Polski oddział Sun Chemical podsumowuje 2021 rok: wzrost sprzedaży, nowe rozwiązania w oferciePoprzedni artykuł 

Nowe produkty, rynki i klienci, zwiększona sprzedaż, kolejna Gazela Biznesu, aktywny udział w wydarzeniach branżowych, a także wsparcie dla sportowców – to krótkie podsumowanie minionego roku w polskim oddziale Sun Chemical. Pomimo zawirowań w skali globalnej, mających wpływ na stabilność łańcucha dostaw, oraz rosnących cen surowców czy kosztów transportu i logistyki, firma – jak zapewnia jej kierownictwo – utrzymała wiodącą pozycję na światowym i lokalnym rynku farb, lakierów, powłok i innych materiałów eksploatacyjnych stosowanych w różnych segmentach branży poligraficznej.

Zrównoważony rozwój i ekologia – priorytetem w kontekście nowych produktów i rozwiązań

Mimo niełatwego czasu ostatnich kilku miesięcy, firma Sun Chemical nie zaprzestała wsłuchiwania się potrzeby klientów i rynków. Biorąc pod uwagę rosnące trendy środowiskowe, wprowadziła w ubiegłym roku do oferty kolejne proekologiczne rozwiązania, akcentując ten fakt także podczas różnych wydarzeń branżowych. Jak podkreśla Tomasz Dobrowolski, dyrektor biznesowy farb opaowaniowych. Sun Chemical, wpisały się one w strategię i filozofię polityki zrównoważonego rozwoju: „Nasze zaangażowanie w kwestie środowiskowe i – generalnie – w obszar tzw. sustainability, ma fundamentalne znaczenie dla innowacyjności i rozwoju produktów Sun Chemical. „Mapa drogowa” naszej firmy, definiująca strategiczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, uwzględnia m.in.: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury jak też kompostowalności produktów poligraficznych”.

Mając na uwadze wyżej wymienione cele, firma wprowadziła na rynek szereg nowych rozwiązań. Znalazła się wśród nich m.in. udoskonalona seria offsetowych farb arkuszowych SunWave Lumina UV LED. Jej zmodyfikowane receptury SunWave Lumina UV nie wymagają adnotacji specjalnych znaków ostrzegawczych „niebezpieczne dla zdrowia”, wcześniej umieszczanych na etykietach farb z tej serii na obszarze Unii Europejskiej. Udoskonalone farby spełniają też standardy środowiskowe Nordic Swan Ecolabel i są w pełni zgodne z wytycznymi EuPIA w zakresie doboru surowców.

„Wprowadzając do oferty tego typu produkty – mówi Sławomir Gulczyński, dyrektor wsparcia sprzedaży dla Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy - Sun Chemical podkreśla swoje zaangażowanie w tworzenie rozwiązań zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju oraz pozycję technologicznego lidera w obszarze farb utrwalanych promieniowaniami UV. Farby SunWave Lumina UV LED mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich typach arkuszowych maszyn offsetowych i zapewniają najwyższą jakość i wydajność druku oraz właściwe utrwalanie w systemach o niskim poziomie energii. Zastosowane w nich najnowsze żywice o wysokiej reaktywności na światło UV, umożliwiają wyjątkowej jakości utrwalanie przy użyciu promienników UV LED oraz niskoenergetycznych lamp rtęciowych zarówno przy druku jedno- jak i dwustronnym”.

Kolejnym wprowadzonym na rynek proekologicznym produktem był lakier błyszczący UV - SunCure 44HC150. Jak podkreśla producent, składa się on w 25% z substancji bioodnawialnych oraz w 12% z materiałów konsumenckich poddanych recyklingowi. „To przełomowe rozwiązanie– kontynuuje Sławomir Gulczyński – będące pierwszym, utrwalanym UV produktem w naszej ofercie o tak znaczącym udziale biosurowców i materiałów z recyklingu” . Sun Chemical zapowiada, że w ślad za nowym lakierem na rynku pojawią się kolejne, podobne rozwiązania. Znajdą się wśród nich m.in. produkty z certyfikatami w zakresie kompostowalności i/lub odfarbiania (usuwania farby), jak też wspierające procesy recyklingu zadrukowanych papierów i folii.

Z myślą o zredukowaniu przez drukarnie ilości przetwarzanych materiałów i generowanych odpadów Sun Chemical wprowadził do oferty m.in.: dedykowane powłoki barierowe (zastępujące warstwę plastiku w opakowaniach); serie farb SunBeam/Wetflex EB i SunWave/SolarWave UV-LED, farby fleksograficzne SolarVerse UV Flexo, czy system MirrorTech.

W kontekście zastosowania surowców odnawialnych Sun Chemical posiada w ofercie również: wodne farby fleksograficzne SunVisto Aquagreen (pozwalające – jak zapewnia – na redukcję śladu węglowego o 1,1 kg dwutlenku węgla na każdy kilogram farby); farby offsetowe SunBeam Advance 5 (o 30% zawartości biosurowców) i farby do hybrydowego druku offsetowego – SunCure Agricure (o 45% zawartości biosurowców).

Kolejnym innowacyjnym produktem, jaki w ubiegłym roku pojawił się w ofercie Sun Chemical, była farba SunPak DirectFood Plus, przeznaczona do zadrukowywania podłoży kartonowych w technice offsetu arkuszowego i dedykowana do bezpośredniego kontaktu z żywnością. „Dzięki odpowiedniemu doborowi pigmentów osiągnięto znacznie większe nasycenie koloru poszczególnych farb w porównaniu z poprzednią wersją tej serii farb – mówi Sławomir Gulczyński - co umożliwia uzyskiwanie żywych kolorów oraz lepszą precyzję w reprodukcji, a jednocześnie zapewnia stabilność druku offsetowego na poziomie identycznym jak znane już oferty Sun Chemical, standardowe farby do druku niskomigracyjnego (LM) takie jak SunPak FSP.

W minionym roku Sun Chemical wprowadził na rynek także nową serię innowacyjnych lakierów UV o wysokiej trwałości. Są one dedykowane specjalistycznym, wrażliwym na nacisk etykietom, drukowanym w maszynach cyfrowych i znajdującym zastosowanie w branżach higieny osobistej, AGD, chemicznej, spożywczej (w kontekście napojów) oraz farmaceutycznej. Sun Chemical dodaje, że nowy lakier cechuje odpowiednia odporność na wysoką temperaturę, działanie wody, środków chemicznych i czynników mechanicznych.

Firma promowała również w minionym roku rozwiązania produktowe, które zmniejszają całkowitą wagę opakowania bądź ilość generowanych odpadów związanych z jego wytwarzaniem, użytkowaniem i utylizacją. Przykładem tego rodzaju produktów są jej wodne farby SunVisto AquaSafe.

Sun Chemical zaangażował się też w tworzenie rozwiązań, które pozwalają na zaprojektowanie farby na nowo, a co za tym idzie – zwiększają poziom odzysku produktów z jej udziałem. Jako przykład firma podaje tu SunBar Aerobloc – powłokę barierową (z możliwością zadruku), zabezpieczającą zapakowany produkt przed dopływem tlenu i uwzględniającą trwały lakier ochronny.

Wydarzenia i wsparcie – „na żywo” i online

W ocenie Sun Chemical, jednym z najważniejszych globalnych wydarzeń branżowych ubiegłego roku były targi drupa, które– po raz pierwszy – odbywały się w trybie online. „Staramy się angażować w różne inicjatywy o charakterze targowym i konferencyjnym, więc aktywnie włączyliśmy się również w wirtualną edycję najważniejszych targów poligraficznych na świecie – mówi Tomasz Dobrowolski. –Wzięliśmy udział w dedykowanych panelach dyskusyjnych pod nazwą drupa cube, podczas których Peter Wülfert, Technical Director Sheetfed/OPV Offset Global poruszył zagadnienia związane z opakowaniami i ich funkcją we współczesnym świecie – od zainteresowania konsumentów, także w odniesieniu do znajdującego się na nim brandu. Jednym z tematów przewodnim tej imprezy była również ekologia, więc na naszym „wirtualnym” stoisku promowaliśmy liczne rozwiązania z naszej oferty, zbieżne z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju”.

R E K L A M A
Wzorem ubiegłych lat, w mijającym roku firma Sun Chemical wsparła także Forum Fleksograficzne, organizowane przez Polską Izbę Fleksografów. Piotr Góral, dyrektor zarządzający na region Polska, Czechy, Słowacja i Ukraina mówi: „Ponieważ posiadamy w swojej bogatej ofercie wiele propozycji dla sektora opakowań, szczególnie drukowanych w technice fleksograficznej, co roku aktywnie włączamy się w Forum Fleksograficzne, również od strony merytorycznej. Tym razem przyjrzeliśmy się, w jaki sposób jako dostawca możemy pomóc drukarniom utrzymać wydajność i zachować kontrolę procesu w trwającym wciąż chaosie i zamieszaniu rynkowym wywołanym pandemią. Skoncentrowaliśmy się też na farbach i powłokach wielofunkcyjnych oraz łatwych w użyciu produktach, które mogą pomóc naszym klientom w tym trudnym okresie”.

Firma Sun Chemical wzięła również aktywny udział w ubiegłorocznym Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2021, jaki odbywał się w Żninie, gdzie zaprezentowała uczestnikom zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem w kontekście produkowanych przez nią farb utrwalanych metodami UV i EB. Była także współorganizatorem tego wydarzenia.

Sun Chemical aktywnie włącza się również w wydarzenia sportowe. W ubiegłym roku wraz z drukarnią Hadepol Flexo (swoim wieloletnim klientem) wsparła drużynę Tomasza Kopytko i Pawła Łazarza, która wywalczyła Mistrzostwo Polski Jachtów Kabinowych w XXVII edycji tych mistrzostw w klasie T2.

Nowe inicjatywy i przejęcia

W ubiegłym roku firma Sun Chemical utworzyła Grupę ds. Żywności i Żywienia (Food and Nutrition Group), która ma na celu poszerzenie wiedzy w obszarze barwników i alg oraz umożliwienie dostarczania roztworów barwiących i składników nutraceutycznych dla przemysłów: suplementów diety, żywności i napojów. Sun Chemical nawiązał też współpracę z GMG Color – firmą specjalizującą się w technologii zarządzania barwą. Jej celem jest stworzenie nowego rozwiązania do cyfrowych wydruków próbnych, mającego zastosowanie przy produkcji wzorników kolorystycznych. W związku z tym rozwiązanie firmy GMG - GMG ColorCard - stało się globalnie dostępne jako część usługi SunDigiProof, w ramach oferowanego przez Sun Chemical pakietu SunColorBox.

Ubiegły rok był również czasem intensywnej współpracy Sun Chemical ze swoimi partnerami biznesowymi przy opracowywaniu projektów i koncepcji produktowych, mających na celu zwiększenie proekologiczności i recyklingu opakowań. Jako przykład takich działań można wymienić współpracę z firmą Elif w zakresie opakowań giętkich z wykorzystaniem monomateriałowej bariery typu MDO-PE.

W 2021 roku Sun Chemical przejął też firmę SAPICI – włoskiego producenta wysokiej jakości polimerów poliuretanowych, wykorzystywanych do wytwarzania lakierów, klejów przemysłowych, opakowań giętkich oraz do wielu innych aplikacji. Akwizycja wzmacnia strategię Sun Chemical w obszarze dostaw realizowanych na rynek opakowań. Firma zyskuje bowiem dzięki temu dodatkowe moce w zakresie rozwijania i wytwarzania unikalnych – jak podkreśla – polimerów, które mogą znaleźć zastosowanie przy produkowanych przez nią farbach, lakierach i powłokach oraz klejach do laminacji.

W ubiegłym roku zakończył się również rozpoczęty w 2019 roku proces przejęcia przez DIC Corporation (spółkę macierzystą Sun Chemical) od firmy BASF jej globalnego biznesu, związanego z produkcją pigmentów (funkcjonującego pod nazwą BASF Colors & Effects – BCE). Transakcja ta rozszerzyła portfolio DIC jako światowego producenta pigmentów, znajdujących zastosowanie m.in. przy wytwarzaniu monitorów elektronicznych, kosmetyków, powłok, tworzyw sztucznych, farb oraz przy aplikacjach specjalnych. Przyczyniła się również do umocnienia pozycji DIC w kontekście stale rozbudowywanej i różnorodnej oferty koncernu, uwzględniającej wszechstronne rozwiązania dla różnych rynków zbytu.

Ekologia raz jeszcze

W roku 2021 firma Sun Chemical uzyskała brązowy status (53/100) w rankingu EcoVadis – organizacji non profit, oceniającej działalność firm korporacyjnych pod kątem ochrony praw pracowniczych i praw człowieka, etyki biznesu, zrównoważonej polityki zakupowej oraz dbałości o środowisko naturalne. Również dwa produkty Sun Chemical otrzymały brązowy status - arkuszowe farby offsetowe SunLit Diamond oraz seria SunFashion H Heatset Series, uwzględniająca serię farb procesowych i lakierów do druku heatsetowego, bazujących na olejach mineralnych.

Firma opublikowała także najnowszą edycję Corporate Sustainability Report – dorocznego sprawozdania na temat realizowanej przez firmę polityki zrównoważonego rozwoju. Jego głównym celem jest prezentacja zaangażowania firmy w liczne działania środowiskowe, bazujące na trzech filarach: bieżącej działalności, produktach i usługach oraz współpracy z partnerami biznesowymi. Powołała także Zespół ds. Korporacyjnej Polityki Zrównoważonego Rozwoju (Corporate Sustainability Committe), tworzony przez osiem osób, reprezentujących wyższą kadrę zarządzającą przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest szeroko rozumiane współdziałanie w zakresie szerszego niż dotychczas zaangażowania firmy w różne inicjatywy środowiskowe, jak również tworzenie i prognozowanie korporacyjnej strategii zrównoważonego rozwoju dla Sun Chemical.

Kolejna „Gazela Biznesu”

Polski oddział Sun Chemical otrzymał w mijającym roku prestiżową nagrodę „Gazele Biznesu”, w 22. edycji rankingu o tej samej nazwie. To już piata z kolei taka nagroda. Jak podkreśla jego twórca i organizator – dziennik Puls Biznesu – wyróżnienie to jest przyznawane najbardziej dynamicznym polskim przedsiębiorstwom z sektora MŚP. „Cieszymy się, że trudny rok 2021 zakończyliśmy tak miłym akcentem. Mamy nadzieję, że dla naszych klientów jest to kolejny sygnał świadczący o wysokiej jakości naszych produktów i niezawodności Sun Chemical jako dostawcy i partnera biznesowego w tych niełatwych czasach. W tym kontekście dziękujemy przede wszystkim naszym klientom, a także autoryzowanym dystrybutorom naszych rozwiązań. Nasz sukces jest bowiem ich sukcesem” - podsumowuje Piotr Góral.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności