Nowy moduł BPM do automatycznej obróbki arkuszy po druku cyfrowym już w ofercie firmy AvargrafPoprzedni artykuł 

Rewolucyjnym określa Avargraf nowy moduł BPM (Bourg Preparation Module) firmy C.P. Bourg do automatycznej obróbki arkuszy po druku cyfrowym. Urządzenie to – jak podkreśla dostawca - optymalizuje tradycyjne procesy produkcji książek w oprawie miękkiej oraz zeszytów szytych drutem poprzez istotne ograniczenie czasu i kosztów produkcji.

„To naprawdę przełomowe rozwiązanie, pierwszy tego typu na rynku moduł przeznaczony dla firm zajmujących się produkcją cyfrową – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargaf. – Od początku naszej współpracy tj. już od 24 lat dostarczamy na rynek polski rozwiązania C.P. Bourg, które cieszą się dużym uznaniem w oczach naszych klientów i są przez nich użytkowane przez wiele lat. Nasi stali klienci wraz z rozwojem swoich firm poszukują również nowych rozwiązań, które także mamy w swojej ofercie. Takim zupełnie nowym rozwiązaniem jest nasza propozycja producenta C.P. Bourg skierowana do drukarń, posiadających maszyny cyfrowe. BPM to innowacyjny moduł przeznaczony do obróbki arkuszy po druku cyfrowym, który znacząco wpłynie na oszczędność czasu realizacji danego zlecenia i ilość kliknięć, generujących koszty w maszynach cyfrowych”.

Innowacja, która przekłada się na oszczędności

Innowacyjną cechą modułu BPM jest system obróbki arkuszy po druku, który umożliwia drukarniom cyfrowym automatyczne dostosowanie formatu arkusza wychodzącego z maszyny drukującej do ostatecznego formatu gotowego produktu. „To proste rozwiązanie drastycznie redukuje koszty umożliwiając zadruk kilku użytków na jednym arkuszu i oszczędzając w ten sposób koszt kliknięć, skracając czas druku oraz redukując liczbę nieefektywnych ręcznych operacji, wykonywanych w procesie cięcia zadrukowanych arkuszy przed ostateczną ich obróbką” – mówi Sławomir Kugaudo.

Możliwe zastosowania modułu BPM

BPM, jak podkreśla firma Avargraf, to przydatne rozwiązanie w procesie produkcji książek w oprawie klejonej lub przed ich obróbką w linii do produkcji broszur w oprawie zeszytowej. Moduł ten przetwarza arkusze zadrukowane podwójnym lub poczwórnym użytkiem przed ich finalną oprawą. Oba zastosowania wymagają wykonania różnych czynności w module BPM i oba wymagają różnego poziomu zaawansowania jego konfiguracji. Wykorzystanie modułu BPM pozwala na produkcję książek w pełnym zakresie formatów, jakie obsługiwane są przez oklejarkę Bourg BB3002 (zarówno w wersji z klejem hot melt, jak i PUR) – również dostępną za pośrednictwem firmy Avargraf - oraz produkcję broszur w pełnym zakresie formatów, obsługiwanych przez w pełni automatyczne, wysokowydajne urządzenie wykańczające Bourg BM-e.

Konfiguracja dostosowana do potrzeb użytkownika

Kolejną cechą modułu BPM jest jego elastyczność. Jest to rozwiązanie zaprojektowane zgodnie z wymaganiami standardu JDF. W zależności od preferencji istnieje możliwość zakupu modułu o określonym kierunku pracy od prawej strony do lewej lub na odwrót dodatkowo BPM może być podłączony w linii do urządzeń drukujących w technologiach tonerowej, inkjetowej lub ElectroInk różnych producentów. Istotna jest także skalowalność tego rozwiązaniakiedy oczekiwany efekt nie jest możliwy do uzyskania na pojedynczym module BPM, można dostawić drugi moduł w linii z pierwszym. Taka konfiguracja umożliwia użytkownikom skorzystanie z wielu dodatkowych funkcji zwiększając – jak podaje producent – w jeszcze większym stopniu elastyczność produkcji.

Możliwość pracy w linii, off-line oraz w trybie hybrydowym

BPM zaprojektowano z myślą o trzech trybach pracy. W wersji „In-line” (czyli pracy w linii) BPM jest instalowany pomiędzy cyfrową maszyną drukującą a urządzeniem wykańczającym (linią do produkcji broszur lub oklejarką). W trybie off-line BPM ustawiony jest pomiędzy cyfrowym podajnikiem arkuszy Bourg BSF, a urządzeniem wykańczającym. Ostatni tryb - hybrydowy - pozwala na produkcję zarówno w linii, jak i off-line w zależności od rodzaju pracy. Tu zarówno podajnik BSF jak i moduł BPM instalowane są pomiędzy cyfrową maszyną drukującą, a urządzeniem wykańczającym. Jak zapewnia producent rozwiązania, ten unikalny tryb produkcji wpływa na szczególnie wysoką wydajność oraz największą elastyczność produkcji.

Podstawowe wyposażenie i opcje

Moduł BPM w wersji podstawowej jest wyposażony w funkcję obracania arkuszy oraz ich wyrównywania do bocznej marki. Dodatkowe funkcje mogą być dodawane w zależności od rodzaju produkcji oraz potrzeb użytkownika. Należy do nich m.in. obcinanie krawędzi – dwa niezależne noże krążkowe rozcinające mogą usunąć tu do 100 mm papieru z każdej krawędzi arkusza w czasie, gdy ten jest transportowany do kolejnych modułów. Kolejną opcją jest bigowanie - listwa bigująca zamontowana na obracającym się cylindrze z silnikiem krokowym pozwala na precyzyjne bigowanie z wysoką jakością, zapobiegając pękaniu tonera na falcowanych później arkusza oraz redukując otwieranie się falców. Kolejne opcje, jakie możliwe są w tym urządzeniu to: rozcinanie poprzeczne (rozcinanie arkuszy w poprzek kierunku ruchu pozwala na otrzymanie dwóch równych arkuszy w mniejszym formacie ułożonych w odpowiedniej kolejności); falcowanie (kieszeń falcująca pozwalająca na składanie kolejnych arkuszy na pół) oraz opcja ejector – niepotrzebne lub nadmiarowe arkusze mogą zostać usunięte z procesu przed ich szyciem lub klejeniem. Przy nieparzystej liczbie stron finalnego produktu (które nie tworzą pełnego arkusza A3) ostatni arkusz można zadrukować tylko w połowie, a jego czystą połowę – po rozcięciu – usunąć przed szyciem lub klejeniem.

Więcej informacji na temat tego rozwiązania można uzyskać kontaktując się z firmą Avargraf pod numerem tel. 22 331 33 33.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności