Drukarnia COMgraph rozbudowuje park sprzętowy o nową składarko-sklejarkę Omega Allpro 90 firmy Koenig & Bauer DuranPoprzedni artykuł 

Piotr Krzych - właściciel drukarni COMgraph przy nowej składarko-sklejarce Omega Allpro 90 marki Koenig & Bauer Duran.
Piotr Krzych - właściciel drukarni COMgraph przy nowej składarko-sklejarce Omega Allpro 90 marki Koenig & Bauer Duran.

Firma COMgraph ze Szczecina od pewnego już czasu w coraz większym stopniu koncentruje swoją działalność na produkcji opakowań kartonowych – obecnie stanowią one 65% realizowanego tu asortymentu, a co roku drukarnię opuszcza ok. 20 mln sztuk opakowań. W związku z tym firma sukcesywnie modernizuje i rozbudowuje swój park sprzętowy o kolejne, innowacyjne rozwiązania w zakresie drukowania i postpressu.

Wśród tych ostatnich od października br. jest nowa składarko-sklejarka Omega Allpro 90 marki Koenig & Bauer Duran. Urządzenie zwiększyło potencjał wytwórczy firmy COMgraph w zakresie formowania i klejenia opakowań pudełkowych o 25%. Pomimo krótkiego „stażu” maszyny, Piotr Krzych – właściciel i prezes zarządu drukarni, bardzo sobie chwali pracę urządzenia, jak też obsługę handlową i posprzedażową zapewnianą przez jego dostawcę – Koenig & Bauer (CEE).

Ponad 30 lat na rynku, 15 lat w branży opakowań

Historia firmy COMgraph sięga 1989 roku, gdy jej właściciel – Piotr Krzych rozpoczął działalność poligraficzną. Firma realizowała wówczas różne prace o charakterze komercyjnym. Opakowania pojawiły się tu kilka lat później, wraz z pierwszym zamówieniem. Jednak realny krok w kierunku opakowań wykonała ok. 2007-2008 roku. Obecnie COMgraph składa się z trzech zakładów produkcyjnych i zatrudnia ponad 140 osób. Opakowania – jak podkreśla Piotr Krzych – stanowią ok. 65% wolumenu jej produkcji: „Ich udział sukcesywnie rośnie od ok. 15 lat. Początkowo były to bardzo dynamiczne wzrosty, w ostatnich latach jest to rząd 5% rocznie. Koncentrujemy się na produkcji opakowań dla klientów z trzech segmentów: farmaceutycznego, kosmetycznego i reklamowego. Pierwsi mieli niebagatelny wpływ na wypracowane przez nas z biegiem lat standardy. Jak można się bowiem domyślać, w przypadku zleceniodawców z branży farmaceutycznej czy medycznej reżim technologiczny i różnego rodzaju certyfikaty (jak ISO czy GMP) są podstawą do podjęcia współpracy. Poziom jakościowy i parametry formalne, jakie musieliśmy w związku z tym spełnić, przełożył się w naturalny sposób także na pozostały asortyment, kierowany do klientów z innych branż. Wśród nich około połowię stanowią zleceniodawcy z zagranicy”.

Rosnące wymagania rynku stymulatorem zmian i inwestycji

„Rynek opakowań bardzo się zmienił w ostatnich latach – kontynuuje Piotr Krzych. – Wzrosły wymagania i oczekiwania nie tylko względem jakości i terminów dostaw, ale też atrakcyjności samych opakowań. Staramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując nie tylko najwyższą jakość druku (realizowanego w technologii konwencjonalnej i cyfrowej), ale też różne, czasem bardzo wysublimowane formy uszlachetnień. Stąd bogate wyposażenie naszej introligatorni, na które – po niedawnej inwestycji w rozwiązanie Omega Allpro 90 – składają się m.in. cztery składarko- sklejarki oraz urządzenia do wykańczania: złocenia, hot stampingu, lakierowania UV bądź lakierem puchnącym, foliowania itd.”

Koncentracja na rynku opakowań miała też wpływ na specjalizację produkcji w ramach trzech zakładów tworzących firmę COMgraph. „Opakowania, które dominują w naszej produkcji, wykonywane są w pierwszym z nich. W drugim realizowana jest produkcja akcydensowa, zaś trzeci zajmuje się konfekcjonowaniem i kompletowaniem gotowych zestawów. Ta kompleksowość i wszechstronność oferty, jak też usytuowanie blisko zachodniej granicy, sprawiają, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla firm (również ze strefy euro), które chcą w jednym miejscu zamówić produkcję opakowania, wyposażenie go w dodatkowe elementy (np. ulotkę), a następnie kompletację produktu i wysyłkę pod wskazany adres. Wiele realizowanych przez nas zamówień to opakowania „na żądanie”, dostarczane do klienta w ciągu 48 bądź 72 godzin, co bardzo cenią sobie klienci”.

Wszystkie te czynniki powodują– jak dodaje Piotr Krzych – że firma stale musi inwestować w najwyższej klasy sprzęt poligraficzny i sukcesywnie rozbudowywać swoje moce produkcyjne. Stąd niedawna decyzja o zakupie kolejnej składarko- sklejarki, zwiększającej potencjał drukarni COMgraph w tej części procesu o 25%.

Koenig & Bauer nowym partnerem biznesowym drukarni COMgraph

„Jest to najszybsza i najbardziej wydajna składarko-sklejarka z obecnie wykorzystywanych przez nas urządzeń tego typu – mówi Piotr Krzych. – Zdecydowaliśmy się na model Omega Allpro 90 z uwagi na markę producenta, jego bogate doświadczenia w obszarze postpressu oraz wieloletnie kontakty i zaufanie do lokalnego oddziału Koenig Bauer”.

Michał Drożdż, regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE) dodaje: „Cieszymy się, że rozwiązanie z naszej oferty wspiera produkcję drukarni COMgraph. Od lat obserwujemy jej dynamiczny rozwój, który w dużym stopniu dotyczy opakowań, a więc segmentu, w którym Koenig & Bauer się specjalizuje. Mamy nadzieję, że Omega przyczyni się do dalszego rozwoju tej firmy, zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym”.

Uruchomione w październiku br. urządzenie pozwala na produkcję różnego rodzaju pudełek: liniowych ze wstępnym składaniem 1- i 3-punktowym; z automatycznym dnem (typu crash-lock); stożkowych (prostych i z automatycznym dnem) oraz z podwójną ścianką. Obsługuje podłoża kartonowe o gramaturze z zakresu 200-500 g m2 oraz z tektury falistej typu N, F i E. Pierwsze tygodnie pracy z nową maszyną właściciel drukarni ocenia bardzo pozytywnie: „Spełniła ona nasze potrzeby w 100%, pracuje z pełnym obłożeniem i nie sprawia żadnych problemów. Jesteśmy zadowoleni nie tylko z samego urządzenia, ale też z poziomu współpracy z jego dostawcą, zarówno od strony procesu handlowego jak i opieki posprzedażowej. Dodatkowym wsparciem jest zaoferowana w ramach kontraktu przez Koenig & Bauer zdalna diagnostyka i całodobowy hotline”.

Postpress – coraz ważniejszy element oferty Koenig & Bauer

Zakupiona przez COMgraph składarko-sklejarka Omega Allpro 90 to kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer Duran wdrożone w tym roku w regionie obsługiwanym przez Koenig & Bauer (CEE). Mówi Paweł Krasowski, Product Manager: „Ich popularność wśród użytkowników z Polski, Czech i Słowacji stale rośnie. Co ciekawe, są wśród nich zarówno rodzime, prywatne przedsiębiorstwa, jak też międzynarodowe koncerny poligraficzne. Świadczy to o zróżnicowaniu portfolio Koenig & Bauer Duran jak też o zaawansowaniu technologicznym maszyn oferowanych przez nasz dział postpress”.

Składarko-sklejarki pojawiły się w portfolio Koenig & Bauer wraz z przejęciem większościowych udziałów w firmie Duran Machinery w 2018 roku. Wzbogaciły tym samym jej ofertę w obszarze postpress, na którą składają się też sztance płaskie (z serii RDC, bazujące na platformie maszyn arkuszowych Rapida) i rotacyjne (Koenig & Bauer Iberica). „Rozwiązania introligatorskie, skierowane głównie na rynek opakowań, stają się coraz ważniejszym elementem naszej oferty – mówi Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE). – Cieszymy się, że znajdują one uznanie w oczach naszych klientów, a marka Koenig & Bauer, od lat kojarzona przede wszystkim z najwyższej klasy maszynami drukującymi, staje się też synonimem jakości w kontekście szeroko rozumianych procesów finishingu”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności