Badanie Canon – większość europejskich przedsiębiorstw nie dysponuje odpowiednim sprzętem, aby zapewnić cyberbezpieczeństwo w pracy hybrydowejPoprzedni artykuł 

Znacząca większość europejskich firm nie jest przystosowana sprzętowo do odpowiedzi na najważniejsze zagrożenia cyfrowe w pracy zdalnej i hybrydowej – wynika z badania Canon Europe. Ankieta, w której wzięło udział ponad 1200 osób decyzyjnych w sferze IT z 7 europejskich krajów, określa najważniejsze wyzwania dla przedsiębiorstw pod względem cyberbezpieczeństwa. To przede wszystkim ochrona danych znajdujących się poza siedzibą firmy.

Jak czytamy w opracowaniu badania, wiele firm ma problemy z wdrożeniem procesów ochrony danych w pracy zdalnej i hybrydowej. Aż 79 proc. uczestniczących w ankiecie managerów IT twierdzi, że doświadcza trudności w aktualizowaniu systemów i łataniu dziur w zabezpieczeniach podczas pracy zdalnej. 77 proc. z nich obawia się, że pracownicy nie przestrzegają standardów cyberbezpieczeństwa, kiedy pracują spoza biura.

Kolejnym istotnym punktem jest właściwa ochrona ważnych dokumentów, drukowanych przez pracowników w ich domach. 75 proc. osób decyzyjnych ze sfery IT przyznaje, że ma problemy z odpowiednim zabezpieczeniem drukarek i skanerów wykorzystywanych podczas pracy zdalnej, a 73 proc. obawia się, że pracownicy nie będą umieli odpowiednio zabezpieczyć danych drukowanych na ich domowych urządzeniach.

W związku z tymi niedociągnięciami aż 70 proc. firm doświadcza problemów we właściwym wdrażaniu procedur ochrony danych osobowych, a niemal połowa (46 proc.) musi tłumaczyć się z nieprawidłowości, jakie wychodzą w audytach. To dlatego, że tylko 18 proc. organizacji jest aktualnie w stanie prześledzić cały cykl życia dokumentu: od jego stworzenia, poprzez wysyłkę, drukowanie, skanowanie, archiwizację, aż po zgodną z prawem utylizację.

– Pandemia zmusiła wiele firm do wdrożenia oprogramowania chmurowego, dzięki któremu można pracować dużo efektywniej. Jednakże wiele z takich systemów nie posiada wbudowanych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Teraz firmy chcą modernizować swoje systemy, aby odzyskać kontrolę nad tą kluczową kwestią – wyjaśnia Brian Honan, CEO w BH Consulting, ekspert od cyberbezpieczeństwa. – Do tej pory uwaga wielu przedsiębiorstw była skupiona na ochronie danych w formie cyfrowej, z całkowitym pominięciem dokumentów drukowanych. Organizacje muszą lepiej zrozumieć, jak dane są przez nie wykorzystywane, aby sprawować kontrolę nad ich bezpieczeństwem w każdej formie – dodaje.

Rośnie znaczenie systemów ochrony drukarek

Trudno zatem się dziwić, że wielu managerów IT zwraca coraz większą uwagę na systemy ochrony wbudowane w skanery lub drukarki. Dane wskazują, że atrakcyjność tego typu rozwiązań jest niezwykle wysoka – aż 85 proc. osób decyzyjnych zgadza się na włączenie urządzeń tego typu do przyszłej listy firmowych zakupów. 82 proc. z nich wskazuje na konieczność dołączenia dodatkowych, zaawansowanych funkcji, zapewniających lepsze egzekwowanie prawa ochrony danych osobowych, a 83 proc. - że byłoby zainteresowane systemami badającymi poziom firmowych zabezpieczeń.

Tim Rawlins, Senior Adviser and Director Security w NCC Group, komentuje: – Przejście do hybrydowego modelu pracy wiąże się z ogromną zmianą dla wielu firm i tworzy spore luki w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Wiele przedsiębiorstw poczyniło oszczędności w tym zakresie, a teraz muszą załatać powstałe dziury. To zmusza firmy do zmiany ich dotychczasowego myślenia, adaptacji nowych rozwiązań i technologii. Właściwe połączenie odpowiednio wyszkolonych pracowników z nowoczesnymi rozwiązaniami i dobrze zaprojektowanymi procesami sprawia, że każde przedsiębiorstwo może się czuć bezpieczne w świecie pracy hybrydowej – przekonuje Tim Rawlins.

Quentyn Taylor, Product & Information Security and Global Incident Response Senior Director w Canon EMEA, dodaje: – Wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w pracy hybrydowej stale ewoluują, a firmy muszą się do nich dostosowywać. W przyszłości managerowie IT będą potrzebowali dodatkowej pomocy w ochronie wrażliwych informacji podczas procesu drukowania i skanowania. W realiach pracy z wielu miejsc ważne dokumenty muszą być chronione także poza biurem.

Zapoznaj się z pełnym raportem Canon pod adresem: https://www.canon-europe.com/business/workspace/make-it/

Metodologia

W badaniu, przeprowadzonym przez Canon oraz Walnut Unlimited, wzięło udział 3008 osób z 7 rynków - Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji. Spośród tej liczby 1791 badanych zostało zakwalifikowanych jako pracownicy z organizacji zatrudniających przynajmniej 50 osób, a 1217 - jako specjaliści z działów IT, cechujący się wysoką decyzyjnością w kwestiach firmowej infrastruktury, rozwiązań i/oraz urządzeń drukujących.

Na podstawie informacji firmy Canon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności