Stora Enso przejmuje holenderską firmę De Jong Packaging GroupPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała o przejęciu firmy De Jong Packaging Group, z siedzibą w Holandii, za kwotę ok. 1,020 mld euro. Zakup ten – jak podkreśla nordycki koncern – jest zbieżny z jego strategią. Uwzględnia ona wzrosty przychodów ze sprzedaży materiałów dedykowanych produkcji opakowań odnawialnych w Europie i systematyczne zwiększanie udziałów rynkowych w tym segmencie. De Jong Packaging Group to jeden z największych producentów opakowań na bazie tektury falistej w krajach Beneluksu. Jego portfolio produktowe i położenie geograficzne umożliwią dalszą rozbudowę oferty Stora Enso, zwłaszcza w segmentach świeżej żywności, e-handlu i opakowań przemysłowych.

Stora Enso podkreśla, że zakup De Jong Packaging Group w znaczącym stopniu umocni pozycję firmy na europejskim rynku opakowań z tektury falistej. Umożliwi też szersze jej wejście na rynki Holandii, Belgii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dzięki przejęciu, dział Packaging Solutions Stora Enso zwiększy swój potencjał wytwórczy w zakresie tektury falistej o ok. 1,2 mld m2 tzn. do ponad 2 mld m2 rocznie (uwzględniając realizowane już przez De Jong Packaging Group projekty, związane z rozbudową). To – jak podkreśla firma Stora Enso – zapewni odpowiednią bazę dla dalszych wzrostów na kluczowych dla niej rynkach. Wskazuje przy tym, że europejski rynek opakowań z tektury falistej cechuje fragmentaryczność, a kluczem do osiągania na nim systematycznych wzrostów jest właśnie lokalna obecność.

Wartość transakcji zakupu opiewa na kwotę 1,020 mld euro, z czego 250 mln euro stanowią zobowiązania leasingowe (wg IFRS). Wartość transakcji odpowiada mnożnikowi 8.9, w oparciu o skorygowany zysk EBITDA za rok 2022 w wysokości 114 mln EUR. W roku 2025, gdy zostaną uruchomione realizowane obecnie projekty rozbudowy w zakresie przetwarzania opakowań, inwestycja ta ma przynieść – według szacunków Stora Enso – dodatkowe 40 mln zysku EBITDA. W perspektywie średnioterminowej, po trzech latach, przejęcie holenderskiego producenta ma wygenerować średnie roczne synergie rzędu 30 mln euro na cykl, głównie za sprawą polityki surowcowej, optymalizacji wynikającej ze zintegrowania produkcji tektury oraz rosnących możliwości handlowych. Jeżeli Stora Enso zdecyduje się na wdrożenie – poddanej obecnie studium wykonalności – konwersji zakładów w Langerbrugge (Belgia) z myślą o produkcji papierów do wytwarzania tektury falistej, możliwe są dalsze synergie działań. Pod warunkiem osiągnięcia przez De Jong Packaging Group określonych progów zysku, w maju 2024 roku Stora Enso zrealizuje dodatkową transakcję gotówką w wysokości maksymalnie 45 mln euro.

Przychody ze sprzedaży w De Jong Packaging Group w tym roku szacowane są na ok. 1 mld euro. Oczekuje się, że dzięki akwizycji już w pierwszym roku zysk netto przypadający na jedną akcję (EPS) wzrośnie. Przejęcie będzie finansowane przy wykorzystaniu istniejącej płynności finansowej i poprzez umowy pożyczek bilateralnych. W jej wyniku wskaźnik długu netto do zysku operacyjnego EBITDA wzrośnie z 0,4 do 1,4. Stora Enso przewiduje sfinalizowanie transakcji na początku 2023 roku, po odbyciu konsultacji pracowniczych i uzyskaniu niezbędnych zgód. Zakładany przez koncern poziom zysku operacyjnego EBIT na rok 2022 pozostaje bez zmian.

„Zgodnie z naszą strategią, stale inwestujemy w działania, pozwalające zwiększać nasze udziały rynkowe w zakresie odnawialnych i zbieżnych z zasadami GOZ rozwiązań opakowaniowych. De Jong Packaging Group ma ugruntowaną pozycję w segmencie opakowań z tektury falistej i niezwykle imponujące portfolio klientów. Przejęcie tego przedsiębiorstwa wspiera nasz strategiczny kierunek: zwiększenie ilości odnawialnych rozwiązań opakowaniowych na rynku europejskim” – mówi Annica Bresky, prezes i CEO firmy Stora Enso.

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani tą akwizycją. Charakterystyczna dla obu firm elastyczność w działaniu i chęć dostarczania klientom rozwiązań o dużej wartości, poparta wysokimi kwalifikacjami zespołów obu przedsiębiorstw, to bardzo stabilna baza dla przyszłych wzrostów. De Jong Packaging Group realizowała na rynku opakowań z tektury falistej oznacza znaczące wzrosty, co w połączeniu z naszymi doświadczeniami i wiedzą w obszarze innowacyjnego designu, rozwiązań cyfrowych i zrównoważonych usług, pozwoli na wzmocnienie oferty Stora Enso dla tego rynku” – dodaje David Ekberg, Executive Vice President w dziale Packaging Solutions firmy Stora Enso.

„Jesteśmy dumni z dotychczasowych osiągnięć De Jong Packaging Group, a obecnie z niecierpliwością czekamy na kolejne kroki w naszej biznesowej podróży. Stora Enso ma bardzo dobrą pozycję, by zapewnić nam dalsze wzrosty, co jest ambicją obu stron” – mówią Henk de Jong, właściciel De Jong Packaging Group, i Ad Smit – CEO przedsiębiorstwa.

Założona w 1996 roku, De Jong Packaging Group jest jednym z największych producentów opakowań z tektury falistej w krajach Beneluksu. Firma specjalizuje się w tackach i opakowaniach zbiorczych z tektury falistej, wytwarzanych przede wszystkim z myślą o świeżej żywności, e-handlu i rozwiązaniach przemysłowych. De Jong Packaging Group jest też aktywna na rynku produkcji tektury opakowaniowej – w tym celu w 2021 roku przejęła ona holenderską papiernię De Hoop. W skład De Jong Packaging Group wchodzi 17 zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych w Holandii, Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Zatrudnia ok. 1300 osób. Więcej informacji na temat De Jong Packaging Group można znaleźć na stronie internetowej http://www.dejongverpakking.com/en/.

Przejęcie De Jong Packaging Group zostało zaakceptowane przez Radę Nadzorczą Stora Enso. Przy zrealizowaniu transakcji firmę wspierały i doradzały jej Stifel, Allen & Overy oraz KPMG.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności