Ospalý i Vítová zwyciężyli w triathlonie w OpaviePoprzedni artykuł

Opava gościła trzeci etap Czeskiego Pucharu w triathlonie olimpijskim. W zawodach o nazwie MODEL Triathlon Opava, które odbywały się w dużym upale, zwyciężyli Filip Ospalý i Linda Vítová.  Organizatorzy na trasę zaprosili także strażaków, którzy urządzili sportowcom prysznic. Triathlonistów wspierała także miejscowa ludność, która ze swych ogródków wyciągnęła węże i zraszała zawodników.

Zawody odbywały się w Opavie, a trasa obejmowała 1,5 km pływania, 44 km jazdy rowerem i 10 km biegu.  Tak samo jak w  ubiegłym roku impreza przyciągnęła prawie trzy tysiące widzów, którzy wykorzystali piękną letnią pogodę, aby miło spędzić dzień nad opavskim Jeziorem Srebrnym i zapewnić zawodnikom atmosferę święta.

„Każdy, kto ukończy zawody, zasługuje na gratulacje.  Głównie juniorzy i młodziki mieli naprawdę ciężko, ponieważ startowali tuż po południu”, stwierdził zwycięzca konkurencji głównej i mistrz Europy w triathlonie na średnim dystansie Filip Ospalý.

Zawody główne rozpoczęły się o 14:30, a na starcie stanęło niemal stu sportowców.  W pływaniu zgodnie z oczekiwaniami prowadził Jakub Powada. Ospalý dotrzymywał mu kroku tylko w pierwszej konkurencji.  „Jego tempo było dla mnie zbyt duże, schowałem się za Pavla Patáka, którego zastąpiłem w drugiej rundzie na czele naszej grupki,“ opowiadał Ospalý.  Powada na dystansie 1500 m pływania wyprzedził konkurentów o 50 sekund.

Etap rowerowy liczył cztery rundy na dystansie 44 km i biegł także przez Polskę.  W środkowym etapie Ospalý doścignął Powadę i stopniowo dzięki szybkiemu tempu zaczął budować przewagę.

W biegu kolejność już się za bardzo nie zmieniała, jedynie odstępy.  Na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się zawodnicy Ekol Teamu. Zwyciężył Filip Ospalý przed zwycięzcą Czechmana Ladislavem Dvořákem. Największym zaskoczeniem zawodów było trzecie miejsce młodzika Štěpána Krátkého.
W kategorii kobiet zwyciężyła Linda Vitová, jako druga dobiegła Pavlína Švadlenková, a trzecie miejsce zajęła Lenka Fanturová.