Dyrektor zarządzający Pro Carton wygłasza oświadczenie na temat Europejskiego Tygodnia Zapobiegania OdpadomPoprzedni artykuł 

Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton
Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton

W kontekście konferencji klimatycznej COP26 na początku tego miesiąca, „Europejski Tydzień Redukcji Odpadów” (EWWR) nigdy nie był tak ważny jak teraz. Tegoroczny tematyczny nacisk na gospodarkę o obiegu zamkniętym podkreśla potrzebę zapewnienia zaangażowania i zaangażowania zarówno poszczególnych obywateli, jak i całego społeczeństwa.

Szczególnie ważne jest, aby móc rozpoznać zalety i korzyści płynące z wdrażania działań „zero odpadów” i gospodarki o obiegu zamkniętym na miejscu – inicjatywy, którą Pro Carton chętnie wspiera. W kontekście EOG stwierdzono, że „współpraca jest jedynym kluczem”, gospodarki o obiegu zamkniętym nie można budować w izolacji. Wszystkie organizacje i wszystkie podmioty w łańcuchu wartości, w tym konsumenci i podmioty zajmujące się recyklingiem, muszą działać ostrożnie, aby zapobiec zbliżającym się niebezpieczeństwom zmiany klimatu.

Wiemy, że zapotrzebowanie konsumentów na bardziej zrównoważone opakowania jest duże. W naszym najnowszym badaniu konsumenckim przeprowadzonym wśród 7000 konsumentów w całej Europie stwierdziliśmy, że ponad 6 na 10 konsumentów twierdzi, że wpływ opakowań na środowisko wpływa na ich decyzje zakupowe. Ponadto w scenariuszu, w którym ten sam produkt był dostępny w opakowaniu z tworzywa sztucznego lub kartonu lub tektury, czterech na pięciu respondentów wolało format kartonowy, a tylko jeden na dziesięciu wolałby produkt w plastikowym opakowaniu. Branża kartonów i pudełek składanych odnotowuje stale rosnący popyt ze strony marek z wielu różnych sektorów, które wdrażają ważną zmianę w kierunku bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych.

Oczywiście zapobieganie powstawaniu odpadów może przybierać różne formy i należy pamiętać, że nie każde opakowanie jest koniecznie „odpadem”. Podobnie jak my w Pro Carton, EWWR promuje trzy podstawowe zasady - zmniejszenie zużycia, ponowne wykorzystanie produktów i recykling odpadów.

Nawet jeśli potrzeba redukcji koncentruje się głównie na minimalizacji zasobów, nie należy lekceważyć znaczenia opakowania i jego funkcji w realizacji tej inicjatywy zrównoważonego rozwoju. Prawidłowo stosowane opakowanie zwiększa trwałość produktów i zabezpiecza je podczas transportu, co ma ogromne znaczenie w ograniczaniu problemu marnowania żywności. Z tego powodu odpowiednie rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie i wywarcie mniejszego wpływu na środowisko, są niezwykle korzystne. Tutaj tektura jest odpowiedzią przemysłu opakowaniowego na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ponieważ użycie tektury ogranicza wytwarzanie odpadów, jest doskonałym przykładem funkcjonalnego materiału opakowaniowego, który dzięki swoim właściwościom może być również ponownie wykorzystany i poddany recyklingowi.

Jest więc oczywiste, że opakowania tekturowe są najbardziej zrównoważoną formą pakowania. Opakowania tekturowe produkowane są z surowców odnawialnych, których wykorzystanie nie wyczerpuje zasobów naturalnych Ziemi. Zastosowane włókna papierowe można poddać recyklingowi 25 razy lub więcej. W rzeczywistości prawie 85% wszystkich opakowań papierowych i tekturowych w Europie jest obecnie poddawanych recyklingowi – to wyższy odsetek niż jakikolwiek inny materiał opakowaniowy.

Chociaż liczba ta jest zachęcająco wysoka, zgodnie z EOG, wzywamy marki, rządy i konsumentów, aby robili więcej. W naszym badaniu ponad połowa (58%) konsumentów stwierdziła, że poddaje recyklingowi więcej niż rok temu, a ponad połowa kupuje teraz mniej produktów w plastikowych opakowaniach. Chcemy podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i dążyć do osiągnięcia 90% wskaźnika recyklingu do 2030 roku. Aby to osiągnąć, potrzebna jest aktywna współpraca handlowców i konsumentów, aby sortowali, zbierali i przekazywali te cenne materiały recyklerom do ponownego wykorzystania w papierniach.

Czas wyciągnąć cenną lekcję z natury nen; natura niczego nie marnuje, a naturalny recykling występuje we wszystkich ekosystemach organicznych, które funkcjonują jako nieustający cykl. Podobnie jak w przypadku konferencji klimatycznej COP26, tydzień to za mało, aby skupić się na tym ważnym temacie. Ale jest to doskonała okazja do rozpoczęcia, zwłaszcza w zakresie podnoszenia świadomości. Wykorzystajmy tę szansę jako jednostki, grupy i organizacje, aby praktykować gospodarkę o obiegu zamkniętym i wspólnie wdrażać działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat zrównoważonego wykorzystania zasobów i recyklingu odpadów. W ten sposób zapewniamy lepszą przyszłość naszej planecie.

Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności