Stora Enso udziałowcem firmy PulPac - dostawcy proekologicznych rozwiązań opakowaniowychPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

W ostatnim czasie Stora Enso stała się udziałowcem szwedzkiej firmy PulPac, specjalizującej się w dostarczaniu proekologicznych rozwiązań opakowaniowych. To kolejny krok nordyckiego koncernu w realizowanej przez niego strategii, zakładającej coraz większe zaangażowanie w segment opakowań odnawialnych, uwzględniających takie aspekty jak minimalizacja ilości odpadów, redukcja śladu węglowego i wolumenu znajdujących się w obiegu tworzyw sztucznych.

PulPac oferuje rozwiązania technologiczne, bazujące na włóknach formowalnych. Należą do nich odnawialne i odzyskiwalne materiały, pozwalające na tworzenie różnych trójwymiarowych kształtów z wykorzystaniem włókien drzewnych. Jeden z nich - Dry Molded Fiber - ma, zgodnie z założeniami przedsiębiorstwa, stać się kolejnym światowym standardem w obszarze proekologicznych opakowań, zastępując tworzywa sztuczne.

„Upatrujemy wzrostów w obszarze innowacyjnych opakowań, produkowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu w nowej generacji technologie formowania włókien” – mówi Anna Jonhed, SVP Formed Fiber w firmie Stora Enso.

Cel: zastąpienie na dużą skalę jednorazowych wyrobów plastikowych

W procesie suchego formowania włókien znajdują zastosowanie – jak sama nazwa wskazuje – suche surowce, podczas gdy formowanie „na mokro” wymaga wymieszania celulozy w wodzie, by obniżyć stężenia tej pierwszej. Stora Enso podkreśla, że formowanie „na sucho” niesie ze sobą wiele korzyści środowiskowych, takich jak energooszczędność, niższy ślad węglowy czy mniejsze zużycie wody. Jest to jednocześnie – jak dodaje firma – niezwykle wydajny sposób, zapewniający możliwość realizowania dużych wolumenów i skalowalność produkcji.

„Obecnie w naszych procesach wytwórczych wciąż stosujemy formowanie „na mokro”. Metoda „na sucho” wzbogaci zatem nasze portfolio rozwiązań produkcyjnych. Inwestycja ta pomoże także w przyspieszeniu komercjalizacji rozwiązań technologicznych PulPac, a nam umożliwi wspieranie oraz obsługę klientów dzięki szerszej gamie proekologicznych technologii, bazujących na włóknach” – dodaje Anna Jonhed.

PulPac korzysta w swojej działalności z modelu licencyjnego, w którym klienci (np. producenci opakowań) uzyskują dostęp do opatentowanej technologii, podczas gdy materiały i sprzęt wytwórczy są dostarczane przez partnerów zewnętrznych. Model ten – jak podkreśla Stora Enso – pozwala na szybkie zwiększenie mocy produkcyjnych, co jest istotne w kontekście założeń PulPac. Firma planuje wyeliminować do roku 2025 ok. 1 mln ton jednorazowych produktów, wykonanych z tworzyw sztucznych.

„Technologia PulPac umożliwia wytwarzanie proekologicznych wyrobów, ale jej olbrzymim atutem jest też skalowalność produkcji. Wyższa wydajność oznacza, że istnieje tu prawdziwy potencjał w kontekście zastąpienia jednorazowych produktów na dużą skalę – mówi Anna Jonhed. – Co więcej, wiąże się to z zyskownością, co czyni tu prawdziwą różnicę”.

„W Stora Enso wierzymy, że w przyszłości obie technologie formowania – „na mokro” i „na sucho” – będą odgrywały znaczącą rolę. Różne rozwiązania w zakresie włókien formowalnych są bowiem optymalne w kontekście różnych segmentów produktowych. Chcemy pełnić rolę pioniera we wprowadzaniu najlepszych rozwiązań technologicznych na rynek. Nasze ambicje sięgają wysoko, gdy chodzi o szukanie najbardziej proekologicznych, ekonomicznie opłacalnych alternatyw dla jednorazowych produktów wykonanych z plastiku” – podsumowuje Anna Jonhed.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności