De Jong Packaging Group - nowy członek rodziny Stora EnsoPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

6 stycznia br. po uzyskaniu niezbędnych zgód i zakończeniu konsultacji pracowniczych, holenderska firma De Jong Packaging Group, stała się oficjalnie częścią Stora Enso. Za sprawą tego przejęcia nordycki koncern zamierza znacząco wzmocnić swoją pozycję na europejskim rynku opakowań z tektury falistej. Jest też ono zbieżne z długofalową strategią Stora Enso, uwzględniającą dalsze wzrosty przychodów ze sprzedaży materiałów dedykowanych produkcji opakowań odnawialnych w Europie i systematyczne zwiększanie udziałów rynkowych w tym segmencie. Kierownictwo koncernu podkreśla, że tym samym jego działalność w obszarze odnawialnych rozwiązań opakowaniowych wchodzi w nowy etap.

Poza istniejącymi do tej pory fabrykami Stora Enso, wytwarzającymi tekturę falistą, potencjał koncernu w tym obszarze powiększył się o 16 zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych w Holandii, Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, należących do De Jong Packaging Group. Wyposażone są one w dwie tekturnice, 16 maszyn do przetwarzania tektury oraz 46 urządzeń do formowania tacek. Większość z nich przetwarza tekturę falistą i produkuje na jej bazie gotowe do sprzedaży opakowania. W sumie dzienny potencjał wytwórczy tych zakładów wynosi 2,5 mln opakowań pudełkowych.

Główny obszar biznesowy De Jong Packaging Group to przetwarzanie tektury falistej, a portfolio produktowe firmy obejmuje wytwarzane na jej bazie: tacki, konwencjonalne pudełka (typu „American box”), specjalistyczne pudełka składane, arkusze, jak też inne wyroby m.in. opakowania pudełkowe z tektury litej. Firma oferuje też kompleksowe usługi, w skład których wchodzą: projektowanie opakowań pudełkowych, tworzenie (formowanie) tacek, automatyzacja procesów opakowaniowych, wstępny zadruk tektury oraz usługi logistyczne. De Jong Packaging Group jest też aktywna w obszarze papierów do wytwarzania tektury falistej – z myślą o ich produkcji w 2021 roku przejęła inną holenderską firmę – De Hoop, oferującą kompleksowe rozwiązania z zakresu opakowań bazujących na tekturze falistej, jak też powiązane z nimi produkty i usługi. De Hoop specjalizuje się w produkcji papierów do tektury falistej, ale w jej portfolio znajdują się również papiery do wytwarzania tektur typu plasterboard liner honeycomb liner.

Nowa platforma dla wzrostów w Europie

Stora Enso oczekuje, że w związku z przejęciem De Jong Packaging Group osiągnięta zostanie odpowiednia synergia względem pozyskiwania surowców, zintegrowania produkcji papierów do tektury falistej oraz działań sprzedażowych. Dzięki przejęciu, dział Packaging Solutions firmy Stora Enso zwiększy swój potencjał wytwórczy w zakresie tektury falistej do ponad 2 mld m2 rocznie (uwzględniając projekty De Jong Packaging Group związane z rozbudową, które mają zostać zakończone w 2025 roku). Co więcej – jak podkreśla nowy właściciel - De Jong Packaging Group ma znaczące udziały rynkowe w dużych, a zarazem zyskownych segmentach rynkowych, odnośnie których w najbliższych latach przewidywane jest stabilne zapotrzebowanie. Przejęcie ma też w jeszcze większym stopniu usprawnić firmie Stora Enso obsługę jej klientów, zwłaszcza z segmentów opakowań przemysłowych, świeżej żywności i – wykazującego tendencję wzrostową – e-handlu.

O firmie De Jong Packaging Group

Założoną w 1996 roku De Jong Packaging Group kieruje Ad Smit – CEO przedsiębiorstwa. Firma zatrudnia 1300 osób i rocznie wytwarza 700 mln opakowań, które trafiają na rynki sześciu krajów: Holandii, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji. Potencjał wytwórczy De Jong Packaging Group w obszarze tektury falistej wyniósł w ub.r. 560 mln m2. Obecnie w firmie trwa rozbudowa dwóch zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych w De Lier (Holandia) i Ellesmere Port (Wielka Brytania). Wspomniane dwa projekty, wraz z mniejszymi – związanymi z optymalizacją działań w niemieckich fabrykach firmy, zwiększą jej roczny potencjał w obszarze tektury falistej ponad dwukrotnie. Na przełomie 3. kwartału 2023 r. i 1. kwartału 2024 r. (gdy sfinalizowane zostaną wszystkie ww. działania), będzie on wynosił 1,2 mld m2 tektury falistej. Z kolei w zakresie papierów do produkcji tektury falistej oraz innych wyrobów na bazie makulatury De Jong Packaging Group dysponuje mocami produkcyjnymi rzędu 380 tys. ton rocznie.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2023 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności