recepcja
Zaloguj się
e-mail  
hasło  
  (przypomnij hasło)
Zarejestruj się za darmo

Dla profesjonalisty

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju większe i nowocześniejszePoprzedni artykuł 

„Sięgając po lepszą przyszłość” Muzeum Papiernictwa udostępniło zwiedzającym dwie nowe wystawy stałe oraz specjalnie zaprojektowaną salę warsztatową. Premierowe otwarcie miało miejsce 28 lipca podczas konferencji finalizującej projekt „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Szerszemu gronu ekspozycje zaprezentowane zostały podczas XVII edycji „Święta Papieru” (29-30 lipca).

Polski pieniądz papierowy

Pierwsza z wystaw przedstawia historię polskiego pieniądza papierowego od jego początków w 1794 r. aż do czasów współczesnych. W gablotach umieszczone zostały pierwsze polskie banknoty tzw. bilety skarbowe z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, na których widnieją ręcznie, atramentem nanoszone podpisy i numery.

Z okresu międzywojnia zaprezentowana została m.in. „stuzłotówka”, przez wielu kolekcjonerów uznawana za najpiękniejszy polski banknot. Zaprojektował ją Józef Mehoffer, polski malarz z okresu Młodej Polski. Ma odwrocie banknotu widnieje dorodny dąb symbolizujący moc i wiecznotrwałość państwa polskiego.

Na ekspozycji znajduje się również okupacyjny „góral”, 500 zł z 1940, o którym śpiewano w Zakazanych piosenkach „Siekiera motyka, piłka, gwóźdź. Masz górala i me puść”, a także najnowszy banknot o nominale 500 złotych z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie.

Papierowa moneta „5 stuiverów z Lejdy” to kolejny dowód na to, że dusznicka ekspozycja prezentuje wyjątkowe „perełki”. To właśnie do jej wyprodukowania po raz pierwszy w Europie użyto papieru, a dokładnie tekturę pochodzącą z okładek katolickich ksiąg. Moneta pochodzi z okresu oblężenia protestanckiego miasta Lejda (Leyden/Niderlandy) przez reprezentujące katolicki obóz wojska hiszpańskie w 1573-1574 r.

Częścią wystawy jest „laboratorium” z urządzeniami do badania zabezpieczeń współczesnych banknotów m.in. z lampami ze światłem UV i podczerwienią oraz mikroskopem do oglądania mikrodruków. Ten sprzęt może wykorzystać każdy zwiedzający do obejrzenia zabezpieczeń własnych banknotów, niewidocznych gołym okiem. Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Sztuka papieru

Druga z sal zaaranżowana została na potrzeby prezentacji specyficznej gałęzi sztuki współczesnej tzw. sztuki papieru. Pomieszczenie spełnia podwójną funkcję: opowiada o sztuce papieru (do jej prezentacji wykorzystano techniki multimedialne) i jednocześnie stwarza możliwość prezentacji wystaw czasowych. Niektóre z papierowych obiektów są dość kruche i delikatne. Aby je w pełni zaprezentować potrzebne jest również odpowiednie oświetlenie i gabloty. Wystawa „Polifonia”, którą zainaugurowano galerię wystaw czasowych, pokazuje jakie niezwykłe możliwości stwarza to wnętrze. Ekspozycja jest wielogłosem trzech pokoleń artystek tworzących z masy papierniczej: prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej, dr hab. Magdaleny Soboń oraz Barbary Mydlak. Większość z prezentowanych prac powstała w dusznickim Muzeum, podczas pobytu Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak na tzw. Rezydencji artystycznej (projekt, który odbywał się w ramach ESK Wrocław 2016). Na co dzień artystki związane są z Pracownią Papieru łódzkiej ASP.

Nowe wystawy przystosowane zostały do potrzeb osób niepełnosprawnych, z dysfunkcją wzroku, słuchu i ruchu.

Powyższe działania przeprowadzono w ramach projektu Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-14 (Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego). Kwota dotacji to 6.682,490 zł, a wkład własny w wysokości 3.282.992 zł zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Oprócz nowych ekspozycji nadal można oglądać wystawy prezentujące dzieje papieru i papiernictwa wraz z czerpalnią papieru, w której każdy zwiedzający może własnoręcznie wykonać własny arkusz. Wszystko to dzieje się w przepięknym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju – jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Europie.

Na podstawie informacji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Dodane 03.08.2017 r. przez Maciej Tryburcy, WebFabrika - Wytwórnia Stron Internetowych.
 Produkcja: WebFabrika 1999-2018 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności