt Ipagsa 02 z oferty Reprografu.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2022 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności