Optimus po 4 latach w drukarni wielkoformatowejPoprzedni artykuł 

Jonas Hellke (właściciel Storbildsbolaget) oraz Steve Richardson (dyrektor handlowy Optimus Group)
Jonas Hellke (właściciel Storbildsbolaget) oraz Steve Richardson (dyrektor handlowy Optimus Group)

Po 4 latach od wdrożenia systemu Optimus, jedna z firm opowiada swoją historię.

Storbildsbolaget (która dosłownie znaczy „firma wielkiej wizji”) znajduje się w Helsinborg w Szwecji i działa w obszarze komunikacji wizualnej od 24 lat.

Poza wykorzystaniem w pełni możliwości swojego rozbudowanego parku maszyn do druku szeroko i wielkoformatowego drukarnia posiada również komplet wiedzy na temat optymalizacji całego procesu produkcji oraz wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Tym samym spełniła wymogi branżowych certyfikatów ISO 9001 oraz 14001.

Storbildsbolaget oferuje wszelkiego rodzaju produkty druku cyfrowego od plakatów i bilbordów po standy reklamowe. W krajach nordyckich zbudowali stałą bazę zaufanych klientów, a pośród nich wiele znanych marek. Wszyscy klienci stale doceniają ich szybkość, jakość oraz innowacyjność.

Firma stale rozwija się i rozrasta od 1993. W 2012 Jonas Hellke, właściciel oraz dyrektor zarządzający nakazał przeanalizować rynek systemów MIS w celu znalezienia najlepszych rozwiązań dla druku wielkoformatowego. Wiedział on, że stałe powiększanie parku maszynowego i zatrudnianie większej ilości osób nie wystarczy, aby utrzymać rozwój firmy.

Oto wypowiedź pana Hellke:

Mam wizję Storbildsbolaget jako wyróżniającej się z pośród wszystkich innych firm dzięki innowacyjnym procesom automatyzacji i optymalizacji produkcji. Znacznie ograniczając możliwości pomyłki, jednocześnie zwiększając szybkość produkcji, a także komunikacji z klientem. Dając zarówno nam jak również i naszym dostawcom i klientom większą przejrzystość nad procesem produkcji. Dostarczając nam również danych biznesowych którym możemy zaufać.

Moje poszukiwania i badanie systemów MIS na nordyckim rynku nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Potrzebowałem systemu elastycznego i w pełni konfigurowalnego. Nie zadowalają mnie półśrodki i systemy przeznaczone do druku offsetowego naciągane na siłę do współpracy z cyfrowym drukiem wielkoformatowym. Wiedziałem, że musimy wypłynąć na szerokie wody i szukać dalej. Wybraliśmy się więc na targi FESPA 2012 gdzie system Optimus Dash od razu przykuł moją uwagę.

Dash był pierwszym systemem który był mnie w stanie przekonać, że podoła obsłudze wszystkich procesów i podłóż drukowych którymi operujemy. W tamtym czasie byliśmy w stanie zadrukować w jednym przelocie podłoże o szerokości 5 m i długości 100, dodając w tym samym czasie różne formy uszlachetniania. Elastyczność Dash przekonywała mnie, że wszystkie te procesy i zagadnienia uda się skonfigurować w systemie.

Po kolejnych spotkaniach i czasie poświęconym przez zespół Optimus na wizyty w naszej drukarni, zaowocował decyzją o inwestycji w system podczas targów Drupa 2012 i wdrożeniem w 2013 roku.
Jedynym brakującym elementem był brak tłumaczenia systemu. Z czasem jednak udało się przetłumaczyć Dash na język szwedzki, a raczej "szwedzkawy" jako, że zdecydowaliśmy się na pozostawienie niektórych elementów w oryginalnej angielskiej wersji.

Po prawie 5 latach mogę z całą pewnością stwierdzić, ze Optimus Dash spełnił wszystkie nasze wymagania. Nasza wydajność i zarobki nigdy nie były lepsze. Oto kilka faktów:

  • Zwiększyliśmy swoje zarobki za ostatnie 3 lata z 32 do 42 milionów koron szwedzkich – to 5% wzrost
  • Moduł zakupowy i magazynowy znacząco polepszyły planowanie produkcji i zredukowały koszty związane z niepotrzebnym magazynowaniem materiałów, jego stratami oraz kosztem dostaw kurierskich na ostatnią chwilę
  • Dzięki modułowi zakupów anulujemy około 5 zamówień w tygodniu które wcześniej wynikały z niepoprawnych obliczeń zapotrzebowania i niepotrzebnie zwiększały nasze koszty.
  • Panujemy teraz znacznie efektywniej, znacznie redukując opóźnienia produkcji. Możemy planować z dużym wyprzedzaniem i zawsze mamy odpowiedź na scenariusze „a co jeśli”
  • Moduł produkcyjny pozwala nam być bardzo proaktywnym i dokładnie wyliczać potrzebny czas oraz materiały. Znacząco redukuje on możliwość pomyłek i wystąpienia problemów produkcyjnych.
  • Bazując na analizie jednego z klientów obliczyliśmy, że dzięki Dasz skracamy czas realizacji każdego jego zamówienia średnio o 20 minut. W ciągu ostatniego roku wykonaliśmy dla niego 203 prace, co przekłada się na zaoszczędzenie 68 roboczogodzin i oszczędność rzędu 20000 koron co pół roku.
  • Aktualnie wykonujemy około 4300 zleceń rocznie. Samo skrócenie czasu każdej wyceny o około 3 minuty i zautomatyzowanie zakładania zlecenia oraz teczki produkcyjnej przynosi nam ogromne oszczędności.
  • Mogę śmiało stwierdzić, że inwestycja w oprogramowanie, sprzęt oraz serwis spłaciły się w ciągu 12 miesięcy. Teraz to już czysty zysk wynikający ze wzrostu produktywności i znaczącym zmniejszeniu ilości błędów produkcyjnych.

Zawsze powtarzałem Steve Richardsonowi dyrektorowi sprzedaży Optimus – każdy, zawsze może odwiedzić naszą drukarnie i zobaczyć system w akcji. Jesteśmy pasjonatami i chętnie pomożemy innym w wyborze najlepszego systemu MIS.

Wiemy również, ze Dash jest wstanie obsłużyć każdy aspekt poligrafii i reklamy. Jego konfigurowalność i elastyczność zapewnia możliwość wdrożenia w każde środowisko produkcyjne.

Podsumuje to w ten sposób moje aspiracje i wizja innowacyjnej firmy została spełniona z Optimus. Udało się uzyskać nawet pełną integracje z systemem Visma szwedzkim liderem księgowości.
W tym momencie myślimy już o wdrożeniu nowości Optimus na rok 2017 – systemu web2print oraz integracji z systemami kurierskimi.

Optimus to Brytyjska firma o globalnym zasięgu. Powtórzę to jeszcze raz dla każdego kto może mieć wątpliwości: jeśli szukasz kompleksowego systemu MIS dla druku wielkoformatowego Optimus Dash jest odpowiedzią.
Dash jest teraz podstawowym narzędziem napędzającym moją firmę, a firma Optimus stała się i pozostanie naszym partnerem strategicznym,

Po więcej informacji odwiedź www.storbildsbolaget.se lub skontaktuj się bezpośrednio Jonas.Hellke@storbildsbolaget.se

Dodane 02.03.2017 r. przez Janusz Duda, Optimus Polska.
 Produkcja: WebFabrika 1999-2018 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności