Stora Enso rozbudowuje moce wytwórcze zakładów Hylte z myślą o produkcji włókien formowalnychPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso przeznaczyła 8 mln euro na zakup nowego sprzętu do zakładów Hylte (Szwecja), wytwarzających opakowania z włókien formowalnych. Inwestycja ma podwoić potencjał wytwórczy firmy w obszarze tego asortymentu, produkowanego na rynku europejskim, jak też wzmocnić pozycję skandynawskiego koncernu jako czołowego dostawcy materiałów odnawialnych, stopniowo zastępujących rozwiązania bazujące na surowcach kopalnych.

Produkty z udziałem włókien formowalnych, wytwarzanych przez Stora Enso, są obecnie wykorzystywane w opakowaniach spożywczych takich jak talerzyki, tacki czy wieczka. Technologia ta znajduje również zastosowanie przy produkcji butelek wykonanych z włókien. Po zakończeniu inwestycji, roczne moce wytwórcze zakładów Hylte w obszarze włókien formowalnych wzrosną z 50 do ok. 115 mln jednostek, czyniąc Stora Enso jednym z wiodących dostawców tego typu asortymentu na rynku europejskim.

Włókna formowalne to odnawialny, odzyskiwalny i biodegradowalny materiał, który może zastępować tworzywa sztuczne w szerokim spektrum aplikacji. Produkowane przez skandynawski koncern pod nazwą PureFiber, są wolne od substancji nad- i polifluoroalkilowych (PFAS) i – jak podaje Stora Enso – generują ślad węglowy o 75% mniejszy od alternatywnych materiałów opakowaniowych takich jak tworzywa sztuczne czy bagassa.

„Na rynku mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na przyjazne dla środowiska rozwiązania opakowaniowe zbieżne z założeniami GOZ. Mogą one zastępować z powodzeniem plastik i inne materiały bazujące na surowcach kopalnych. Wytwarzane przez Stora Enso włókna formowalne mogą pomóc właścicielom marek w osiągnięciu wyznaczonych celów środowiskowych, a jednocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne. Inwestycja w zakładach Hylte, uwzględniająca zwiększenie ich potencjału wytwórczego, znacząco wzmocni naszą pozycję na tym perspektywicznym i wzrostowym rynku” – mówi Sohrab Kazemahvazi, Senior Vice President & Head of Formed Fiber w firmie Stora Enso.

Produkty na bazie włókien formowalnych są wytwarzane z użyciem różnych rodzajów celulozy chemicznej oraz masy chemitermomechanicznej (CTMP). Proces nadawania im różnego rodzaju kształtów następuje w specjalnej maszynie formującej. Bazowym surowcem jest tu celuloza wyprodukowana z drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw Stora Enso w Szwecji i Finlandii. Firma będzie wytwarzać surowiec niezbędny do produkcji włókien formowalnych w swoich fabrykach zlokalizowanych w obu ww. krajach, zaś jego finalna obróbka będzie miała miejsce w zakładach Hylte. Z myślą o realizowanej inwestycji i zwiększeniu mocy wytwórczych w zakresie włókien formowalnych, firma planuje też zwiększenie zatrudnienia w swoim szwedzkim oddziale.

Ambicją Stora Enso jest oferowanie do roku 2050 wyłącznie materiałów i produktów w 100% przetwarzalnych. Grupa ogłosiła też niedawno nowe korporacyjne cele środowiskowe (z perspektywą czasową określoną na 2030 rok), uwzględniające kluczowe obszary związane z polityką zrównoważonego rozwoju: zmiany klimatyczne, bioróżnorodność i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Są one jednocześnie zbieżne z wytycznymi tzw. Porozumienia Paryskiego i inicjatywy Science-Based Targets.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności