Prezentacje nowego spektrofotometru SunConnect firmy Sun Chemical podczas Akademii Zarządzania BarwąPoprzedni artykuł 

Maciej Pilczuk i Magdalena Dziwiszek podczas wystąpienia.
Maciej Pilczuk i Magdalena Dziwiszek podczas wystąpienia.

Firma Sun Chemical wsparła kolejne już w tym roku wydarzenie branżowe.

Tym razem była współorganizatorem 16. konferencji Akademia Zarządzania Barwą, organizowanej przez wydawnictwo Polski Drukarz w ramach Akademii Wiedzy. Wydarzenie miało miejsce 26 października w Warszawie w Centrum Konferencyjno-Apartamentowym „Mrówka”. Firma przedstawiła podczas konferencji SunConnect – nowy spektrofotometr, wchodzący w skład pakietu SunColorBox – zestawu narzędzi sprzętowo-software’owych, jaki dedykowany jest cyfrowemu workflow do zarządzania barwą. Zaprezentowali go wspólnie przedstawiciele polskiego oddziału Sun Chemical: Magdalena Dziwiszek – Laboratory Manager i Maciej Pilczuk – Technical Manager. Z pracą urządzenia można było zapoznać się podczas części warsztatowej, wieńczącej tegoroczną edycję Akademii Zarządzania Barwą.

„Po raz kolejny już postanowiliśmy wziąć udział w wydarzeniu organizowanym w ramach Akademii Wiedzy przez wydawnictwo Polski Drukarz – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale Sun Chemical. – Akademia Zarządzania Barwą to kolejna w tym roku konferencja o charakterze edukacyjno-warsztatowym, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Tematyka zarządzania barwą, standaryzacji, spójności kolorystycznej jest dla naszych klientów niezwykle istotna, o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie spotkaniem – wzięło w nim udział 140 osób, co ważne – odpowiedzialnych za techniczną część działalności drukarń. Akademia Zarządzania Barwą stała się zatem idealnym miejscem do zaprezentowania naszego nowego rozwiązania z obszaru color management – ręcznego spektrofotometru SunConnect. Wzbogacił on niedawno znany już wielu klientom pakiet SunColorBox. Zainteresowanie naszym wystąpieniem, jak też pokazami SunConnect, jakie odbyły się podczas wieńczących konferencję warsztatów potwierdza, że obszar color managementu i narzędzi jemu służących to obecnie jeden z „gorących” tematów w naszej branży, także w kontekście rosnących wymagań i oczekiwań jej klientów – przede wszystkim właścicieli marek”.

Wystąpienie firmy Sun Chemical w ramach tegorocznej Akademii Zarządzania Barwą rozpoczął Maciej Pilczuk, charakteryzując pakiet SunColorBox, którego częścią jest SunConnect. Jak podkreślał, pozwala on na stabilną, dokładną, cyfrową komunikację kolorystyczną w całym łańcuchu dostaw. Jego zadaniem jest wspieranie drukarń i przetwórców opakowań w dokładnym cyfrowym odwzorowaniu kolorów specjalnych (firmowych), bez względu na położenie danego zakładu produkcyjnego. Następnie głos zabrała Magdalena Dziwiszek, prezentując – w teorii i w praktyce – wspomniane rozwiązanie. Jak podkreślała, jest to nowość w ofercie Sun Chemical, więc – będąc urządzeniem współpracującym ze smartfonem bądź tabletem – jest póki co dostępne w wersji na urządzenia z systemem iOS; wersja na Android ma pojawić się niebawem. „SunConnect– to dokładne, cyfrowe narzędzie służące do komunikacji kolorystycznej, pozwalające na dopasowywanie właściwych barw i kontrolę jakości druku za pomocą urządzeń przenośnych, co czyni go poręcznym, intuicyjnym i niezwykle prostym w obsłudze urządzeniem” – mówiła Magdalena Dziwiszek. SunConnect eliminuje, jak podkreślała w dalszej części swojej prezentacji, konieczność fizycznego wysyłania wzorników z centrum kolorystycznego do klienta i z powrotem. „Po odczycie dane są zapisywane w formacie CXF i można je natychmiast wysłać z telefonu czy tabletu do zainteresowanej osoby. Już tylko ten fakt generuje oszczędności czasowe i finansowe dla obu stron, zapewniając właściwą dokładność kolorystyczną zleconej pracy, niezależnie gdzie jest ona projektowana i realizowana. To usprawnienie całego procesu komunikacji kolorystycznej, gdyż skraca czas niezbędny na uzgodnienie pomiędzy drukarnią a jej zleceniodawcą wszystkich kwestii związanych z docelową barwą, jaka ma zostać zastosowana w produkcji. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla firm, które w logotypach czy systemach swojej identyfikacji wizualnej stosują kolory specjalne” – mówiła prelegentka.

Podczas wystąpienia pokazane zostały – także w dedykowanych materiałach wideo – trzy przykłady wykorzystania SunConnect. Pierwszy uwzględniał zastosowanie spektrofotometru przez właściciela marki (zleceniodawcy) w kontekście właściwego doboru koloru specjalnego (np. związanego z logotypem firmy). W drugim SunConnect został przedstawiony jako użyteczne narzędzie dla operatora maszyny drukującej, który – dzięki zastosowanym w nim funkcjom – dokonuje wstępnej kontroli jakości realizowanej produkcji. W trzecim przykładzie zobrazowano prostotę w przesyłaniu danych pomiarowych ze spektrofotometru do formatu Excel celem dalszej ich analizy i zarchiwizowania.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z funkcjonalnością nowego rozwiązania firmy Sun Chemical także podczas części warsztatowej, odbywającej się na zakończenie spotkania. Urządzenie było dostępne dla każdego z zainteresowanych – uczestnicy mogli dokonać pomiarów barwy, a uzyskane wyniki były natychmiast wysyłane na wybrany adres e-mailowy. „Nasi goście byli pod wrażaniem prostoty w obsłudze SunConnect, co z pewnością jest jedną z jego kluczowych zalet. Także wymiary samego urządzenia i towarzyszącego mu etui czynią z niego rozwiązanie „kieszonkowe”. Mamy nadzieję, że ta poręczność i intuicyjność w użytkowaniu wpłyną na duże zainteresowanie tym nowym elementem SunColorBox” – mówi Magdalena Dziwiszek.

Warto wspomnieć, że Sun Chemical ma swojej ofercie także narzędzie SunConnect Digital Color Sensor, które jest uzupełnieniem dostępnego już na rynku urządzenia referencyjnego. Zapewnia ono kompatybilność ze standardowymi procedurami dopasowywania barw. Firma oferuje także klientom specjalną aplikację SunConnect, która wspiera operatorów w obszarze kontroli barw w oparciu o dane cyfrowe, a menedżerom produkcji oferuje nowe możliwości poprawy i usprawnienia procesów kontroli jakości.

„Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy tym rozwiązaniem uczestników konferencji. Jak się okazuje tego typu narzędzi poszukuje obecnie wiele drukarń, gdyż jego zastosowanie przekłada się na szybszą realizację produkcji, czego oczekuje obecnie każdy niemal zakład, bez niepotrzebnych błędów, które mogą powodować przestoje i straty finansowe. Rosnące zainteresowanie pakietem SunColorBox na całym świecie sprawia, że już dziś okazuje się ono dla wielu z nich swego rodzaju przełomem. Zapewnia bowiem drukarniom szereg korzyści w codziennej pracy m.in. obniża czas narządzania maszyny, zapewnia wzrost liczby prac niewymagających korekcji koloru, zmniejsza czas (nawet do 70%) korekcji koloru na maszynie, a także redukuje czas niezbędny na pasowanie kolorystyczne. Co więcej – zwiększa także poziom wykorzystania farb resztkowych, redukuje liczbę kolorów w produkcji oraz odpadów. Mamy nadzieję, że spektrofotometr SunConnect okaże się równie przydatnym rozwiązaniem dla drukarń poszukujących przyjaznego w użytkowaniu rozwiązania klasy entry level dedykowanego color managementowi” – podsumowuje Tomasz Dobrowolski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności