Wyniki finansowe Stora Enso za 2. kwartał 2016: wzrost zysku operacyjnego EBIT o 9,2%Poprzedni artykuł 

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 2. kwartał br. Koncern zrealizował w nim przychody w wysokości 2,526 mln euro, co oznacza nieznaczny spadek (rzędu 1,4%) w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Wyłączając jednak przeżywające strukturalne spadki dział papierów graficznych oraz sprzedane w ostatnim czasie zakłady w Barcelonie, odnotowany został wzrost wielkości 3,6%.

Na fakt ten wpłynęły w dużym stopniu rosnąca sprzedaż tektury typu kraft, produkowanej w niedawno zmodernizowanej maszynie w zakładach Varkaus, oraz systematycznie zwiększające się dostawy, realizowane przez zakłady w Ostrołęce. Zysk operacyjny EBIT zwiększył się w omawianym okresie o 9,2%, osiągając poziom 226 mln euro. To m.in. efekt stale redukowanych kosztów zmiennych i pozytywnych różnic kursowych. Marża zysku netto wzrosła do poziomu 8,9% (przy 8,1% w 2. kwartale 2015). Firma odnotowała również rekordowo wysoki poziom przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej (493 mln euro); po odliczeniu wydatków inwestycyjnych wyniosły one 321 mln euro.

W skierowanym do inwestorów i akcjonariuszy komunikacie Karl-Henrik Sundström, CEO firmy Stora Enso, pisze: „W 2. kwartale 2016 włączyliśmy kolejny „bieg” w naszym procesie przekształcania Stora Enso w realizujące stałe wzrosty przedsiębiorstwo, w pełni bazujące na surowcach odnawialnych. Wykonaliśmy w nim kilka znaczących ruchów, dzięki czemu wiele elementów założonej przez nas „układanki” znalazło się na właściwym miejscu. Jesteśmy dzięki temu gotowi do otwarcia następnego rozdziału w realizowanej strategii. Jeszcze przed planowanym terminem w zakładach Beihai w Chinach uruchomiona została maszyna do produkcji tektury – to dla nas historyczne wydarzenie i krok milowy w rozwoju Stora Enso. Dzięki niej będziemy mogli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej klasy tekturę ze strony odbiorców z Chin oraz całego regionu Azji i Pacyfiku. Jednym z kluczowych wytwarzanych tu produktów będzie tektura na opakowania na napoje. 80% wytwarzanej obecnie przez nas produkcji tego typu jest importowana właśnie przez klientów z Chin”. Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że pracująca w zakładzie w Beihai maszyna osiągnie pełne moce przerobowe w ciągu 18-24 miesięcy.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w rozwoju skandynawskiego koncernu była modyfikacja jednej z maszyn pracujących w zakładach Varkaus w Finlandii z myślą o produkcji tektury typu kraft. W jej przypadku pełen potencjał produkcyjny zostanie osiągnięty w pierwszej połowie 2017 r. W tej samej fabryce w czerwcu br. uruchomiona została także nowa linia do wytwarzania elementów budowlanych na bazie drewna. Mówi Karl-Henrik Sundström: „Produkowany w niej warstwowo klejony fornir typu LVL sprosta rosnącemu popytowi rynkowemu na proekologiczne, wysokojakościowe elementy drewniane wykorzystywane w budownictwie. Rozważamy też zbudowanie od podstaw nowej linii produkującej elementy drewniane typu CLT w zakładach Gruvön w Szwecji”.
W ramach realizowanej przez Stora Enso strategii przekształcania firmy w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych w 2. kwartale br. podjęta została decyzja o wydzieleniu z jej struktur zakładów Kabel w Niemczech, produkujących papiery magazynowe. Kolejne kroki uwzględniają zamknięcie oraz sprzedaż zakładów papierniczych Suzhou w Chinach. Stora Enso odsprzedała też 33,33% udziałów w szwedzkiej firmie IL Recykling, zajmującej się przetwórstwem surowców wtórnych. „Ruch ten wynika z systematycznie malejącego popytu na papiery makulaturowe ze strony naszych szwedzkich odbiorców” – tłumaczy CEO firmy Stora Enso.
Karl-Henrik Sundström zapowiada przy tym dalsze inwestycje, mające na celu dalszy rozwój koncernu oraz poprawę jego konkurencyjności: „W celu umocnienia naszej pozycji jako globalnego lidera w segmencie kartonów klasy premium, planujemy przeznaczyć 70 mln euro na modernizację zakładów Imatra w Finlandii. Dzięki temu zwiększone zostaną ich moce w zakresie powlekania wytwarzanych tu podłoży oraz tworzenia nowej generacji innowacyjnych biopowłok barierowych. Według naszych szacunków, zapotrzebowanie na kartony wykorzystywane przy produkcji opakowań na napoje oraz żywność będzie w najbliższych latach przekraczać średnią rynkową. Co więcej, aby sprostać rosnącemu popytowi na wysokiej klasy produkty higieniczne, zainwestujemy 26,5 mln euro w zwiększenie potencjału produkcyjnego celulozowni Skutskär, obsługującej m.in. przedsiębiorstwa z tego segmentu rynkowego”.
Z myślą o rozwoju produktów biochemicznych, Stora Enso nawiązała współpracę ze specjalistą w tej dziedzinie – firmą Rennovia Inc. „Jest to z naszego punktu widzenia kolejny, logiczny krok przybliżający nas do nowych rynków i umożliwiający tworzenie oraz rozwijanie oferty produktowej na nie skierowanej. Produkowana od niedawna w zakładach Sunila w Finlandii specjalistyczna lignina już znalazła pierwszego użytkownika, a proces jej komercjalizacji przebiega zgodnie z planem”.
Prezes Stora Enso wspomniał też o innych strategicznych umowach o współpracy, podpisanych przez firmę z trzema uczelniami: Uniwersytetem Aalto, Politechniką Chalmers oraz Politechniką Królewską. „Bieżące kontakty z czołowymi uczelniami technicznymi pomogą nam tworzyć, rozwijać i wprowadzać na rynek kolejne, innowacyjne rozwiązania w dziedzinach takich jak: biochemikalia, projektowanie, dygitalizacja czy materiałoznawstwo”.

Odnośnie prognoz na kolejny kwartał, kierownictwo Stora Enso przewiduje, że sprzedaż i zysk operacyjny EBIT utrzymają się na poziomie podobnym bądź nieco niższym od osiągniętego w 2. kwartale br. „Liczby te uwzględniają konieczność sezonowego zatrzymania wybranych maszyn z myślą o pracach konserwatorskich, jak również wydatki związane z wciąż będącą na etapie rozruchu fabryką Beihai”.
„Na zakończenie, tradycyjnie już chciałbym podziękować naszym pracownikom za zaangażowanie, klientom za owocną współpracę, zaś inwestorom – za zaufanie, jakim nas obdarzają. Ciężko pracujemy, by nadal oferować rozwiązania i wartości, potrzebne zarówno obecnie jak i w przyszłości” – podsumowuje Karl-Henrik Sundström.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności