Wielkoformatowa maszyna Rapida 145-6+L ALV2 firmy Koenig & Bauer w drukarni OpaxPoprzedni artykuł 

Od lewej: Zbigniew Opyrchał, Jerzy Opyrchał (obaj Opax), Jan Korenc (KBA CEE), Adam Brózda (Opax), Adam Ślażyński (KBA CEE)
Od lewej: Zbigniew Opyrchał, Jerzy Opyrchał (obaj Opax), Jan Korenc (KBA CEE), Adam Brózda (Opax), Adam Ślażyński (KBA CEE)

W drukarni Opax z małopolskich Przytkowic rozpoczęła niedawno pracę nowa, sześciokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 145-6+L ALV2 z wieżą lakierującą. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, zwiększyła ona potencjał drukarni o 30%, pozwalając na pozyskanie nowych klientów i zleceń z Polski oraz innych krajów Europy. Zakup został częściowo sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Technologia uzyskiwania powłoki hydrofobowej na podłożach papierowych w druku offsetowym”.

Opax istnieje od 1995 roku i od początku specjalizuje się w produkcji opakowań tekturowych. Rozbudowane zaplecze technologiczne i logistyczne pozwala na wydajne wytwarzanie opakowań z tektur litych, kaszerowanych, z tektury falistej, jak też oklejanych maszynowo. Przez wiele lat podstawę jej parku sprzętowego – w części związanej z drukowaniem – stanowiły dwie maszyny pełnoformatowe. Jednak, jak mówi Jerzy Opyrchał – prezes firmy Opax (i – obok brata Zbigniewa – jeden z jej współwłaścicieli), zmiany zachodzące na rynku wymusiły nową inwestycję w bardziej zaawansowane rozwiązanie: „Branża opakowaniowa z roku na rok odnotowuje wzrosty, nie tylko pod względem liczby samych opakowań, ale też ich gabarytów. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom i potrzebom klientów, w naszym przypadku niezbędna stała się inwestycja w maszynę w formacie B0”.

Nowa maszyna została zakupiona z udziałem środków unijnych, w związku z czym konieczny był przetarg. Najlepszą w nim okazała się wielkoformatowa Rapida 145-6+L ALV2 marki Koenig & Bauer. Zainstalowana w marcu br. maszyna została podniesiona o 420 mm z myślą o obsłudze wysokich stosów. Wyposażona jest w pakiet CX pozwalający na zadrukowywanie podłoży kartonowych o maksymalnej grubości 1,2 mm oraz tektury falistej o grubości do 1,6 mm. Oferuje wysoki poziom automatyzacji, zapewniany przez takie rozwiązania jak: logistyka stosu (w samonakładaku i systemie wykładania), sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS, w pełni automatyczna zmiana form drukowych – FAPC, kombinacyjne urządzenie do mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych – CleanTronic, system symultanicznego mycia wałków – DriveTronic SRW oraz systemy suszenia VariDry Blue IR/TL.
Z myślą o stabilnej i precyzyjnej produkcji opakowań maszyna została wyposażona w bogate rozwiązania kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl – z pomiarem spektralnym umożliwiającym regulację nafarbienia w trybie online; QualiTronic ColorControl – do regulacji nafarbienia inline oraz QualityPass – system protokołowania. „Umożliwiają one realizację druku certyfikowanego, zgodnego ze standardem PSO/ISO” – mówi Damian Brózda, wiceprezes w firmie Opax.

Jak dodaje, o wygranej rozwiązania Koenig & Bauer w procedurze przetargowej zdecydowały jej jakość, prędkość i precyzja działania, które potwierdzają się obecnie przy realizacji różnorodnych prac. „Maszyna robi duże wrażenie nawet na osobach spoza branży poligraficznej – kontynuuje Damian Brózda. – Zastosowane w niej rozwiązania usprawniają pracę w bardzo dużym stopniu. Np. szybka zmiana form drukowych pozwala wykonać więcej zleceń w trakcie jednej zmiany, niż dotychczas. Z kolei pełna logistyka umożliwia nieprzerwaną realizację zleceń wysokonakładowych, np. rzędu 100 tys. arkuszy. Parametry technologiczne maszyny pozwalają na obsługę trudnych w obróbce podłoży takich jak tektura falista typu E i F”.
Po około półrocznym okresie użytkowania kierownictwo firmy Opax znacząco odczuło fakt doposażenia parku sprzętowego drukarni w nowe, wysokowydajne rozwiązanie. „Jej zakup wpłynął na pozyskanie nowych klientów i wejście naszej drukarni na nowe rynki zbytu w innych krajach Unii Europejskiej – dodaje Zbigniew Opyrchał, członek zarządu firmy Opax. – Mamy klientów z wielu branż, m.in. spożywczej, motoryzacyjnej, obuwniczej. Jesteśmy w stanie obsłużyć ich kompleksowo, gdyż – poza najnowszą maszyną offsetową w formacie B0 – posiadamy też bogato wyposażoną część postpress, na którą składają się urządzenia introligatorskie (oklejarki, sztance) oraz uszlachetniające (do hot stampingu, tłoczenia, lakierowania czy foliowania). To pozwala wykonać dowolne opakowanie według indywidualnych wymagań klienta”.
Opax nie stroni też od zleceń komercyjnych, z zakresu szeroko rozumianej produkcji reklamowej. Firma wykonuje wielokolorowe katalogi, kalendarze, plakaty, teczki, broszury, stendy oraz różne elementy POS. Jej możliwości i rosnąca pozycja rynkowa zostały dostrzeżone nie tylko przez klientów firmy. W latach 2007, 2013 i 2015 drukarnia otrzymała tytuł „Gazeli Biznesu” przyznawany dorocznie przez dziennik „Puls Biznesu” dla najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce, w 2011 uzyskała miano „Diamentu Biznesu” magazynu „Forbes”. Poza wysokimi standardami technologicznymi, kierownictwo firmy zwraca też uwagę na aspekty proekologiczne. Niedawno firma przystąpiła do wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001.

Damian Brózda zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt wdrożenia rozwiązania marki Koenig & Bauer: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu współpracy z jej lokalnym oddziałem – firmą KBA CEE. Nasz opiekun handlowy – pan Adam Ślażyński, zadbał o to, by cały projekt, zarówno przed dostawą maszyny, jak też po jej wdrożeniu, przebiegł sprawnie i bezproblemowo”.
Jan Korenc – prezes KBA CEE dodaje: „Cieszymy się, że kolejna maszyna wielkoformatowa z serii Rapida 145 znalazła swojego użytkownika w Polsce. Firma Opax to doświadczony producent opakowań, o ponad 20-letnim stażu rynkowym, stale rozwijający się i inwestujący w najnowsze rozwiązania technologiczne. Obecnie dołączyła do nich maszyna Koenig & Bauer o bardzo ciekawej konfiguracji – z jednej strony zapewniającej elastyczną, z drugiej – stabilną i przewidywalną produkcję. Firmie Opax życzymy dalszej ekspansji rynkowej, także poza Polską. Ze swej strony zaś deklarujemy pełne wsparcie techniczne i serwisowe podczas całego okresu eksploatacji maszyny”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności